MiniNoDi 2024 - noored disainerid vallutasid Viljandi

17. ja 18. juunil kogunesid Viljandi Jakobsoni koolis 9-12 aastased disainihuvilised, et osaleda laagris "MiniNoDi 2024". Laagri teema "Meie ja tema" pani osalejad leidma lahendusi koolikiusamise, erivajaduste ja sõbralikuma elukeskkonna küsimustele.



Foto: Matilda Tõruke

NoDi disainilaager, mis on tavaliselt suunatud vanemale vanusegrupile, oli seekord suunatud noorematele osalejatele. Laagripäevade eesmärgiks oli mänguliste ja kaasahaaravate tegevustega julgustada 9-12 aastaseid disainerihakatisi elulistel teemadel kaasa mõtlema, oma arvamust avaldama ja disainiprobleemidele loomingulisi lahendusi leidma. Laagri tegevuste aluseks oli disainiprotsessi loogika, mille kaudu said osalejad mängulise kogemuse väikeses disainimeeskonnas töötamisest.


Kaasaskantav tolmupuhastuse kiiver allergikutele, kavand - Tiim “Kilpkonnad” (autor Oskar Tõruke).

Foto: Matilda Tõruke

Lähtuvalt laagri peateemast “Meie ja tema” sõnastasid lapsed disainiprobleemi ja asusid seda kogenud mentor-disainerite juhendamisel lahendama. Laagri viimasel päeval esitleti tagasiside saamiseks oma ideid valdkonna spetsialistidest koosnevale žüriile, kellele tutvustati üksindusest ja muredest üle saamiseks loodavat kohvikut “Murel”, väikestele inimestele mõeldud abivahendit “Teine keha”, erivajaduste paremaks tundmaõppimiseks loodavat lõbustusparki “SPETS PARK” kui mitmeid teisi lahendusi.

"Laste pulbitsevat energiat, vaba mõttelendu ja huvi asjade loomise vastu tasub toita. On hea meel, et Margit Mikk on seda sündmust vedama asunud. Süstides lastesse julgust ja selgitades disainmõtlemise põhimõtteid aitame kasvada uutel disaineritel, kes juba varsti professionaalidena paremat maailma hakkavad looma," ütles Kaire Rannik Disainikeskusest, kes ka žüriiliikme ülesandeid täitis.

Võidutöö “Spetspark” - erivajadustega inimeste lõbustuspark - Tiim “Minionid”

Foto: Matilda Tõruke

Margit Mikk, Nimi NoDi laagri peakorraldaja lisas, et sündmuse eesmärk on kasvatada tuleviku tegijaid, kes suudavad praktiliselt mõelda ja väärtust luua. "Disainmõtlemine on üks olulisemaid tööriistu nende oskuste arendamisel," sõnas ta.

Lisaks õpilastele osalesid laagris neid saatvad õpetajad, kes läbisid samuti mentori juhendamisel disainiprotsessi. Õpitud meetodeid saavad õpetajad hiljem kasutada koolitundides. Loomingulise vahepalana toimusid laagris noortele ja õpetajatele töötoad, kus õpiti loomeprotsessi toetavaid oskusi nagu origami töövõtted, kangatrükk, viltimine ja makettide ehitamine.

NoDi disainilaager toimub igal aastal erinevas Eesti paigas, tuues kokku noori hakkajaid disainereid üle kogu riigi. Järgmine laager suurematele õpilastele toimub juba sügisvaheajal.


Eelregistreerimine järgmisse laagrisse on avatud SIIN.


_______________________________


Mini NoDi 2024 toimub tänu Eesti Kunstikoolide Liidu, Kose Kunstikeskuse ja Kultuuriministeeriumi arhitektuuri ja disaini arendusprojektide taotlusvooru toetusele. Eraldi tänavad korraldajad Viljandi Kunstikooli, Viljandi Jakobsoni Kooli ja Eesti Disainikeskust.

Lisainfo:

Margit Mikk

NoDi Noored Disainivad peakorraldaja

Tel 56564046

mikk.margit@gmail.com

_______________________________

Koostaja:

Kaisa Krusenberg

kaisa.krusenberg@gmail.com