Kuu disainer Roberta Einer -"Vahel tundub, et Eesti disainerid on liiga kinni enda mugavustsoonis."

Londonis elav ja töötav noor Eesti moedisainer Roberta Einer arvab, et Eesti disaineritel jääb tihtipeale kogu oma potentsiaal rakendamata. Tema ise on elus võtnud vastu julgeid otsuseid ja mugavustsoonist välja  Juba Roberta käsitsi tikitud kangaste toonid, tekstuurid, lõiked ja mustrid on ebaeestlaslikult värvikirevad ja heas mõttes rikkalikud. Oma moebrändini jõudmiseks sillutas ta teed õppides Central Saint Martinsi disainikoolis ja Westminsteri ülikoolis ning olles praktikal muuhulgas ka Balmaini ja Alexander McQueeni moemajades.
  
Esmaspäeval, 28. märtsil kell 17 saab Robertat kuulata ka Eesti märgi teemalisels TMW talksil TMW pop-up kohvikus (Pärnu mnt 6).☞ Millega sa hetkel tegeled?

Paar nädalat tagasi näitasin Londoni moenädalal enda sügis-talve'2016-2017 kollektsiooni, tegelesin müügiga enda Pariisi showroomis ja hetkel veedan enda off-season puhkust Eestis. Üritan mõtteid koguda, kuhu järgmise kollektsiooniga loominguliselt liigun ning proovin endast märku anda ka Eesti disaini- ja moemaastikul.

☞ Millised on sinu lemmikud viis eset? Ja miks?

- Wacom'i joonistuslaud, sest selle abiga sünnib suur osa minu graafikast, mida tikandites ja prindis kasutan ja selleta jääks mu loometöö kindlasti natukene kinni.

- Aastast 2002-2013 peetud "salapäevik" täis joonistusi, kirjutisi ja muud. Usun et see peegeldab nii ausalt mind ja minu teekonda ilma mingisuguse filtrita.

- Adidase tossud/ketsid – ilma nendeta ei liigu igapäevaselt mitte kuhugile.

- Emalt saadud vene õigeusu rist. Ma pole ristitud kuid sellest on saanud omamoodi õnnetalisman.

- Voodi. Sest und olen ma õppinud hindama meeletult viimase aasta jooksul.☞ Mis on sinu jaoks hea disain?

Hea disain on nagu hea kunst - ta paneb su mõtte tööle ning su vaimu ja esteetika proovile. Heas disainis peaks olema pidev dialoog iseendaga teemadel, kas tegu on hea või halva maitsega, kas see on õige või vale, poliitiliselt korrektne või ebakorrektne.

☞ Millise disaineri nahas sa sooviksid ühe päeva elada? Ja miks?

Disainer on minu jaoks kunstnik ja ka vastupidi. Ehk tahaks maailma näha läbi Damien Hirsti silmade ning omada võimu ja visiooni enda tööga käsitleda niivõrd tõsiseid teemasid nagu tema seda teeb ja panna maailma enda ümber mõtlema.

☞ Kuidas sa näed ennast 10 aasta pärast?

Ideaalis siiani enda asja ajamas, 20 hooaega seljataga, suurepärane tiim inimesi minuga selle kallal töötamas.
☞ Millist nõu sa annaksid disainerile, kes tahab disainimaailmas läbi lüüa?


Usun, et sihikindlus ja enesekriitika on esmatähtsad, see kui andekas oled sa disainerina, pole tihtipeale enam see kõige tähtsam.

☞ Millise hinnangu sa annad Eesti disainiskeenele?

Progressiivne ja arenev, kuid tihtipeale natukene liiga kartlik. Uute disaini- ja kunstiinimeste pealekasv on väga äge, kuid vahel tundub et ollakse liiga kinni enda mugavustsoonis ja seetõttu jääb asjade terve potentsiaal kasutamata.

Vaata sügis-talv 2016-17 kollektsiooni siit.

Vaata lisaks robertaeiner.com


Kuu disainer, Moedisain