Euroopa Disainifestival 2022



Euroopa Disainifestival 2022 on edukalt lõppenud ja Euroopa Disainiauhinnad selleks korraks jagatud


Pärast kaheaastast virtuaalpausi kogunes Euroopa disainieliit seekord Tallinnas ja Euroopa Disainifestival tõi 17.-19. juunil Eestisse kokku enam kui 100 tippdisainerit kogu maailmast. Esindatud oli 50 disainibürood, 19 erinevast riigist. 

Fotol: ED-Awards 2022 võitjad

Kõik Euroopa Disainifestivali fotogaleriid on nii Eesti Disainikeskuse Facebooki lehel kui ka Instagramis.


Disainitöötoad ja seminarid

Euroopa Disainifestivali raames toimusid mitmed disainitöötoad, mis olid mõeldud nii disaineritele kui ka avalikule sektorile ning mida viisid läbi maailmakuulsad disainerid Dr. Leyla Acaroglu, Marksteen Adamson ja disainistuudio Bespoke

Fotol: Dr Leyla Acaroglu töötuba ‘‘Activating Positive Social Change with Disruptive Design‘‘ 


Fotol: Marksteen Adamsoni töötuba ‘‘Stop Campaigning. Start Engaging‘‘


Fotol: Disainistuudio Bespoke töötuba ‘‘Futures Design Methodology‘‘


Seminari ‘‘From Designer to Designer‘‘ viisid läbi Verve Agency, Bürocratik ja Velvet. 

Seminari eesmärgiks oli, et ED-Awards konkursile kandideerinud disainiagentuurid Euroopast ja Eestist jagaksid omavahel konkursile nomineeritud ja ka teisi projekte.

Fotol: From Designer to Designer moderaator Tanel Kärp ja disainistuudiote Bürocratik ja Verve esindajad.


Fotol: Raik Ilves disainibüroost Velvet


Lisaks toimusid töötoad ka kohalikes disainistuudiotes: Stella Soomlais stuudios, Upstairs stuudios ja VIVISTOP Telliskivi leiutamislaboris.

Fotol: Stella Soomlais stuudio nahatöötuba

Fotol: Upstairs stuudio töötuba lastele

Disainijalutuskäigud Eesti disainistuudiotes

Euroopa Disainifestivali raames toimusid disainijalutuskäigud järgmistesse Eesti disainistuudiotesse: Dint, Unt/Tammik, IKIGI, Julia Valtanen illustration, Refleks, Identity, Brand Manual, DUX, Upstairs Studio, AD.Angels, Reet Aus, Velvet, Stella SoomlaisSviiterStuudio Stuudio, LaiviDisainiosakond ja Platvorm.

Fotol: Disainibüroo Velvet

Fotol: Disainibüroo Unt/Tammik

Fotol: Disainibüroo Refleks


Disainikonverents ’’Beyond Design‘‘

Disainikonverentsil ‘‘Beyond Design‘‘ käsitleti võtmeküsimusi seoses disaini tulevikuga, mis on seotud disaineri ameti, kohustuste ja multidistsiplinaarsete tulevikuvisioonidega. Erinevatele küsimustele püüti vastuseid leida kolme suuna kaudu: DISAIN & VALITSEMINE, DISAIN & VASTUPANU ning DISAIN & RAHU.

Fotol: EDK juhataja Tiia Vihand avamas konverentsi 

Disainikonverentsi peaesinejateks olid disainer, sotsioloog ja jätkusuutlikkuse provokaator Dr. Leyla Acaroglu, futurist Angela Oguntala (disainistuudiost Greyspace), professor, disaini- ja tehnoloogiaalane eetik Ariel Guersenzvaig, loominguline strateeg ja probleemilahendaja Marksteen Adamson ning mitmed teised.


Fotol: Dr Leyla Acaroglu


Fotol: Angela Oguntala


Fotol: Paneeldiskussioon. Dan Mikkin, Margus Tamm, Marksteen Adamson, Ariel Guersenzvaig


Fotol. Paneeldiskussioon: Angela Oguntala, Rait Matiise , Helelyn Tammsaar, Bob Corporaal ja Janno Siimar


ED-Awards auhinnatseremoonia ja After-Party klubis Uus Laine

ED-Awards 2022 disainikonkursile esitati sel korral kokku üle 1400 töö, 34 erinevast riigist. Eestist laekus 50 tööd, mis on korraldajate hinnangul Eesti rekord. Auhinnatseremoonial oli esindatud üle 50 disainibüroo, 19 erinevast riigist.

Eesti disainibüroodest said auhinnalised kohad: DUX, Velvet, Neway ja Platvormi, Stuudio Stuudio, Disainiosakonna ning inphysica stuudio ühisprojekt. 

Eesti disainibüroodele tuli kaks hõbe- ja kolm pronksauhinda järgmistes valdkondades:

Fotol: EDK juhataja Tiia vihand ja disainibüroo Velvet

HÕBE (Korporatiivkodulehe kategooria)
Büroo: Strateegilise disainibüroo Velvet
Projekt: FiberPartner


Fotol: EDK juhataja tiia Vihand ja Stuudio Platvorm

HÕBE (Infoveebi kategooria)
Büroo: Stuudio Platvorm,  Stuudio Stuudio, Disainiosakond ja inphysica stuudio
Projekt: Tallinn 2035 Arengustrateegia koduleht


Fotol: EDK juhataja Tiia Vihand ja UX Disainibüroo DUX

PRONKS (Infoveebi kategooria)
Büroo: UX Disainibüroo Dux
Projekt: Fibenol koduleht

PRONKS (Digitaalse enesepromo kategooria)
Büroo: UX Disainibüroo Dux
Projekt: DUX stuudio uus koduleht


Fotol: EDK juhataja Tiia Vihand ja disainibüroo Neway

PRONKS (Promo veebilehe kategooria)
Büroo: Tartu disainibüroo Neway
Projekt: Ganttic koduleht

Fotol: ED-Awards 2022 Aasta Agentuur Verve

Aasta agentuuriks valiti Hollandi disainibüroo Verve, kes ühtlasi pälvis ED-Awards konkursil kulla digitaalse identiteedi kategoorias. Projekti tellijaks on Eesti finantstehnoloogia ettevõte TUUM.


