Kaunases arutatakse The International Design Festival´i raames õnnelikke linnade üle

14. oktoobril toimub Kaunase The International Design Festival'i raames Design Network Forum, kus erinevad rahvusvahelised disainiga seotud organisatsioonid arutavad linnapildi kvaliteedi parandamise üle.


Foto: The International Design Festival


Design Network Forum’i teemaks on “A Happy City” (“Õnnelik linn”), kus peamiseks fookuseks on linnapildi kvaliteedi parandamine. Jonas Liugaila, Leedu Disainiliidu juhatuse liige ja õppejõud Vilniuse Kunstiakadeemias kirjeldab Forumit kui kvaliteetse sisuga üritust, kus Leedu omavalitsuse esindajad saavad oma linnapildis olevatele probleemidele ja väljakutsetele lahenduse läbi töötubade. “Väljakutsed on Leedu omad, kuid osalejad välismaalt, kes toovad endaga kaasa oma disaini alase kogemusepagasi” , ütleb Jonas Liugaila.  Veel lisab Liugaila, et üks disainerite põhimõtteid on see, et linnad on inimestele mõeldud. “Disain toob endaga kaasa inimliku poole. Selle suhe linnaga on inimlik”, tõdeb Jonas Liugaila


The International Design Festival ja Design Network Forum'it korraldab “Kaunas- Euroopa kultuuripealinn 2022”, mis annab võimaluse esitleda Kaunast kui disainilinna rahvusvahelisele publikule. Peale selle on ürituse eesmärgiks tuua kokku erinevatest riikidest disainiga seotud organisatsioonid ja disainerid, et luua nende vahel paremaid kontakte. Osa võtavad disainivõrgustikud nagu UNESCO Design Cities Network, icoD (International Council of Design), BEDA (Bureau of European Design Associations) ja EIDD (Design for All Europe).Foto: The International Design Festival


Möödunud aastal oli “Kaunas 2022” programmi “Design for Happiness” (“Disain rõõmuks”) eesmärgiks mõelda disaini ja ühiskonna suhte üle. Põhitähelepanu oli suunatud ligipääsetavusele, nimelt oli viimase ligipääsetavuse juhendi loomisest möödunud mitu aastat. Täpsemalt on see praktiline juhend väga üksikasjalike juhistega kultuuriasutustele, mis annab nõu, kuidas teha ja muuta oma teenused kättesaadavaks võimalikult paljudele, sealhulgas liikumis-, kuulmis- ja nägemispuuetega inimestele. “Kaunas on samuti alustanud õnnepäeva tähistamist, kutsudes sellega üles tagama juurdepääsetavust võimalikult laiale inimrühmale,” tõi välja “Kaunas 2022” juht Virginija Vitkienė linnakujundusest Kaunases.

Lisaks Design Network Forum’ile saab Kaunases külastada festivali ajal erinevaid disaini teemalisi näituseid, kuhu on oodatud kõiki disaini huvilisi!

Näitus “Kaunas Assorted” tutvustab Leedu graafilise disaini ajalugu 20. sajandi teisel poolel. Postrid ja nende sketšid ei räägi ainult disaini ajaloost, disaineritest ja nende tööst, vaid olulisel moel ka tollest ajast, identiteedist, jätkusuutlikkusest ja tänapäeva probleemidest. Näitus toimub Kaunase näituste hoones ja kestab 6.- 30. oktoobrini.
Veel toimub 30. oktoobrini Kaunase linna postkontoris portselani teemaline näitus ”Porcelain City” (“Portselani linn”), kus saab osa võtta portselani töötoast, näitusest ja ka loengutest portselani teemal.


Eesti Disainikeskus on Euroopa Disainiühenduste Büroo (BEDA) liige ja võtab samuti osa Design Network Forumi’st.The International Design Festival, Design Network Forum