Saa tuttavaks - SÄSI võitja Piibe Tomp, Eesti parim noor tootedisainer
Eesti Disainikeskuse poolt välja antud auhind SÄSI läks sel aastal noorele disainerile Piibe Tombile tunnustamaks tema väljapaistvat disainialast tegevust viimase kahe aasta jooksul. Loe lähemalt, mis on Piibet käivitavaks jõuks.
Kes ma olen?
Olen Piibe Tomp, disainer, kelle jaoks on toote loomise teekond koos üllatuste ja takistustega selle kõige paeluvamaks osaks.
Sellel rännakul on mitmeid ‘miks’ küsimusi ning saavutada tasakaalu sisemiste tunnete ja praktiliste lahenduste vahel ei ole alati lihtne – minu jaoks on see siiski parim elukutse. On suurepärane, et mul on võimalus kasvada koos kohaliku jalatsibrändiga (TOKU) ja luua disaine ning arendada üheskoos lahendusi, mis laiendavad tootmisvõimalusi täiesti uues võtmes.
Kust ma tulen?
Lapsepõlve veetsin ma Viljandimaal sellises väikeses kohas nagu Vana-Kariste.
Põhikooliajal kolisime Harjumaale kust pärineb mu ema. Keskkooli tulin juba Tallinnasse, kuhu olen pikemalt vahelduva eduga püsima jäänud. Kuna olen üles kasvanud maal, aga samas poole oma elust veetnud linnas, siis on mulle oluline, et saan nii siin kui seal piisavalt aega veeta. Üheltpoolt hindan kõrgelt vaikseid, rahulikke õhtuid linnulaulu saatel. Teisalt, kui liiga kauaks linnakärast eemale jään, hakkab sees juba kihelema, see on märk, et aeg on tsivilisatsiooni naasta.
Kuidas juhtus nii, et sinust sai disainer ja mis sulle selle juures kõige enam meeldib?
Disaineri elukutse annab mulle võimaluse ennast väljendada nii emotsionaalselt kui ka praktiliselt.
Kõige rohkem rahuldust pakub see, et iga päev on seiklus. Ükski päev ei sarnane teisele, kui miski saab paika või tekkinud probleem saab lahenduse, siis kindlasti tekib kuskilt mingi uus asi mida lahendada, selline protsess hoiab pidevas arengus. Ma arvan, et pole möödunud päeva, kus ma ei oleks midagi uut õppinud ja see mulle kõige enam meeldibki.
Mis iseloomustab sinu meelest head disaini?
Parimat disaini iseloomustab lihtsus, seda nii esteetilises kui funktsionaalses mõttes. Kõige geniaalsem disain on see, mis abistab või toimib tihtilugu nii, et me ei pane seda ise tähelegi. Need on asjad, mis on nii kavalalt saanud meie elu loomulikuks osaks, et me ei kujuta oma elu ilma nendeta ette.
Mida sa pead enda kõige õnnestunumaks projektiks senimaani ja miks?
Oma isikliku arengu mõttes pean igat projekti, mis seotud jalatsitega väga väärtuslikuks. Iga uus kogemus õpetab ja annab uusi mõtteid ning perspektiive. Viimased kaks aastat, mil olen tegelenud TOKUdega on andnud mulle võimaluse koondada kõik eelnevalt õpitu ja midagi reaalselt luua.
Kuna TOKU on hetkel mu viimane projekt, siis pean seda seni kõige õnnestunumaks. Eesmärk on iga projektiga ju aina paremaks saada.
Kirjelda oma tööprotsessi, kuidas sulle meeldib töötada ja uuele projektile läheneda? Milliseid küsimusi sa tavapäraselt küsid, mis informatsioon on sinu jaoks eriti oluline, ilma milleta ei saa sa oma tööprotsessi alustada?
Tunnen alati suurt vastutust enne kui me midagi tootmisse paneme. Küsimus mida ma küsin enne iga toote loomist on `´Miks?`` . Miks me seda toodame? Miks on see toode parem, kui teised samalaadsed tooted? Miks sellised materjalid? Miks me üldse midagi juurde toodame, teades, kui palju on ületootmist? Kui neile küsimustele on vastatud, siis alati võtan ka arvesse eelnevat tagasisidet, mis olen saanud juba turul olevate toodete põhjal.
Kuidas sa hoiad end loominguliselt aktiivsena?
Võttes arvesse viimast kahte aastat, mil olen tegelenud TOKUdega, siis ausalt ei ole olnud isegi aega mitteaktiivne olla. Pidevalt tegutsedes, tööd tehes ja katsetades on loominguline aktiivsus garanteeritud.
Kus sa näed ennast 5 aasta pärast? Kas sul on unistuste töö/projekt, mida tahaksid sel ajal teha? Kas sa mõtled või planeerid üldse nii pikalt ette?
Mõtteid ja unistusi on seoses nii TOKU brändi edasiarendamisega kui ka isikliku stuudio loomise osas.
Loe ka intervjuud Piibe Tombiga Viru Keskuse sügisajakirjas lk. 154-155 https://issuu.com/virukeskus.com/docs/viru_keskuse_s_giskiri_2018