Kust saab Eesti disaini?

Hoolimata jahedapoolsest kevadealgusest on Tallinnas tärganud mitmeid uusi disainipoode. Neile, kes veel kursis ei ole, kust head Eesti disaini saab, teeme väikse ülevaate. 

Eesti Disaini Maja suur vend Solarise keskuses 

Juba aastaid Kalasadamas asunud Eesti Disaini Maja pood jäi ilmselgelt liiga kitsaks – uusi disainitalente ning tooteid lisandub iga päev juurde. Uus pood toodi ka klientidele lähemale ja avati aprilli lõpus Solarise keskuses.  

Avaras salongist leiab kodumaist disaini alates sisustuselementidest kuni keraamika ja moeaksessuaarideni. Südalinnas asuv disainipood pürgib loomeinimeste ja disainihuviliste kohtumispaigaks, kus iga kuu viiakse läbi ka töötube ja vestlusõhtuid disaineritega.

Poe stiilse vaateakna ja väljapaneku kujunduse autor on Inglismaal baseeruv konseptuaalne disainer Helen Sirp.

estoniandesignhouse.ee

Eesti disaini pood, eesti disaini maja
Foto: Terje Ugandi ajakirjale Diivan 

Tallinn Design House

Eesti disaini kõige värskem esindusruum – Rotermanni keskuses paiknev Tallinn Design House (TDH) ühendab omavahel erinevad osapooled Eesti disaini tutvustamiseks – disainerid ja nende kaubanduspartnerid, väliskülalised ja –delegatsioonid, kultuuri- ja kunstisündmused, kohalikud disainihuvilised ja turistid. Tegemist on ühtaegu nii disaini esindusruumiga kui ka lihtsalt poega. Tallinn Design House’ist saab suurepärase ülevaate Eesti disainerite loomingust ning sealt leiab suuremalt jaolt just sellist Eesti disaini, mida mujalt ei leia. 

Disainerid ja brändid, kelle loominguga seal tutvuda saab: Amanjeda by Katrin Kuldma, Pohjanheimo, Piret Ilves, Kristiina Viirpalu, Iris Janvier, Liisa Soolepp, Mithio, kelpman textile, Woolish, SOMA,, Monika Järg, Kaia Saarna Jewelry Art, MyaMoon, Anneli Tammik EHTED, Framed by Karl, Arro keraamika, Nüüd Ceramics, KARM en SAAT jpt.

tallinndesignhouse.com

tallinn design house, disainipood, eesti disain


Les Petites Solarise keskuses

Les Petites alustas tegevust 2009. aastal väikese disainipoe ja -stuudiona, kus müüdi ainult mõne üksiku Eesti tegija loomingut. Lisaks viidi läbi käsitöö teemalisi õpitube.

Tänaseks on ettevõte oma kontseptsiooni veidike muutnud, keskendudes viimased kaks aastat Baltimaade disainerite esindamisele. Aprillis avas Les Petites oma teise poe Solarise Keskuses, samal ajal jätkates tegutsemist ka Telliskivi Loomelinnakus. Solarises on meie tootevalik küll natuke kitsam, kuid siiski midagi igaühele.


lespetites, disainipood, eesti disain

lespetites.ee 
 

Eesti Disain kaubamajas 

Lisaks disainipoodidele ja veebipoodidele leiab Eesti disain järjest enam koha suurtes poodides ja üsna suure Eesti disaini väljapaneku on teinud endale Tallinna Kaubamaja. Lisaks moe- ja aksessuaaridisainerite loomingule naisteosakonnas on esinduslik valik Eesti disainerite tooteid Kaubamaja koduosakonnas, kust leiab Monika Järgi, kelpman textile’i, Bold Tuesday, Woolishi, Valhalla ja teiste Eesti disainibrändide tooteid.

kaubamaja.ee

kaubamaja, eesti disain, estonian design

 

Veebipoed

E-poode tekib iga päev juurde nagu seeni pärast vihma, mis teeb Eesti disaini kättesaadavaks ka väljaspool Eestit.  Värskeimad neist – vaid paar nädalat vanad on Wuruhi ja Made in Baltics.  

