Eesti Disainikeskus tähistab oma viiendat sünnipäeva disainiekspordi teemalise näituse, konkursi ja konverentsiga.

Sel nädalal tähistab Eesti Disainikeskus, mis asutati 2008. aastal Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Disainerite Liidu ja Eesti Disaini Instituudi poolt, oma viiendat sünnipäeva disainiekspordi teemalise üritustesarjaga "Disain välja!"

Täna, 22. mail kell 17.00 avatakse Disaini- ja Arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6) Eesti ja Saksa disainerite näitus "Disain välja!". Disainiekspordile keskenduv näitus toob esmakordselt meie disainipubliku ette Eesti disainerite seni vaid Saksamaal ja Suurbritannias eksponeeritud tööd ning valiku Hamburgi disainiparemikust.

Disainigaleriis on väljas Kadri Kruusi, Kristian Steinbergi, Kristina Viirpalu, Mare Kelpmani, Annike Laigo, Kärt Ojavee, Karl Annuse ja Kriss Sooniku uued, mitmel juhul Eestis seni eksponeerimata tööd. „Näituse eesmärk on näidata Eesti disainerite ekspordivõimelisi töid, mida seni on tutvustatud peamiselt ainult välismaa disainipublikule, sisseostjatele ja meediale," avab näituse tausta FreshEsti projektijuht Sirli Nõmm. Eesti disainerite tööde kõrval on galeriis eksponeeritud ka kaheteistkümne Hamburgi disaineri looming, kes tutvustavad ekspordikontsepsiooni designxport hamburg alt Saksa disaini üle maailma. Saksa disainerid esindavad peamiselt jätkusuutliku disainmõtlemise ja cradle to cradle tootmispõhimõtteid.

Näituse avamisel kuulutatakse välja ka Eesti Disainikeskuse ja House of Design Groningeni koostöös algatatud abilaua ideekonkursi võidutöö, mida hakkab turundama Hollandi üks suurimaid disainipoode Vos Interieur. "Kõik võistlustööd olid erinäolised ja lahendasid lähteülesande vähemalt kümne erineva nurga alt, kasutades nii jätkusuutlikke materjale, nutikalt ruumisäästvaid ideid kui ka põnevaid vormimänge. Värskete ideede seast oli žüriil viie parima välja valimine omajagu raske ülesanne, aga Hollandi ja Eesti arvamused olid üllatuslikud üksmeelsed," kommenteerib Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas.
Konkursi viis parimat tööd on eksponeeritud Disaini-ja Arhitektuurigaleriis.

Neljapäeval, 23. mail toimub Baltika Moelaval disainieksporti käsitlev konverents "Disain välja", kuhu tulevad disainivaldkonna esindajad Soomest, Saksamaalt ja Eestist. Konverentsi peateemaks on disainerite toetamine eksportturgudele jõudmisel ning koostöö elavdamine rahvusvahelisel tasandil. Oma kogemustest on rääkima kutsutud Soome ja Saksamaa disainieksporti edendavate organisatsioonide, sealhulgas Design Forum Finlandi ja Hamburgi disainikeskuse esindajad. Inspiratsiooni eksportiva disaineri vaatenurgast jagab pesudisainer Kriss Soonik, kes, täna juba rohkem kui viieteistkümnes riigis pesukollektsioone müües, tuli Eesti turule alles kaks aastat tagasi. Ettekannetele järgneb paneeldiskussioon, mida modereerib Dan Mikkin.

Lisainfo:

Maris Takk
Eesti Disainikeskus
maris@disainikeskus.ee
+372 50 58 837