Disainibuldooser aitas ettevõtetel jõuda uute toodete ja teenusteni

Reedel, 27. aprillil lõppes EAS-i ja Eesti Disainikeskuse koostöös läbi viidud kümme kuud kestnud tööstusettevõtetele suunatud arenguprogramm Disainibuldooser, mis oli järjekorras juba kolmas ja mille eesmärgiks oli tõsta disaini rakendamise abil 15 Eesti tööstusettevõtte rahvusvahelist konkurentsi- ja ekspordivõimet. Programmi viljadeks on muuhulgas uued tooted ja teenused, mis jõuavad turule järgneva poole aasta jooksul.

Disainibuldooseri programm annab ettevõtetele võimaluse õppida, kuidas toimib kaasaegne disainist juhitud tootearendus, mil moel välja töötada kasutajakeskseid lahendusi, rakendada edukalt disainmõtlemise tööriistu ning viia ellu arendustegevust kogenud ja koolitatud disainijuhi käe all. Disainibuldooseri esimeses etapis osalesid ettevõtted disainikoolitustel ning viisid programmis eksperdina osalevate disainijuhtide juhtimisel läbi disainiauditi. Auditis tuvastatud väljakutsetega ja konkreetsema teenuse või tootearendusega asusid programmi teises etapis tegelema viis ettevõtet: Favor AS, Palmatin AS, PMT OÜ, Veoki Pealisehituse OÜ ja Wallenium OÜ.Programmi käigus töötasid Veoki Pealisehituse OÜ, Palmatin ja Wallenium välja uued kaubamärgid ja tegelevad hetkel demomudelite arendamisega ning uute tootmis- ja arendusmeetodite juurutamisega. Metallitööstusettevõte Favor AS otsustas aga programmi tulemusena loobuda endisest mahupõhisest teenuskontseptsioonist, asendades selle kliendikeskse ja väärtuspõhise lähenemisega ja PMT OÜ soovib liikuda allhanketoodete valmistamiselt omatoodele valmistamisele  

“Disainibuldooseri programmist on kolme aasta jooksul läbi käinud 30 ettevõtet. Kõik nad on programmist välja tulnud mitte lihtsalt uute teadmistega, vaid paljud neist konkreetsete äriliste tulemuste, uute toodete või uuenenud teenusega. Nii näiteks kavandavad mitmed tänavu osalenud ettevõtted eelseisval poolaastal uute põnevate toodete lansseerimist” ütles Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand.

“Disainibuldooseri programm andis ettevõtetele võimaluse õppida, kuidas toimib kaasaegne disainist juhitud tootearendus, rakendada disainmõtlemise tööriistu ning viia ellu arendustegevust kogenud disainijuhi käe all. Kasutajakeskse innovatsiooni tööriistade valdamine aitab Eesti ettevõtetel kasvatada konkurentsivõimet ka globaalselt. Meie kogemuses peab selleks, et programmis osalemisest maksimaalselt kasu saada, olema valmis panustama nii inim- kui finantsressurssi, et head ideed saaks teoks tehtud,” lisas Vihand.

“Disainibuldooseri programmist saadud uute tööriistade abil identifitseerisime esmalt probleemid, see on täna aidanud meie ressursid ja fookuse suunata õigesse kohta. Saadud kogemusi ja teadmisi oleme rakendanud allhanke ärisuuna müügiprotsesside ümbermõtestamiseks ja teenusekontseptsiooni uuendamiseks. Tänaseks on kasutusel ka mitmed visualiseerivad töövahendid, et teha paremaid ja kiiremaid otsuseid. Tuvastatud probleemid ja võimalused on alles töös,” rääkis Favor AS müügijuht Jan Toomingas. 

Disainibuldooser on tööstusettevõtetele suunatud programm, kus koolitajate ja mentorite toel aidatakse Eesti ettevõtetel kasvatada oma toodete ja teenuste lisandväärust läbi tootearenduse ja kliendikesksema toodete pakkumise. Programmis osales viisteist tööstusettevõtet: Paide Masinatehas (PMT) OÜ, Radius Machining OÜ, Veoki Pealisehituse (VPE) OÜ, Palmatin OÜ, Malmerk Klaasium OÜ, Favor AS, AS Oskar LT, ETS Nord AS, Mayeri Industries AS, Wallenium OÜ, Wisefab OÜ, Hobbiton OÜ, Audes LLC OÜ,  Mivar-Viva OÜ ja Haapsalu Uksetehas AS.

Koolitusprogrammi ja mentorlusprojekti eestvedaja on tuntud Taani innovatsiooni ja tootearenduse büroo Attention Group. Projektis lõid disainijuhtidena kaasa viisteist disainerit Eesti tippagentuuridest [nagu Identity, Brand Manual, Velvet, TenTwelve, AKU, Idea AD, Valge Creative, Design Cafe,Tundra Digital, Pedro Gomez Design, Iseasi ja Rabaconda].

Disainibuldooseri programmi toetab EAS läbi Euroopa Regionaalarengufondi. 2018. aasta sügisest käivitub EASi juhtimisel ka Disaini meistriklassi programm.


disainibuldooser