XIII noorte laulu- ja tantsupeo uus visuaalne identiteet

XIII noorte laulu- ja tantsupeo visuaalse identiteedi autor ning ühtlasi ka peo peakunstnik on Mart Anderson


Täna esitletud XIII noorte laulu- ja tantsupeo visuaalse identiteedi autor ning ühtlasi ka peo peakunstnik on Mart Anderson, kelle töö osutus valituks koostöös Eesti Disainikeskusega läbi viidud konkursil. 

Fotol: Mart Anderson ©Kaire Rannik

Andersoni loodud kujunduskeele keskseks elemendiks on originaalne, hoogne ja kaasaegne tüpograafia. Lisaks originaalšriftile koosneb visuaalne identiteet veel tunnuskujunditest, taustamustrist ja värvipaletist. Täiendava pildimaterjalina leiavad kujundustes kasutust väärikate kodumaiste kunstnike graafilised teosed.

XIII noorte laulu- ja tantsupeo visuaalse identiteedi autor ning ühtlasi ka peo peakunstnik Mart Anderson kirjeldab oma loodud visuaalset maailma nii:

‘‘Pidusündmuse visuaalne identiteet on kokku pandud tunnuskujunditest, millest osa on juba integreeritud oma kirjatüüpi ning taustamustrist ja värvipaletist. Parimatele kohalikele traditsioonidele tuginev, tantsuline ja eristuv tüpograafia omab siin kahtlemata võtmerolli. See on lihtne viis olla originaalne, sest loob ühtsustunde, tekitab sarnase näo erinevatele atribuutidele, meedias ilmuvatele materjalidele jms. 

Taustamustri moodustavad rooma 10 ja 3 ehk 13. Julged, kirkad ja nooruslikud värvid on valitud soojade ja külmade toonide kombinatsioonina, mis võimaldavad lisaks külluslikult kirevale ka mitut iseseisvat monokroomset paletti, kui tekib vajadus eristada laulu- ja tantsupeo kommunikatsiooni. Sarnaseid erksaid ja elujõudu sümboliseerivaid toone leidub palju meie pühapäeva rahvarõivastes. Oma kirjapildi mustri ja värvipaleti koostöös tekibki terviklik visuaalne maailm. Pildilise elemendina on laulikutel kasutatud väärikamate kodumaiste graafikute loomingut.‘‘

XIII noorte laulu- ja tantsupidu kannab ühist juhtmõtet „Püha on maa“. Noortepeo loovjuhtide selgitusel on „püha” selline sõna, mida argipäevas väga tihti ei kasutata. Seda sõna hoitakse puhuks, kui tuleb rääkida millestki väga erilisest. Millestki, mis väärib meie eriti sügavat austust ja mida ei tohi rikkuda. Teekonnal laulu-, tantsu- ja rahvamuusikapeo poole õpitakse üheskoos rohkem märkama ja hoidma igas argipäevas seda, mis püha – meie keelt, meie maad ja ka meie ühist kodu, planeeti Maa. See juhtmõte on olnud lähteideeks laulupeol, inspireerinud rahvamuusikapeo loojaid ning nende väärtustega kokku kasvamisest jutustab ka tantsupeo etendus pealkirjaga „Sillad“.

Rohkem infot: https://2023.laulupidu.ee/uudised/algas-registreerumine-xiii-noorte-laulu-ja-tantsupeole-puha-on-maa/


Tüpograafia