Disainibüroo Iseasi aitab Tartu välijõusaalid disainida paremini ligipääsetavaks

Tartu linnavalitsus arendab koostöös disainibüroo Iseasi ja füsioterapeutidega kõiki kaasavat infotahvlit, et suurendada välijõusaalide ligipääsetavust


Infotahvel on mõeldud eelkõige algajatele spordi-sõpradele, aga pakub väljakutset ka edasijõudnutele ning kaasab disaini ja tehnoloogiliste võimalustega ka ratastoolikasutajad, vaegnägijaid ja pimedaid.


Foto: Iseasi OÜ

Tartu Linnavalitsuse poolt korraldatud kutsutud ideekonkursil "Kõiki kaasava välijõusaali infokandja disain" esitasid pakkumused kolm disainibürood - Disainiosakond, Stuudio Stuudio ja Iseasi. Žürii kuulutas parimaks OÜ Iseasi poolt välja pakutud lahenduse. Eriti kõnetas neid võidutöö puhul see, et arvestatud oli nii ratastoolikasutaja kui ka kombineeritult nägemisvaegusega inimeste vajadustega. 

Tartu Abilinnapea Mihkel Leesi sõnul eeldab liikuma kutsuva linna arendamine erinevate vajadustega inimeste peale mõtlemist. „Treeninginfo esitlemine meie välijõusaalides on praegu üsna kaootiline ning arvestab pigem kogenud treenija vajadustega. On oluline, et vajaliku teabe saaksid ka uuemad trennisõbrad ja erivajadustega inimesed,“ ütles ta.

Leesi sõnul on suur töö ees ka välijõusaalide füüsilise ligipääsetavuse parandamisega. „Peame leidma võimalusi välijõusaalid ka näiteks ratastooliga paremini ligipääsetavaks muuta. Lisaks on vaja suurendada treeningvahendite mitmekülgsust, et endale sobiva tegevuse leiaksid erinevate vajaduste ja võimetega treenijad. Säärase terviklahenduse nuputamine käib praegu näiteks Tähtvere puhkepargi välijõusaali puhul,“ lisas Lees.

Uuelt infotahvlilt leiab juhtnöörid, kuidas liikumisaktiivsust hoida ja välijõusaale kasutada. Ideekavandi testimiseks kaasatakse Tartu linnakodanikke, et hinnata kuvatavate harjutuste ja info arusaadavust.

Testima on oodatud igas vanuses ja igasuguse kehalise võimekusega inimesed, kes on juba kogenud spordisõbrad või trennikaugemad
Kõik, kes on huvitatud kaasa lööma, saavad end registreerida: www.tartu.ee/et/eform/submit/kaasava_infokandja_sisu_testimin.
 
Testijad valitakse välja sihtrühma järgi ja kohtade arv on piiratud. Testimiste toimumise kuupäevadest antakse teada esimesel võimalusel kutsega, mis edastatakse e-posti teel. Lisainfo tht@tartu.ee.

Arendusprotsessis esindavad sihtrühmi eksperdid Tartu Emajõe Kooli kehalise kasvatuse õpetaja Kristo Ringas ja Tallinna tehnikaülikooli erivajadustega üliõpilaste nõustaja Sven Kõllamets. Infokandja disainimisega tegeleb OÜ Iseasi ning meetodit on aidanud välja töötada füsioterapeudid Liis Süda ja Marko Treier. 


Pakkumusi hindas žürii koosseisus:

- Piret Väljaots (Tartu linnavalitsuse tervishoiuteenistuse juhataja)
- Anna-Liisa Unt (Tartu linnavalitsuse linnakujunduse spetsialist)
- Eda Põldma (Tartu linnavalitsuse haljastus- ja puhastusteenistuse juhataja)
- Pilvi Käiro (Tartu linnavalitsuse turundusspetsialist)
- Liis Süda (füsioterapeut)
- Marko Treier (füsioterapeut)
- Kristo Ringas (Tartu Emajõe Kooli kehalise kasvatuse õpetaja)
- Sven Kõllamets (Tallinna Tehnikaülikooli erivajadustega üliõpilaste nõustaja ja jõutreeningu kogemusnõustaja)
- Mihkel-Emil Mikk (tootedisainer ja õppejõud, MIKL OÜ juhatuse liige)
- Kristjan Mändmaa (graafiline disainer, EKA disainiteaduskonna dekaan) - Dan Mikkin (teenusedisainer ja Brand Manual disainibüroo asutaja)

Hanke tingimusi aitas koostada Eesti Disainikeskus. Võta meiega ühendust kui vajad abi disainikonkursside ja hangete läbiviimisel: info@disainikeskus.ee


Infotahvli ideed arendatakse välisprojekti Healthy Boost raames, mida rahastab Interreg Baltic Sea Region. Peagi valmivad Tartu linna avalikult kasutatavatest spordi- ja mänguväljakutest ka 360-kraadised vaated ning juba on kasutusel linna välijõusaale ja nende võimalusi tutvustav liitreaalsuse mobiilirakendus, mille kohta leiab rohkem infot Tartu linna koduleheküljelt www.tartu.ee/valijousaalide-rakendus.


///

Nii disainibüroo Iseasi kui ka Stuudio Stuudio kuuluvad Eesti Disainibüroode võrgustikku, kuhu hetkel kuulub 50 disainibürood/disainistuudiot. Võrgustiku andmebaasiga saab tutvuda siin.iseasi