Parim disaini rakendaja 2011 on Krimelte

Auväärse "Disaini rakendaja 2011" auhinna pälvis Wolf Groupi kuuluv Krimelte OÜ. Krimelte on järjepidevalt ja strateegiliselt rakendanud disaini kogu oma tegevuse ulatuses alates aastast 2005. Fookuses on eelkõige toodete disain, kuhu kaasatakse nii graafilisi- kui ka tuntud tööstusdisainereid. Muuhulgas on Krimelte teinud koostööd Martin Pärna ja Kristjan Jagomäega.

Disainikeskuse küsimustele vastas Krimelte turundusjuht Mariaana Sõnajalg.

Millised on olnud Krimelte põhimõtted disaineriga koostööl?

Krimeltel ei ole kunagi ühtegi disainerit palgal olnud ning seetõttu oleme pidanud disainiteenust sisse ostma. Tihti on ühe töö taga suur tiim ja nii on erinevate projektide puhul võimalik kasutada erinevat oskusteavet, mida me ühe inimese palkamisel ei saaks. Otsus, kas tellida sisse või teha ise, sõltub ka ettevõtte tegevusvaldkonnast. Äris, kus näiteks tootedisain annab olulise konkurentsieelise ja kus töötabki terve disainerite meeskond, ei tuleks selline skeem ilmselt kõne alla. Arvestama peab ka intellektuaalse omandi kaitse küsimustega.

Kuidas koostöö alguse sai?

Meie koostöö disaineritega sai alguse varasematest koostööprojektidest. On olnud olukordi, kus meie disainipartner soovitab mingi konkreetse projekti puhul kaasata disainereid lisaks. Nii oleme näiteks kasutanud freelancereid graafilise disaini puhul, tööstusdisainerit toote kasutusmugavuse parendamisel või sisekujundaja abi messiboksi kujundamisel.

Kas ühtse brändikuvandi loomine on andnud käegakatsutavaid tulemusi?

Penosili brändi puhul võime julgelt väita, et ühtne brändikuvand on meil aidanud kaasa uutele eksportturgudele sisenemisel. Kui varem oli meil väga kirju kaubamärgiportfell ning private label tooted moodustasid üle poole müügist, siis lühikese ajaga suudeti tänu Penosili turuletoomisele kasvatada müüki nii, et enda brändi osa müügist ulatus kahe kolmandikuni. Ka on tulnud ette olukordi, kus meie ekspordijuht läheb uuel turul potentsiaalse kliendi juurde, kes tema üllatuseks on väga hästi kursis meie brändiga ning toodete kõrge kvaliteediga. Seega on bränd juba pool müügitööd ära teinud.