Saaremaa Toidufestival Turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassis

Saaremaa Toidufestival on üks Turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassis osalejatest.


Saaremaa Toidufestivali korraldaja ja ellu kutsuja on SA Saaremaa Turism. Organisatsioon tegutseb aastast 1998 ning koondab endaga teotahtelisi, saari armastavaid ning uudsusele avatud olevaid turismiasjalisi. 

Uurisime Saaremaa Toidufestivali korraldustiimi juhi Angela Nairise käest, miks nad otsustasid Turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassi 1. gruppi kandideerida ja kuidas neil senimaani meistriklassis läinud on.

Fotol: Saaremaa Toidufestivali osa tiimist

Miks Saaremaa Toidufestival otsustas osaleda turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassis? 

Nägin teavitust ja mõtlesin, et see võiks meile midagi uut anda kuna meil oli just arendusprojekt käsil. Tundus selline teistmoodi, uudne lähenemine! Mõtlesime, et kui ei proovi, siis ei saagi..Tegelikult olime suhteliselt kindlad, et meid ei valita, arvasime, et me ei sobi sellisesse programmi, aga õnneks läks teisiti :)

Fotol: Kuressaare Tänavapiknik 2019

Mis on meistriklassis senimaani kõige rohkem meeldinud?

Disainiauditi tegemine ja tulem! See on nii-nii äge asi! Me pole oma festivali selle kaheksa aasta jooksul ise kordagi nii tükkideks lahanud kui nüüd ja see andis meil väga palju: saime aru kui ägeda asjaga me tegelenud oleme ja kui palju on arendada! Tänu auditi tegemisele saime ka kinnitust, et arendussuund, mida oleme ette võtnud on õige ja tuli kohe kamaluga uusi ideid, arendusmõtteid jms.


Lisaks on see meistriklass arendanud meie tiimitunnetust. Kui senimaani mina tegin ja ütlesin, kes mida võiks aidata/teha, siis nüüd oleme kõik koos rohkem mõtlemas, tegemas. Saame palju rohkem ka füüsiliselt arutlusteks kokku ehk siis oleme ka korraldustiimina väga ühte sammu astuvaks arenenud. Tiimi tunnetus on hetkel suurem kui kunagi varem ja tahe koos mõelda, teha :)


Fotol: Õnukakohvikud 2021

Kas olete meistriklassis saanud teada midagi täiesti uut?

Kindlasti on uusi lahendusi, ideid, mõtteid - kuidas midagi teha, mismoodi klienditeekonda vaadata jne. Meie puhul on kõik muidugi hoopis teisiti, sest me pole klassikaline ärimudel, õigemini festival ise polegi. Me oleme nagu ämblikuvõrk, mille keskmel kohal on festival (nö ämblik), millest hakkavad hargnema niidid, mis viivad koostöö-partneriteni, külastajateni ja siis nad kõik põimuvad omavahel. Ehk siis Saaremaa Toidufestival ise koosneb väga paljude koostööpartnerite ärimudelitest. 

Antud meistriklassi teadmiste rakendamine meie festivali konseptsiooni on juba väga arendav ja aju töölepanev. On ka kindlasti täitsa uusi teemasid, mõtteid, aga ka neid, mis tunduvad uued kuna kunagi kuulnud, aga nad on kusagile ajusoppi kinni jäänud. Nüüd on aga kindel suund nad reaalsuseks rakendada! Meie võtame seda meistriklassi kogu meeskonnana ehk kolm inimest käib alati kohal ja kodutööd teeme kogu tiimiga. Me oleme endale seadnud eesmärgiks, mitte teha pelgalt prototüüp vaid ka reaalselt asi ära teha!

Fotol: Meistriklassi 1. grupi 1. koolituspäev

Kas soovitate ka teistel Eesti turismiettevõtetel teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassist osa võtta?

Jaa ikka, esiteks ükski teadmine ei tee paha, olgu see uus või üle kinnitamine. Ainuüksi disainiauditi läbiviimine on seda kogemust väärt, aga kindlasti ka laiem protsess ja enda jaoks lahti mõtestamine, kuhu suunas ja kuidas liikuda. See meistriklass paneb oma tegevuste üle süvitsi mõtlema, kuhu ja kuidas liikuda, nö raputab tavakeskonnast lahti :)

Rohkem infot Saarema Toidufestivali kohta leiad nende kodulehelt.


Kõikide Turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassi 1. grupis osalevate ettevõtetega saab tutvuda siin.

Turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassi 2. gruppi saab veel kandideerida 15. märtsini (k.a) ja seda saab teha Puhka Eestis veebilehel:

https://www.puhkaeestis.ee/et/turismiprofessionaalile/teenused-ja-toetused/turismiettevotete-teenusedisaini-ja-teenuste-digitaliseerimise-meistriklass-2021-2022
 
 
Meistriklassi tulemusena õpivad turismiettevõtted kasutama süsteemsemalt teenusedisaini, sh digitaalsete teenuste arendamise metoodikaid ja tööriistu ning saadud kogemusele toetudes väärtustama teenusedisaini kasutamist ettevõtte strateegilises juhtimises. Lisaks saavad ettevõtted praktilise kogemuse koostööst teenusedisaineriga ning teadmised, kuidas andmeid ja digitaalseid lahendusi strateegiliselt kasutada oma äriprotsesside arendamisel ja juhtimisel.
 
Mõlema grupi meistriklassi pikkuseks on orienteeruvalt kuni 5 kuud ning programmi silmapaistvaimate läbijate vahel läheb jagamisele 10 000 € suurune auhinnafond.

///

EAS Turismiarenduskeskuse partneriks „Turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklass 2021-2022“ elluviimisel on Eesti Disainikeskus. Meistriklassi läbiviimist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.

„Turismiettevõtete teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklass 2021-2022“ projektijuht on Eesti Disainikeskus MTÜ: meistriklass@disainikeskus.ee


Küsis: Katrin Tomiste