Eesti jätkusuutliku disaini paremik maailma disainipealinnas Valencias

Eesti jätkusuutlikku disaini tutvustav näitus „Second Chance“ / „Teine võimalus“ Valenicias


9. mail avati Hispaanias, Valencia Maailma Disainipealinn 2022 projekti raames Eesti jätkusuutlikku disaini tutvustav näitus „Second Chance“ / „Teine võimalus“. Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) koostööna korraldatud näituse kuraator on Ilona Gurjanova ning kujundaja Leonardo Meigas. Palacio de Colominas on väljas rohkem kui 20 Eesti disaineri looming.


Jätkusuutliku disaini näitus „Second Chance“ keskendub eriti viimastel aastatel disainiskeenel tähelepanu keskpunkti tõusnud taaskasutuse teemale, näidates kuidas disainerite loov mõtlemine ning nutikate tehnoloogiate ja töövõtete kasutamine võimaldab kasutatud materjalide uue tootena taaskord elu anda, kaitstes keskkonda ning säästes piiratud ressursse. 
„Näitusel olevad tooted tõestavad, et teisele elule äratatud vanadest toodetest või materjali jääkidest on võimalik luua originaalseid ja uue kvaliteediga tooteid. Lisaks keskkonnahoiu aspektile on igaühel on oma iseloomulik ja lõbus sünnilugu. Oleme selle näitusega eelnevalt väljas olnud Veneetsias disainibiennaalil, kus publik Eesti disaini hästi vastu võttis ning meie julgeid ning nutikaid keskkonnasäästlikke lahendusi kiitis ning ka Disainiöö festivalil Tallinnas“ rääkis näituse kuraator Ilona Gurjanova, Eesti Disainerite Liidu juht ning Disainiöö peakorraldaja. Xavi Calvo, Maailma Disainipealinn Valencia 2022 peakorraldaja lisab: “Meil on ülimalt hea meel võõrustada Eesti Disainerite Liidu liikmeid ja Disainiöö korraldajaid siin Valencias, Maailma Disainipealinn 2022 projekti raames. Ma olen veendunud, et tänane algatus - avakonverents: "Kõik, mis sa ei teadnud eesti disainist" ja jätkusuutliku disaini näitus "Second Chance / Teine võimalus" annab suurepärase ettekujutuse Eesti disainis toimuvast ja rikastab meie disainilinna värskete uute ideedega. Suured tänud Ilona Gurjanovale, kes on selle sisuka programmi kokku pannud.”Konverentsil: “Kõik, mis sa ei teadnud Eesti disainist” tegi Ilona Gurjanova ülevaate Eesti disaini arengust ning jätkusuutliku disaini projekte esitlesid Reet Aus, Piret Puppart ning Marta Moorats. Näitus on disainipubliku poolt soojalt vastu võetud ning see jääb avatuks 19. maini. 11. mail külastas näitust ka Haridus- ja Teadusministeeriumi delegatsioon eesotsas haridusminister Liina Kersnaga. Esindajad kiitsid eesti disainerite nutikust keskkonnasõbralike lahenduste leidmisel. Arutlusel oli ka disainiharidus Eesti üldhariduskoolides. Delegatsiooni tervitasid kohapeal ka Maailma Disainipealinn Valencia 2022 ja võõrustaja ülikooli Universidad CEU Cardenal Herrera esindajad.


Näitusel saab näha disainlahendusi sellistelt tuntud Eesti disaineritelt nagu Marit Ilison, Tarmo Luisk, Reet Aus, Urmas Lüüs, Kairi Lentsius, Raili Keiv, Angela Orgusaar, Sille Luiga, Igor Volkov, Margot Vaaderpass, Sirli Ratasepp, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Laura Saks, Marta Moorats, Piret Puppart jt.


Fotod: Maria Kristiin Peterson ja Kirke Tatar


Näitus, eestidisain