Saame tuttavaks: Eesti Disainikeskuse Ringmajanduse ja ringdisaini ekspert Mariliis Alev


Veebruaris liitus Eesti Disainikeskuse tiimiga ringmajanduse ja ringdisaini ekspert Mariliis Alev, kelle missiooniks on nügida terviklikku vaadet elutervest tulevikust.

(Fotol: Mariliis Alev)


Mis ametikohale sa oled asunud EDKs ning milline on sinu igapäevane roll?

Liitusin EDK tiimiga veebruarist uhke tiitliga ringmajanduse ja ringdisaini ekspert. Nagu tiitel viitab, räägin kaasa teemadel, kus jätkusuutlikkusest kõrvale vaadata ei saa ja segan vahele seal, kus sellest püütakse mööda vaadata.


Mariliis, räägi natuke enda taustast, mida sa oled õppinud ja kus töötanud?

Õpingute- ja tööteekond on kirju. Mul on taskus on nii Pallase tekstiilikunsti, Tallinna Tehnikaülikooli materjalitehnoloogi ja tööstusökoloogia paberid. Materjalidega on mul tõsine teema - tahan samal ajal uurida neid loomingulises töös tunnetuslikul tasandil, kui ka tunda neid keemilise koostiseni, algosade ja reaktsiooni ahela lõpuni. Tegutsenud olen peamiselt erasektoris, loomemajanduse valdkonnas. Viimastel just ringmajanduslike ärimudelite edendamisel.


Millised projektid on juba sinu lauale jõudnud?

Alustame ikka sissejuhatustest. EDKl on nüüd uue hingamise saanud koolitus “Sissejuhatus ringdisaini”. Loengus tutvustan ringmajanduse olemust, strateegiaid ja tööriistu. Võimalus mõista ja mõtestada, kuidas disain paremate lahenduste kasuks tööle panna. Koolituse kohta saab rohkem lugeda ringdisain.ee lehelt. Seal veebiväravas kajastuvad ka tulevikus teoks saavad projektid, millest praegu veel vara rääkida :)


Kuidas soovid panustada EDKsse ja disainivaldkonna arengusse enda teadmistega?

Minu missiooniks on nügida terviklikku vaadet elutervest tulevikust. Selle teostamiseks vajame loovust ja selle vahendiks disain. Kuigi valdkonnas räägitakse jätkusuutlikusest palju ja teadlikkus on kõrge, soovin anda oma panuse arenduskeskuse puutepindu kasutades, et kestlikul vaatel oleks ka järjepidavus.