Eesti Disainiauhinnad konkurssi ootavad ees olulised muudatused

2020.a. on järjekordne Eesti Disainiauhindade aasta, mis saab teoks koostöös Eesti Disainikeskuse, Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.


Et juhtida rohkem tähelepanu hea disaini mõjule ühiskonnas, oleme alates käesolevast aastast pööramas Eesti Disainiauhindadel rohkem tähelepanu disaini rakendamise väärtustele. Täpsemalt räägime 2020.a. Disainiauhindadest veebruari teises pooles.


Üks muudatustest on aga juba välja kuulutatud, see on seotud graafilise disaini ja veebidisaini kategooriatega. Graafilise disaini ja veebidisaini tööd on nüüdsest oodatud Kuldmuna konkursile, kus ADC*Estonia ja Eesti Disainikeskus teevad tihedat koostööd Turundajate Liiduga.

Kuigi graafiline ja veebidisain on jätkuvalt oluline Eesti Disainiauhindade osa, ei toimu alates 2020.a. graafilise ja veebidisaini (ka ADC*Eesti Disainiauhinnad) konkurssi senisel kujul. Disainiauhindade konkursile jäävad senistest kategooriatest vaid kategooriaülesed auhinnad nagu Aasta Disainer, Noor Püss ning Prillitoos.
Kõik ülejäänud senised kategooriad kas liidetakse Kuldmuna kattuvate kategooriatega või liidetakse Kuldmuna programmi (senised erioskuste kategooriad, mis hetkel Kuldmuna kategooriatega ei kattu).

Uuendusena lisanduvad ADC*Estonia poolt Eesti Disainiauhindade nimekirja uued väärtuspõhised auhinnad, mis on kooskõlas rahvusvaheliste väärtuskategooriatega, mida tutvustame samuti hiljemalt veebruari teises pooles.

„Juba üle kümne aasta oleme disaineritena esitanud samu töid kahele erinevale konkursile ja kuigi hinnatud on neid erineva nurga alt ja ka võitjad on olnud tiba erinevad, siis teatav eestlasliku jaburuse maik on kogu sellel asjal alati juures olnud. Mul on hea meel, et oleme jõudnud Kuldmuna ja TULI tublide inimestega ühisele arusaamale, kuidas neid auhindu ühiselt välja anda ning edasi arendada. Mõne jaoks meist ei muutu peaaegu midagi. Teised, kes tavaliselt Kuldmunale oma töid saatnud ei ole, tuleb läbida pisikene õppimiskõver... aga usun, et disaineritena on õppimiskõver meie keskmine nimi,“ ütles ADC*Estonia juhatuse liige Janno Siimar.

„Lihtsustatult on muudatus selline: kõik traditsioonilised ADC kategooriad leiad nüüd Kuldmuna kategooriate nimekirjast (kõik ei ole täpselt sama nimega, aga nad on seal olemas). Eesti Disainiauhindade nimekirja jäävad ainult kategooriateülesed auhinnad nagu Aasta Disainer, Noor Püss ning Prillitoos. Uuendusena lisanduvad ADC*E poolt Eesti Disainiauhindade nimekirja ka Euroopa Tähe auhinnad, kus hinnatakse viimasel kahel aastal tehtud töid läbi väärtuste, mitte läbi käeliste oskuste, loovuse või efektiivsuse. See saab olema täiesti uut tüüpi konkurss, millest räägime lähemalt juba õige pea. Hetkel on oluline, et kõik need auhinnad, mida ADC*E-lt traditsiooniliselt on oodatud, on nüüd Kuldmuna kaitsva tiiva all,“ selgitas Siimar.

Loe täpsemalt, millistes kategooriates kehtib TULI, ADC*E Estonia ja Eesti Disainibüroode võrgustiku liikmetele kuni 25. veebruarini 2020 ühe töö esitamise eest soodushind 40 € + km.disainiauhinnad