Inspireeriv teekond: Eesti Disainiauhindade mõju disaineritele
Eesti Disainiauhinnad on aasta-aastalt tõestanud end platvormina, mis mitte ainult ei tunnusta Eesti parimat disaini, vaid ka innustab uusi talente looma ja oma töid esitlema. Rääkisime kolme disainiahindadele esitatud disainilahenduse autoritega, kes on osalenud Eesti Disainiauhindadel, et mõista, kuidas on see konkurss nende tegevust mõjutanud ja mida nad soovitavad tulevastele osalejatele.
Lauri Hirvesaar ja CleverBox 2 – maailma muutnud tööstusdisainilahendus dekaadi tagant
Lauri Hirvesaar, kes 2014. aastal oli oma professionaalse disainerikarjääri alguses, sai esimese suurema tunnustuse CleverBox 2 tootedisaini eest. Kümne aasta eest ei olnud pakiautomaadid sugugi mitte tavaline nähtus ja võib öelda, et Cleveroni pakiautomaadid on muutnud ja vallutanud maailma. Toona Disainiauhindadel ära märgitud disainilahendus on edasi arenenud ja osutunud edukamaks kui toona keegi loota oleks julgenud.
Hirvesaar meenutab: "Noorele disainerile on igasugune tunnustus väärtuslik, see andis mulle kindlust, et olen õigel teel ja minu looming suudab publikut kõnetada."
CleverBox 2 äramärkimine andis tootele ja selle disainijoontele tugeva aluse, mis on püsinud läbivalt kogu tooteseeria jooksul. Kuigi auhinnal endal oli suurem mõju peamiselt ettevõttesiseselt, on ilmselge, et kvaliteetne disain on aidanud kaasa toote edule ka rahvusvahelistel turgudel. "Disain, mille headust meile ära märkimisega kinnitati, on siiski andnud oma osa toote müügiedust," lisab Hirvesaar.
Hirvesaar julgustab kõiki disainereid oma loomingut konkursil esitlema: "See on hea võimalus tooteid laiemale publikule tutvustada, silma jääda ja hea õnne korral ka auhind võita."
CleverBox 2. Foto: Cleveron
Linda-Maria Varris ja Kertu Liisa Lepik - julgusesüst noortele disaineritele
Linda-Maria Varris, Kertu Liisa Lepik ja Henry Markus Gregory saavutasid Bruno 2022 auhinna insenertehnilise disaini kategoorias Põiekateetri kinnitussüsteemiga, mis saavutas sel aastal ka elumuutva disaini Grand Prix Idu auhinna.
Linda-Maria ja Kertu Liisa sõnul mõjutas saadud tunnustus neid sügavalt. Linda-Maria sõnul andsid Disainiauhindadel saadud tunnustused esmalt väga suures koguses julgust disainerina edasi minna. Kertu Liisa lisab: "Edu Disainiauhindadel andis enesekindlust ning näitas, et disainiga on tõesti võimalik positiivset muutust luua."
Auhinna järel suundusid mõlemad vahetusaastale ja bakalaureusetöö tegemisele, kuid nad ei ole oma projekti unustanud. "Plaanime jätkata järgmiste kasutajatestidega ja enne toote turule saatmist veel paari detaili lihvida," jagab Linda-Maria. Lisaks on auhind inspireerinud neid ka uuteks projektideks. "Esteetiliste vormidega on küll huvitav mängida, aga kellegi teise elukvaliteedi parandamine läbi enda loomingu jätab hoopis sügavama jälje," sõnab Linda-Maria.
Kertu Liisa on leidnud tee infodisaini juurde ja praegu tegeleb koostöös Rahandusministeeriumiga riigieelarve visualiseerimisega, et parandada Riigikogu liikmete ülevaadet riigieelarvest.
iSwitch. Põiekateetri kinnitussüsteem. Foto: Kertu Liisa Lepik
Educase’i tiim Velvetist ja universaalne disain
Educase ehk Meeltemätas saavutas 2022. aastal Disainiauhindade tunnustuse graafilise- ja meediadisaini kategoorias. Educase on hariduslik tööriist, mis aitab lastel, eriti neil, kes on nägemis- ja kuulmispuudega, õppida ja kogeda loodust. Meeltemätaste komplektid sisaldavad erinevaid looduslikke elemente nagu loomade nahad, seemned ja linnumunad, mida lapsed saavad avastada ja tunnetada. Lisaks on kaasas metoodiline juhend õpetajatele.
"Disainiauhind rõhutas, et õigete asjade nimel tasub pingutada ja võidelda, ning meenutas, milleks disainiprotsess suuteline on," räägib Nele Volbrück Velveti disainimeeskonna nimel. Projekt, mis sündis Covidi esimese laine ajal, pani loovuse proovile ja tõi esile universaalse disaini väärtuse.
Educase ehk meeltemätas on jätkuvalt aktiivses kasutuses Keskkonnaameti poolt, pakkudes keskkonnaharidust nii erivajadustega laste kui ka tavaklasside seas. Projekt on pälvinud ka rahvusvahelist tähelepanu, andes lootust sarnaste lahenduste levikule ka teistes riikides.
Educase disainerid rõhutavad, et kuigi iga disainlahendus on unikaalne, on see projekt andnud väärtuslikke kogemusi ligipääsetava disaini vallas. "Meeltekohvritest rääkides on variant luua sarnased komplektid teiste koosluste kohta, näiteks järvede või mere teemal," lisavad nad.
Educase ehk Meeltemätas. Foto: Velvet
Soovitused tulevastele osalejatele
Kõik intervjueeritavad julgustavad uusi disainereid konkursil osalema. "Kandideerimisprotsess ise on juba suurepärane viis harjutamaks, kuidas oma tööd ja selle mõju kommunikeerida," märgib Kertu Liisa Lepik. Linda-Maria Varris lisab: "Eesti Disainiauhinnad võiks olla hea platvorm, kus erinevaid disaine ja disainivorme tutvustada."
Nele Volbrück Educase’i meeskonnast rõhutab konkursi tähtsust disaineritele. "Konkurssidel osalemine nõuab tööle käesolevas etapis joone alla tõmbamist ning aitab ka endal töö laiemalt vaadates taas läbi mõtestada ja kokku võtta." Ta lisab, et konkursid annavad võimaluse saada laiemat tagasisidet ja näha, mida valdkonnas ja ühiskonnas väärtustatakse.
Eesti Disainiauhinnad ootavad uusi talente, kes on valmis oma loominguga silma paistma ja maailma muutma.
ESITA TÖÖ EESTI DISAINIAUHINDADELE!
Esita enda või oma ettevõtte töö 2024. aasta Disainiauhindadele – tööde esitamine lõpeb juba 01. august va BRUNO, millel on tähtaeg 20. august.
Rohkem infot siin - https://www.eestidisainiauhinnad.ee