Made in Baltics

Made in Baltics müüb ja koondab, nagu nimigi ütleb, Baltimaade disainerite loomingut. Ettevõtte kasvas välja armastusest jätkusuutlikkuse ja kohalike ettevõtete vastu. Balti riikides luuakse pidevalt uusi ja ägedaid brände, aga tihtipeale ei tea kohalikud, rääkimata siis muu maailm neist midagi. Just sel eesmärgil saigi uus veebipood loodud – et tutvustada siinseid disainereid. Keskendunud ei olda ainult moele ja aksessuaaridele, vaid poest leiab tulevikus ka kohalikku kosmeetikat ning elustiilitooteid. Disaineritest on täna esindatud Lilli Jahilo, New Vintage by Kriss, Studio August, Marimo Fashion ja paljud teised.  

madeinthebaltics.com

 

made in baltics, eesti disain, estonian design

Wuruhi 

Eksootilise kõlaga Wuruhi on rahvusvaheline kogukond ja epood, mis ühendab siinsed moe- ja aksessuaaridisainerid ostjatega. Nimi “wuruhi” tähendab Maori keeles hunti ja sümboliseerib veebiplatvormi meeskonda kui hundikarja – disainerite pere, kes koos töötavad ja kasvavad. Wuruhi koondab samuti Eesti, Läti ja Leedu disainerid ja kunstnikud ning on peamiselt keskendunud moele, aksessuaaridele ja ehtekunstile. Wuruhi missioon on tuua kokku disainerid ostjaskonnaga ning ka tarbijat harida. Selleks antakse välja online ajakirja, kust leiab usutlusi disainerite ja põnevate inimestega meie ümbert. Disaineritest on esindatud näiteks Karl Annus, Astrid Rajalo, Kadri Kruus, Anni Jürgenson, Birgit Skolimowski, Mokoko ja paljud teised. 

wuruhi.com

wurihi, eesti disain, estonian design, e-pood

 

Tallinnast väljas

Siluett 

Pärnus Rüütli tänaval avati kaunis ja hubane Eesti disaini ja moekunsti pood nimega Siluett, mis pakub huvilistele kodumaist loomingut igale maitsele.  

Poest saab omale soetada tuntud disainerite loomingut. Teiste seas on esindatud Tiina Talumees, Iris Janvier, Kadri Kruus, Vilve Unt, Althea, Raili Nõlvak, Mascara, Uncle Paul, Valhalla, Wooch, D`Difference ja palud muud. 

https://www.facebook.com/Siluett-Eesti-moe-pood-438343049842873/

 

Kolme Karu Kaubamaja 

Kolme Karu Kaubamaja on ajutine pop-up pood, mis avatakse suvehooajal Pärnus. 

https://www.facebook.com/KolmeKaruKaubamaja/
 

Juba aastaid tegutsevad disainipoed:

 

Nu Nordik

Vaieldamatult Eesti üks vanimaid disainipoode Nu Nordik on Vabaduse väljaku serval pisikeses poekeses Eesti disaini tutvustanud ja müünud juba viisteist aastat.

nu nordik, eesti disain, disainipood, tallinn

 https://www.facebook.com/Nu-Nordik-147088663521/

TALI 

Kalamaja serval, Kotzebue tänaval asuv TALI on vist Eesti suurim ja avaraim disainipood, mis annab läbilõike heast Eesti disainist. Esindatud on moe- ja nahadisain, ehtekunst, kodusisustustooted ja mööbel. Lisaks Eesti brändidele on poes ka valik naaberriikide disaini.

https://www.facebook.com/TaliDisain/

 

tali, design, eesti disain, disainipood

Oma Asi d_sign 

Viru väravate juures asuv Oma Asi d_sign on vaid aasta vana disainipood, mille valikust leiab nii tuntud kui ka noorte disainerite loomingut. Valgusküllases poes on esindatud üle 50 kohaliku disaineri ja ka mõned külalisdisainerid välaspoolt Eestit.

https://www.facebook.com/omaasidesign/

disain, eesti disain, disainipood

 

Osta.ee Eesti disain 

Juba vana ja tubli tegijana jätkab osta.ee Eesti disaini rubriik, mis toob Eesti disaini vist küll kõige laiema publikuni, kes on harjunud internetis poodlema.

https://osta-ee.postimees.ee/eestidisain