Velkur
Velkur on loodud muutmaks inimese pimedatel teedel nähtavaks. Samas on see tagasihoidlik aksessuaar, mille vilkumine samas tõmbab pimedas kaasliiklejate tähelepanu, muutes liiklemise jalakäijale ohutumaks.
Velkur sündis ideest ja asjaolude kokkulangemisest. Nimelt liikudes meie kliimavöötmes, kus pool aastat peab pimedas liikuma, on probleem liikluses nähtav olemisega väga aktuaalne. Nii arutledes ühel päeval, mil järjekordne helkur ära oli kadunud, selle üle, kuidas helkuriga inimesi teatud oludes näha ei ole (nt rattaga liikudes või sisekurvis autotulede vihust välja jäädes), tuli mõttesähvatus. Miks inimestel ei ole äravõetavaid tulesid nagu jalgratastel? Ja miks see ei võiks olla väike ning tähelepanematu aksessuaar, mis oleks märkamatu kuni hetkeni, kui seda on vaja.
Mõte oli olemas, aga kui kuulutati välja konkurss “Sellist kinki ma tahaksin,” tundus et on olemas ka ajend asi ära vormistada. Nii läkski, et esimesed täpsed plaanid said paika selle konkursi jaoks, ning valmis esimene prototüüp. Esimeste plaanide järgi mõtlesime neid toota 3D printides, ning sellest tulenevalt sündis ka esimene lahendus, mille esitasime ka konkursile.
Konkursi võitmine aga tähendas, et peame asja plaanitust suuremas mahus valmistama hakkama ning kuna huvi oli juba siis väga suur, tundus et ideel võib ka turupotentsiaali olla. See tähendas aga senise prototüübi ja kontseptsiooni ümberhindamist. Suuremate mahtude korral oleks mõistlik seda valuvormiga tootma hakata. Sündiski päris mitu versiooni, mis oleksid valmistatud survevalu meetodil. Lõpuks saime paika lahenduse, mis oleks üleni plastist, kaetud nahaga. Samuti sai selgeks, et kogu elektroonika tuleb ise arendada ja toota.
Edasi jõudsime juba tootmise planeerimiseni, mil selgus esmane investeerimise vajadus. Kuna sel hetkel puudus võimalus investeerida survevalu-vormi, tuli uuesti arenduseks maha istuda. Sellistest tingimustest sündis versioon, mis hetkel müügil. See tähendas kogu lahenduse muutmist ning uute tootmismeetodite, mis eeldavad väiksemat alginvesteeringut, kasutuselevõttu.
Lisaks oli omaette arendus elektroonika, kuna see tuli lasta teha vastavalt meie nõuetele. See oli paralleelne arendus korpuse ja klambri lahenduse kõrval. Kogu protsess võttis aega veidi alla aasta, ning lisaks tootele tuli luua ka pakend, fotod, kasutusjuhend, koduleht ning muu juurdekuuluv.
Velkuri arendus muutis meid disaineritena oma klientide suhtes veel enam empaatilisemaks, aidates paremini mõista dilemmasid, mis tekivad, tehes valikuid äriliselt jätkusuutlike variantide ja enda esmaste valikute vahel. Plaan on Velkurit edasi arendada ning luua ka suurematele turgule suunatud versioon.
Disainibüroo: MI/KL