Kõikide ED-Awards 2022 võitjatega saab tutvuda siin.


Fotol: ED-Awards 2022 After Party klubis Uus Laine


Fotol: Kristian Lember (DUX)

Disainibüroo DUX asutaja Kristian Lember: ‘‘Disainiagentuuridele, stuudiotole, freelanceritele, ükskõik millisesse formaati disainer ennast paigutab, on oluline osa "pildisolemisel", ehk siis enese turundamisel. Teine oluline väärtus, miks osaleda disasinikonkurssidel, on tunnustus tehtud tööle ja tegijatele, ka klientidele, ning teatav mõõdupuu, mis näitab sinu taset. Kõik eelnev pole muidugi absoluutne, aga oluline siiski.‘‘ 

‘‘European Design Awards on hea konkurss, kus see mõõdupuu tuleb paremini välja kui võrrelda näiteks kohalike konkurssidega. Oleme DUXiga paaril viimasel aastal sinna oma töid saatnud ning sel aastal pärjati meid kahe pronksiga. Jube lahe! Hea oli näha, et antud sündmuse raames korraldatakse ka konverents ning töötoad, lisaks klassikalisele networkimisele. Leidsin ED-Awards auhinnatseremooniajärgsel hommikul isegi mõned välismaa disainerite visiitkaardid taskust :) Seega, tegemist pole pelgalt auhinnatseremooniaga, vaid asjal on ikkagi ka praktilisem pool!‘‘ 

‘‘Ainuke virisemist väärt seik oli ehk see, et sündmustel oli näha liiga vähe Eesti kohalikke disainereid. Olid kohal mõned, aga puudus selge ja tugev kohalik esindus. Siinkohal ka üleskutse kohalikele disaineritele, et kui selline rahvusvaheline sündmus tuleb nö koju kätte, siis peaks seal kindlasti osaleda! Sama reegel kehtib ka kohalike konkursside puhul, sest mida rohkem osalejad, seda parem skaala, ülevaade ja olulisemaks muutub ka auhinna väärtus. Over and out! Slava Ukraini!’’


Vaata ka intervjuud ERR-st Tiia Vihandi (EDK), Demetrios Fakinose (ED-Awards), Mikk Meelaku (Platvorm) ja Raik Ilvesega (Velvet):



Näitused, loodusretk Paljassaarde ja külaskäik Arvo Pärdi keskusesse

Euroopa Disainifestivali raames avati ka interaktiivne näitus “Rääkiv linnaruum. Graafiline disain ja tüpograafia Tallinna linnaruumis”. Näitusel eksponeeritakse läbilõiget graafilise disaini ja tüpograafia kaasaegsetest ning ajaloolistest kihistustest ja seda nii Tallinna linnaruumis kui ka veebipõhises kaardirakenduses tallinn.design.

Fotol: Näitus ‘‘Rääkiv linnaruum‘‘ kuvatõmmis


Festivali programmi raames toimus ka kureeritud jalutuskäik Paljassaare poolsaarel, mida viis läbi Pille Laiakask. 

Fotol: Paljassaare poolsaar, festivali külalised ja Šoti mägiveised


Viimasel festivali päeval toimus kuraatorituur Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, mida viis läbi muuseumi direktor Kai Lobjakas. NB! Hetkel on ETDM-s üleval uus näitus: ‘‘Maailm läbi esemete. Naised Poola kaasaegses disainis/Naised Eesti kaasaegses disainis.‘‘

Fotol: Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi kuraatorituur


Euroopa Disainifestivali lõpetas väljasõit Laulasmaale Arvo Pärdi keskusesse, kus toimus ka Johan Randvere klaverikontsert.

Fotol: Arvo Pärdi keskus


Fotol: Laulasmaa rand ja Euroopa Disainifestivali korraldajad ning külalised

Täname Euroopa Disainifestival 2022 imelisi vabatahtlikke!

Fotol: Euroopa Disainifestival 2022 vabatahtlikud

//

Euroopa Disainifestival 2022 toimus ED-Awards ja Eesti Disainikeskuse koostöös. Alates 2007. aastast on ED-Awards kokku toonud säravaimad Euroopas tegutsevad graafilise disaini, digitaalse disaini, teenusedisaini jt disainivaldkondade inimesed. ED-Festival on varasemalt toimunud sellistes linnades nagu Stockholm, Zürich, Rotterdam, Helsingi, Istanbul, Viin, Porto ja Oslo. Aastal 2023 toimub Euroopa Disainifestival Luxembourgis.

//

ED-festival 2022 Tallinn peamised kohalikud partnerid ja toetajad olid: Tallinna linn, Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium, Helmes, Visit Estonia, Nordic Hotel Forum, Tallink Hotels, Tallink, airBaltic, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kultuurkapital.


Kõik Euroopa Disainifestivali fotogaleriid on nii Eesti Disainikeskuse Facebooki lehel kui ka Instagramis.

Fotograafid: Aron Urb, Henrik Metstak, Joanna Jõhvikas, Evert Palmets, Marek Metslaid


Vaata ka galeriid Euroopa Disainifestivali ametlikust avasündmusest Maarjamäe lossis (17.06.2022).