Kuidas ettevõtte coaching võimaldab defineerda ettevõtte ärimudeli olulisemaid komponente ja pakub terviklikku lähenemist ettevõtte arengule
Seekordse disainivaldkonna coachinguprogrammi esimene edukas läbija Dan Mikkin (disainibüroo Mikkin&Mikkin) kirjeldab miks just coaching ja kuidas aitas coaching edasi.
Miks otsustasid coachingu programmis osaleda?
Ettevõte ja mina selle kandva jõuna tahab areneda. Ühest küljest olen oma superoskuse – teenusedisaini protsessi juhtimise, arendusprogrammid ettevõtetele, koolitused – lihvinud üsna sujuvaks. Alati on midagi timmida ja juurde õppida, aga päris palju hakkab projektist projekti korduma. Ning on seni teostamata plaane – välisturgudele murdmine, töö veel suuremate ettevõtetega. Kuidas selleni aga jõuda, kui argine töömurdmine nii mugav tundub?
Vajasin selleks kindlat pilku väljaspoolt – kedagi, kes aitab mul oma arenguplaanis selgusele jõuda, ebaolulise kõrvale jätta ning keskenduda edasiviivatele tegevustele. Seda ainult enesereflektsiooniga või kolleegidega ringiratast arutades ei saavuta. EDK pakutav coaching tundus just see valguskiir, mis üles noppida.
Kui suur on erinevus nö isetegemisel vs välise abi kaasamisel (coachi kaasamine) ja usaldus?
Coaching annab just seda, millest ettevõttes sees arendades – olgu see üksinda või koos meeskonnaga – tegelikult puudus on. Küsid aina tuttavaid küsmusi ega leia motivatsiooni neile sisulist vastust otsida, selle nimel tööd teha. Paigaltammumine tuttavas kohas tundub lihtsalt nii turvaline ja soe.
Coach ei anna kätte uusi suundasid, seda ei tasu siit oodata. Aga ilma temata – minu puhul Katrin Oblikas-Peretti näol – ei suuda sa selgelt aru saada, kus oled täna ja kuhu tahad jõuda homme. See homne visioon ei sünni ühekorraga, tegime Katriniga 10 sessiooni ning see aeg, sammhaaval lahtiharutamine oli hädavajalik. Vahepeal süvenes segadusetunne ja see on loomulik osa puhastustulest.
Lisaks oli Katrini kui coachi puhul tegemist ka väga empaatilise inimesega. Ta peegeldas sessioonide käigus pidevalt, mis emotsionaalses seisus ma parasjagu olen, kas vajasin puhkust või ilmus mu silmadesse sära. Usun, et sama reflektsioon on ka meeskondade puhul ülioluline, et aru saada tiimi arengudünaamikast ning kasutada jõudu otstarbekalt. Katrin andis ka häid mõtteid, kuidas oma energiat paremini juhtida.
Millised on toimunud muutused ja milleni coachimine viis?
Olen disainijuhina mugavustsoonist väljas – ja see on hea. On tekkinud selge siht, mida järgmisena ehitama hakkan. Juhtumisi asutasime koos uute partneritega uue ettevõtte – HI advisory –, mis just seda uut nägemust ellu hakkab viima. Lihtsalt teenusedisainist ja ettevõtete arendustegevusest oleme liikunud täpsema eesmärgi poole: muuta need ettevõtted jätkusuutlikumaks, olle nende teejuht ringmajanduse poole liikumisel. Usun, et strateegliliselt mõtlevatel disaineritel on just see roll Eesti ja Põhjamaade majanduse suunanäitajatena.
Tekkinud on plaan, kuidas selle eesmärgi poole liikuda. Eneseusaldus, mis laseb sihipäraselt tegutseda. Tekkinud on fookus.
Hea tulemus.
///
Kui intervjuud lugedes tekkis rohkem huvi coachingu vastu, siis saad tutvuda EDK pakutava coachinguprogrammiga siin.
NB! Oleme laiendanud coachinguprogrammi kandideerijate ringi – nüüd saavad lisaks disainiteenust pakkuvatele ettevõtetele kandideerida ka disainer-makerid, kel on oma ettevõte. Lisaks on pikenenud kandideerimise tähtaeg ja uus tähtaeg on 5. mai 2025.
Coachinguprogrammi elluviimist kaasrahastab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond.