FreshEst viib moedisainerid Londoni moenädalale

15.–19. veebruaril 2013 hõivab Loomeministeerium Londoni maineka kunstigalerii Horse Hospital, kus külastajaid ootab ees müütiline teekond nelja moedisaineri loomingusse. Väljapanek kujutab audiovisuaalset jutustust, mis hõlmab liikuvaid pilte ja lavakujunduslikke elemente ning tutvustab nelja Eesti disainerit: Kadri Kruusi (nahast aksessuaarid), Kristina Viirpalu (naisterõivad), Karl Annust (puidust prilliraamid) ja Kristian Steinbergi (meesterõivad).

"Juba teist aastat on noortele Eesti moedisaineritele antud võimalus näidata rahvusvaheliselt tunnustatud moeekspertide ja- publiku ees Eesti moedisaini kõrget taset," kommenteeris Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas. "Kõigil neljal disaineril on suur potentsiaal rahvusvahelisel turul edu saavutada, seda eelkõige tänu unikaalsele ja käsitöölikule lähenemisele, kõrgele kvaliteedile, erilistele lõigetele ja muidugi ka eestipärasele puudutusele, mis lisab nende loomingule omajagu vürtsi," täiendas Oblikas.

"Näituse eesmärk on esitleda värsket Eesti moedisaini multidistsiplinaarsete vahendite abil, tuginedes kontrastile ministeeriumi jäiga struktuuri ja selle fassaadi taga peituva elava ja loomingulise sisu vahel," avas väljapaneku tausta kontseptsiooni autor, Londoni Saint Martinsi moekooli magistrant Helen Sirp.

Moeloojate loomingust inspireerituna sündis ka muinasjutuline moefilm "After Beyond", mille esmaesitlus toimub samuti näituse avamisel. 20 külmakraadiga Eesti pakases moefotograaf Indrek Arula poolt üles võetud filmil on ka unikaalne helimaastik, kus visuaalsete filmikaadrite pikslid on teisendatud elektroonilisteks meloodiateks.

Kristina Viirpalu esitleb Londonis käsitsikootud pulmakleite, mis on valmistatud peenest villast, siidist või puuvillast ning mille pitsimustrid on inspireeritud 19.sajandist pärit Haapsalu sallist.

Kristina Viirpalu_v

Nahadisainer Kadri Kruusi sügistalvine kollektsioon koosneb efektsetest, ent samas funktsionaalsetest kottidest. Kokku on miksitud erinevaid stiile ning nahku.

Londonis resideeriv moekunstnik Kristian Steinberg esitleb meestekollektsiooni, mille märksõnaks on konflikt hi-tech'i ja loomuliku vahel: tulekindel mantel jänesenahkse voodriga või klassikaline inglise mohäär koos läbipaistva polüvinüülist äärisega.

Kristjan Steinberg_v

Karl Annuse kollektsioon 2013 hõlmab kuut eebeni-, pähkli-, sebra-, vahtra-, saare- ja tammepuust valmistatud mudelit, mis on loodud kestliku disaini põhimõttel: raamidel on kasutatud ainult naturaalseid õlisid, et säilitada ja rõhutada puidu enda omadusi.

Eesti disainereid koondav näitus toimub Briti Moenõukogu ja Briti Nõukogu ühisprojekti International Fashion Showcase raames. Väljapaistvaid disainereid esitlevaid näitusi-installatsioone korraldavad projekti raames sel aastal enam kui 40 riiki.

FresEst on Eesti Disainikeskuse algatatud ekspordiplatvorm, mis tutvustab Eesti disainerite loomingut välisturgudel.

2012. aastal debüteeriti eduka showroomiga Berliinis ning Hamburgis ning 2013. aasta veebruaris osaletakse London Fashion Weeki raames näitusel Londonis, kevadel Tallinnas Eesti-Saksa näitusel ning sügisel disaininäitusel Hamburgis.

Eesti näitus FreshEst esitleb: Ministry of Creative Affairs on avatud 15.-19. veebruaril kell 12-17 Horse Hospitalis aadressil Colonnade, Bloomsbury, London.

Ürituste ajakava:

Neljapäev, 14. veebruar kell 18-21 installatsiooni avamine
Reede, 15. veebruar artist talk Karl Annusega
Laupäev, 16. veebruar Kokteilipidu koostöös ajakirjaga Love is the Law

Projekti toetavad: Eesti Saatkond Londonis, EAS, Eesti Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, British Council, British Fashion Council.

Lingid:

www.kadrikruus.ee
www.kvcouture.eu/kv
www.karl.ee
www.kristiansteinberg.com
http://www.facebook.com/FreshEstFocus
www.britishcouncil.org
www.britishfashioncouncil.com
www.londonfashionweek.co.uk