Algas kandideerimine EDA 2022 konkursile

Algas kandideerimine Eesti Disainiauhinnad (EDA) 2022 konkursile


2. maist kuni 22. juunini (hilinejatele 1. augustini) saab esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2022 konkursile, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid. Eesti Disainiauhinnad 2022 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood. NB! Tootedisainiauhinnad BRUNO kategooriatesse saab esitada töid 1. augustini.Eesti Disainiauhinnad konkurssi korraldab Eesti Disainikeskus, koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia (Art Directors Club Estonia), Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Konkursiga tunnustatakse head disaini kasutamist, tuuakse avalikkuse ette valdkonna trendid ja juhitakse tähelepanu disaini rakendamise erinevatele võimalustele.2022. aastal juba kuuendat korda toimuva ühise disainikonkursi käigus antakse välja auhinnad järgmistes valdkondades: Tootedisainiauhinnad BRUNO (mida EDL annab välja alates 2006. aastast); Graafiline – ja meediadisain; Teenusedisain; Disainiharidus ning valdkondadeülesed kategooriad: Elumuutev disain, Disainitegu ja Disainimuutja. Noori disainereid tunnustatakse Noor Püss (graafiline disain) ja SÄSI (kõik muud disainiliigid v.a. graafiline disain) auhindadega. 

2022. aasta Disainiauhindadega soovitakse rohkem tähelepanu juhtida ka disaini rakendamisest saadavatele väärtustele. Eesti Disainiauhinnad 2022 võitjad kuulutatakse välja 23. septembril 2022, samal ajal kui toimub Disainiöö Festival 2022.


Fotol: EDK juhataja Tiia Vihand ©Iris Kivisalu

Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihandi sõnul on disaini kui tegevusvaldkonna ja majandusharu haare, mõju ja komplekssus viimase viie aasta jooksul tundmatuseni muutunud. 2020. aastal läbiviidud ‘‘Tärkavate disainipraktikate kaardistamise uuringus‘‘ selgus (Ruth-Helene Melioranski ja Martin Pärn), et disain kui professioon on muutumises, disainer on muutumas kindlalt piiritletud „objekti” loojast disainiprotsessi algatajaks, arutelu juhtijaks ning suunajaks, koosloome tegevusjuhiks, jätkusuutlikkuse agendiks, tuleviku visioneerijaks jne. ‘‘Eesti disainisektoril on suur potentsiaal aidata ja luua uut muutuvat maailma! Oleme väga ootusärevuses ja loodame näha ka konkursile esitatavate tööde pealt, nii vana head kvaliteeti kui viimase kahe aasta jooksul professioonis toimunud uusi arenguid,’’ selgitab Vihand.   

Fotol: EDL president Ilona Gurjanova ©Mirjam Rausberg


Eesti Disainerite Liidu president Ilona Gurjanova lisab: ‘‘Selles, missugused edusammud on toimunud viimase kahe aasta jooksul innovatiivses tootearenduses, saame otsustada alles Tootedisainiauhindadele BRUNO laekunud tööde põhjal. Lisaks saame ülevaate, milline on seis Eesti tööstusdisainimaastikul ning missugune osakaal on nö disainer-makeritel esemelise keskkonna loomisel Eestis.‘‘ 

Fotol: EKA õppeprorektor Anne Pikkov

Juba 9. korda annab Eesti Kunstiakadeemia välja Disainihariduse auhinna, et tunnustada disainiharidusse panustanud võtmeisikuid.

"Disainiharidus sündis Eestis tänu professor Bruno Tombergi südikale tööle Eesti Kunstiakadeemias, seepärast on disainiauhindade juures alati oluline esile tõsta inimesi, kes õpetavad ja juhendavad ning kellelt saadud tarkuseterad on leitavad tuleviku disainilahendustes," põhjendab tunnustuse vajalikkust EKA õppeprorektor Anne Pikkov.Eesti Disainiauhinnad 2022 konkurss kulmineerub auhinnatseremoonia ja nominentide näitusega. 


Eesti Disainiauhinnad 2022 kuus põhikategooriat on: 


- Tootedisainiauhinnad BRUNO (Eesti Disainerite Liit);

- Graafiline- ja meediadisain (ADC*E);

- Teenusedisaini auhinnad (Teenusmajanduse Koda);

- Disainihariduse auhind (Eesti Kunstiakadeemia);

- Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Elumuutev disain/Grand Prix, Aasta Disainitegu)

- Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind) 


Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi võitjatega saab tutvuda siin.

Täpsem info, seoses EDA 2022 tööde esitamisega: eestidisainiauhinnad.ee


AJAKAVA 2022:

2. mai: EDA 2022 konkursi väljakuulutamine
22. juuni: Soodushind 40 € + km / töö
1. august: Hilineja hind 80 € + km / töö
1. august: BRUNO kategooriate esitamise tähtaeg (EDL liikmetele tasuta, teistele 35 €)
5. september: Nominentide avalikustamine
19. september: EDA 2022 BRUNO tootedisaini nominentide näituse avamine
23. september: EDA 2022 võitjate väljakuulutamine
EDA 2022 kõikide nominentide näitus

EDA2022, disainiauhinnad