Eesti disainerid käisid Valencias

Novembri alguses külastas Eesti Disainikeskus grupi Eesti disaineritega Maailma Disainipealinn 2022 Valenciat, kus tutvuti sealsete disainibüroode ning disainimaastikuga.

Fotol: Eesti disainerid ja Eesti Disainikeskus 


Valencia kui Disainipealinn 2022 algatus tulenes ühiskonnalt, kreatiivide rühmalt (ettevõtjad, spetsialistid ja disainerite ühenduste liikmed), kes unistasid võimalusest muuta Valencia maailma liidriks disainis. Pika töö ja läbirääkimiste tulemusena ettevõtete ja ametiasutustega saadi toetus unistuse täideviimiseks. Valencia World Design Capital 2022 eesmärk on edendada loomesektori tegevust ja tõsta selle kvaliteeti, muutes sotsiaalsed muutused ja linnainnovatsiooni selle peamiseks teguriks. Eesmärk on luua terve rida tegevusi, mis algatavad jäävaid muudatusi disainiprotsessis, luues seeläbi kestev disainipärand.


Külastatud bürood:

Monnou

Monnou on ringdisainistuudio, mille eesmärk on aidata organisatsioonidel ja idufirmadel lahendada sotsiaalseid ja keskkonnaalaseid väljakutseid strateegia ja disaini kaudu.




Brandsummit

Brandsummit on strateegiline disainistuudio, mis on pühendatud toidu- ja joogibrändide kaubamärgile, pakendamisele ja digitaalsele kujundusele. 




Nectar Studio

Nectar Studio on brändingu ja digitaaldisaini agentuur, mis keskendub digitoodetele, interaktiivsetele kogemustele ja UX/UI disainile. Agentuur pakub 360 kommunikatsioonilahendust, mis ühendavad strateegia, loovuse ja tehnoloogia. Nectar Studio loodi 2014. aastal.


Katrin Koovit disainibüroost Division ütleb: ''Kohalikes agentuurides käimine ja nende töökorralduse ja elu nägemine oli põnev. Tore, et olid valitud erineva suunitlusega bürood ehk kõigile midagi.''

Lisaks disainibüroode külastusele külastasid disainerid Hispaania multitalendi Jaime Hayoni näitust Centre del Carme Cultura Contemporània muuseumis.

Kunstniku ja artisti näitus ''InfinitaMente'', näitab valikut Madridi mitmetahulise looja sümboolseimatest teostest. Rännak läbi tema isikliku universumi ja loomeprotsessi materjalide, tööriistade, inspiratsiooni ja viidete kaudu. Näitusel eksponeeriti kaikoonilist Aleta toolikollektsiooni, mis on loodud koostöös Viccarbe'iga.

Inspiratsioonireisil osalenud Maret Põldre disainibüroost Identity kommenteerib:
''Muljetavaldavad olid näitused – eriti meeldis meediumite ülene Jaime Hayóni näitus CCCC-s, mis näitas, kuidas oma ideed suureks mängida ja kõrgtasemel materjali viia.''



''Näitustel käimine on alati inspireeriv. Valencia puhul kindlasti ka linn ise, arhitektuur, tänavad, värvid, toidud ja kogu olustik. Kindlasti ei saa mainimata jätta, et oli äärmiselt tore reisiseltskond. Kindlasti võiks sarnaseid reise veel korraldada!'' mainib Katrin Koovit disainibüroost Division.

Neljapäevase reisi jooksul oli osalejatel võimalik tutvuda lisaks disainibüroodele ka Hispaania eluoluga, Valenciasse 1998 aastal (täielikult valminud 2009 aastal) kuivanud Turia jõesängi rajatud Ciutat de les Arts i les Ciències ehk kunsti ja teaduste linnak ning loomulikult Hispaania imemaitsva toidukultuuriga.

''Korralduse mõttes 2 bürood päevas tundus optimaalne. Neilt reisidelt ikkagi oodatakse teatavat lõõgastuse elementi, siis praegune töö ja vaba aja suhe oli minu arust hästi paigas,'' mainib Andi Stumer disainibüroost Division.

Inspiratsioonireisil osalenud Maret Põldre disainibüroost Identity sõnab: ''Valencia on võluv linn, kus näha on nii uut kui ka vana arhitektuuri ja ilm on Eesti novembrist just parasjagu erinev. Kaks ja pool päeva Valencias koha peal sulatas üles ka muidu omaette nohisevad introverdid.''


''Kõige inspireerivam osa reisist olid ikkagi teised inimesed – meie oma eesti kolleegid teistest büroodest ja külastatud kohalikud disainerid kolmest kohalikust büroost. Oli äratundmist ja kinnitust oma mõtetele, aga ka teistmoodi lahenduskäike. Põnev! Ootan huviga järgmisi kohtumisi'' mõtiskleb inspiratsioonireisil osalenud Maret Põldre disainibüroost Identity.

Aleksander Dmitrijev disainibüroost Helmes ütleb, et ''Valencia on ikkagi väga ilus linn. Oli tunda, et tegemist oli linnaga, millel on päris pikk ja huvitav ajalugu."

"Kuna tegelen disainiga juba mõnda aega, siis oli väga hea meel teiste disaineritega rääkida ning seejärel aru saada, et vahet ei ole, kas sa töötad selles valdkonnas 5 või 25 aastat, Eestis või Hispaanias. Inimesed ning nende vajadused ja mured on ikka enam vähem samasugused ja see andis mulle isegi rohkem enesekindlust juurde,'' mõtiskleb Aleksander.


Fotol: Eesti disainerid ja Eesti Disainikeskus


Valencia visiidil osalesid:

Aive Meos (Valge Creative)
Risto Luhalep (Brand New)
Ranno Päi (Brand New)
Helen Illend (Brand New)
Agnes Tael (Refleks)
Maret Põldre (Identity)
Edina Dufala-Pärn (Iseasi)
Andi Stumer (Division)
Katrin Koovit (Division)
Aleksander Dmitrijev (Helmes)
Eesti Disainikeskus


Fotod: Liisa Kušnir, Kristin Made, Annemai Mägi, Maret Põldre


///

Sündmust toetas Euroopa Regionaalarengu Fond.



Disainibüroode võrgustik