Algas EXPO Milano 2015 Eesti paviljoni arhitektuurikonkurss

„Milano ja Lombardia piirkond, kus toimub maailmanäitus, on Euroopa üks neljast suuremast majandusmootorist. Meie paviljoni eesmärk on lisaks üldisele ja kultuurilisele tutvustamisele tuua Eestisse rohkem turiste, anda võimalusi Eesti eksportijatele müüa rohkem oma kaupu ja teenuseid ning ärgitada välisinvestoreid looma Eestisse kõrge lisandväärtusega töökohti," selgitas EASi juhatuse liige Martin Hirvoja. „Eesti paviljoni idee- ja arhitektuuriline lahendus peaks olema inspireeritud Eesti kultuurist, teadusest, majanduslikest saavutustest ning väljendama kõike seda, mis on Eestis unikaalset ning mis kõnetaks Itaalia kohalikke elanikke ja maailma üldsust," toonitas Hirvoja.

Maailmanäitus toimub 2015. aasta 1. maist 31. oktoobrini Milanos. EXPO seekordseks peateemaks on toit ja eluenergia, rõhuga säästlikkusel ja innovatsioonil. Itaalia ootab EXPO-t külastama 20 miljonit inimest, lisaks 1 miljard virtuaalset külastajat. Eestile on EXPO-l broneeritud 1010 ruutmeetrine ala, mille leiab idapoolsest sissepääsust teisena. Eesti naabriteks EXPO-l on Omaani ja Venemaa paviljonid. Kogu EXPO maa-ala laiub 935 600 ruutmeetril.

Eesti eelarve EXPO-l osalemiseks on kokku 3,76 mln eurot, sellest 2,2 mln kulub paviljoni kavandamiseks ja ehitamiseks ning 575 000 programmi koostamiseks ja läbiviimiseks. Eesti ettevalmistustööd käivitusid tänavu veebruaris.

„Oleme tänaseks kohtunud enam kui 70 arvamusliidri ja erinevate valdkondade tippudega ning arutanud, milline võiks olla Eesti sõnum ja paviljoni ning näituse kontseptsioon Milanos," ütles Kask. „Kuues mõttekojas osalesid turismi, IT, kultuuri, toidu, ettevõtluse ning paljude muude valdkondade esindajad, kes andsid oma panuse idee- ja arhitektuurikonkursi lähteülesande sõnastamisel. Nüüd ootame kogu Eesti loomeringkonda sellest konkursist osa võtma, et saavutada nutikaim võimalik lahendus," selgitas Kask.

Konkursil saavad osaleda arhitektuuri, reklaami ja loometegevusega seotud ettevõtted, osalemise tähtaeg on 31. oktoober. Konkursi žüriisse kuuluvad arhitektid Peeter Pere ja Raivo Kotov, sisearhitekt Janno Roos, disainer ja loovjuht Asko Künnap, kommunikatsioonikonsultant Raul Rebane ja EXPO Milano 2015 Eesti esinduse projektijuht Andres Kask ning žürii esimees on EASi juhatuse liige Martin Hirvoja. Võistlustööde näitus toimub novembris Tallinnas, Viru Keskuses.

Vabariigi Valitsus otsustas Eesti osalemise 2015. aasta maailmanäitusel 27. septembril 2012, delegeerides näitusel osalemise korraldamise EAS-ile. World EXPO on riikidevaheline maailmanäitus, mis toimub iga viie aasta tagant ja kestab kuus kuud. Eesti on sel sajandil osalenud 2000. aastal Hannoveri EXPO-l ning 2010. aastal Shanghai EXPO-l.

Hanke dokumentatsiooniga saab täpsemalt tutvuda E-riigihangete keskkonnas.

Täpsem info:

Andres Kask
EXPO Milano 2015 Eesti esinduse projektijuht

EAS, Lasnamäe 2, 11412 Tallinn, Estonia

+372 627 9513
+372 5866 6183 
andres.kask@eas.ee
serdnaksak
www.eas.ee

FB: EXPO Milano Eesti esindus