29. juunini saab esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile

Eesti Disainiauhinnad 2020 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.

29. juunini saab esitada töid Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile, et tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid. Eesti Disainiauhinnad 2020 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.


Disainivaldkond on aktiivses arenemises, avastades ja kehtestades ennast üha uutes valdkondades. Disain on võimeline looma lahendusi, mis toovad muudatusi ja loovad väärtuseid nii majanduslikus, sotsiaalses kui kultuurilises mõttes, nii üksikindiviidile, ettevõttele kui ühiskonnale laiemalt. Soovime 2020. aasta Disainiauhindadega rohkem tähelepanu juhtida ka disaini rakendamisest saadavatele väärtustele.

Fotol: Tiia Vihand. EDA 2018 näituse avamine Viru Keskuses. © Aron Urb

Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihandi sõnul on Eesti Disainiauhinnad juba aastaid olnud disainivaldkonna olulisim tunnustussündmus: ‘‘Kuigi 2020. aasta on kujunenud eriliseks, seoses koroonaepideemiaga ning võib olla keeruline praeguses eriolukorras mõelda rõõmustamisele või suursündmuse korraldamisele, siis arvame siiski, et see ei takista heade disainitööde nähtavaks tegemist ja disaini rakendamise väärtustele tähelepanu juhtimast. Oleme sel korral 2020. a Disainiauhindade (järjekorras juba viiendad!) kandideerimise nihutanud natuke varasemaks, et jõuaksime avalikkuse ette tuua rohkem huvitavaid disainilugusid ja disainilahendusi.‘‘

Fotol: Janno Siimar (Velveti loovjuht ja ADC*E juhatuse liige)

2020. aasta Disainiauhindadel on uuenduskuuri läbinud ka graafilise ja digitaalse disaini auhindade kategooria. ADC*E (Art Directors Club Estonia) juhatuse liige Janno Siimar selgitab muutuste tagamaid: ‘‘Eesti Disainiauhinnad muutuvad ADC*E kontekstis väärtuspõhiseks, ehk hinnatakse seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtuseid. Uue hindamise protseduuri kallal on töötatud nüüdseks juba terve aasta, koos ADC*Europe juhatuse ja klubide esindajatest koosneva töörühmaga. Muutused on tingitud ka sellest, et sisuliselt identseid konkursse on liiga palju (sh Eestis) ning see viib auhinna väärtuse alla.‘‘

‘‘Jah, käelised oskused, ideed, teostus ja ka äriline tulemus on väga olulised, kuid lisaks sellele on veel midagi, mida täna ei hinda keegi – Kuidas meie, disainerid, tegelikku väärtust loome? Kuidas me tegelikult maailmale kasulikud oleme? Selle külje esile toomine on nii ADC*Europe kui ka ADC*Estonia klubide lähituleviku suund ja püüdlus ning seda proovime rakendada sel aastal ka Eesti Disainiauhindadel. Kuldmunal, mida korraldab Turundajate Liit (TULI), hindame seevastu ka edaspidi disainikategoorias suurepärast loovideed ja filigraanseid teostusoskusi. Usume, et jõuame nii kohta, kus meil on üks suur, võimas, kärtsu ja mürtsuga loovusfestival kevadel ning üks suur ja võimas, tõsine ja auväärne disainifestival sügisel ning mis kõige olulisem – mõlemad konkursid täiendavad teineteist ja aitavad meie valdkonnal areneda läbi suurepäraste tööde esile tõstmise ja suurepäraste disainerite tunnustamise. Nagu ikka konkureerivad ADC*E kategooriate võidutööd Barcelonas ADC*Europe auhindadele,‘‘ lisab Siimar lõpetuseks.

Loe Janno Siimariga pikemat artiklit edasi siit


Uute auhindadena on sel aastal lisandunud ka Disainimuutja (Grand Prix) auhind, millega tahame tõsta esile ja tunnustada disainereid, kes on laiendanud valdkonna piire, arendanud ning rakendanud disainiprotsesse uuel ja tõhusal moel ning Aasta Disainitegu auhind, millega tahame tõsta esile silmapaistvaid tegevusi disainiteadlikkuse ja –kasutuse edendamisel, disainivaldkonna arengute mõjutamisel ning tunnustada isikuid või organisatsioone, kelle eestvedamisel või toel seda on tehtud.

Valdkondadeüleste kategooriate kohta kirjutab Martin Pärn pikemalt siin


Eesti Disainiauhinnad 2020 kuus põhikategooriat on:

- Tootedisainiauhinnad BRUNO (Eesti Disainerite Liit);

- Graafilise ja digitaalse disaini auhinnad (ADC*E);

- Teenusedisaini auhinnad (Teenusmajanduse Koda);

- Disainihariduse auhind (Eesti Kunstiakadeemia);

- Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Elumuutev disain/Grand Prix, Aasta Disainitegu)

- Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)

NB! Kõikide EDA 2020 põhikategooriate tutvustused leiate ka meie disainiblogist.


Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjad kuulutatakse välja 18. septembril 2020. Kuna pole päris täpselt veel teada, kas auhindade jagamine toimub virtuaalsel või füüsilisel teel, siis töötame hetkel välja hübriidlahendust - igal juhul saavad auhinnad jagatud! 

Eesti Disainiauhinnad 2020 võidutöid saab näha Viru Keskuse aatriumis
21. septembrist -  5. oktoobrini. Erinevalt varasematest aastatest, rändab näitus edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.

15.-17. septembril toimuvad disaineritele erialased seminarid, mida viivad läbi vastava valdkonna tipptasemel spetsialistid.

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.


→ Rohkem infot Eesti Disainiauhinnad 2020 kohta leiad www.eestidisainiauhinnad.ee


AJAKAVA 2020:

23. aprill: Konkursi väljakuulutamine

22. juuni: Varajane linnuke 40 € + km / töö

29. juuni: Hiline linnuke 80 € + km / töö
13. juuli: Bruno tähtaeg

10. august: Nominentide avalikustamine
14 - 20. september: Bruno nominentide näitus Disainiöö raames Põhjalas

15.-17. september: Seminarid disaineritele

18. september: Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjate väljakuulutamine

21. september - 5. oktoober: Eesti Disainiauhinnad 2020 kureeritud näitus Viru keskuses


disainiauhinnad