Kuidas Eesti disainistuudio aitas luua  humanitaarabi-organisatsiooni Bring Hope


Lugu sellest, kuidas ühest ootamatust telefonikõnest sai Eesti disainistuudio kaasabil alguse rahvusvaheline humanitaarabiorganisatsioon Bring Hope ja lühidokumentaal.

bit finer, veebidisain, eesti disain, heategevus, bring hope


Bring Hope on hetkel üks ainulaadsemaid humanitaarabiorganisatsioone maailmas, kes on mõne aastaga läbi teinud võimsa kasvu. Organisatsioon on abistanud rohkem kui 700 tuhandet Süüria ja Iraagi sõjapõgenikku Kurdistanis. Humanitaarabina saadetud ravimite, toidu, riiete ja rajatud haiglate ning jalgpalliväljakute väärtus ületab 80 miljonit USA dollarit See väärtus on loodud nullist.

Organisatsiooni asutaja Dr. Mariwan Baker on ka ise sõjapõgenik, kes 1990-ndatel põgenes Iraagist läbi Venemaa ja Eesti Rootsi. Nullist alustades jõudis ta tänu oma tahtejõule ning järjepidevusele filosoofiadoktori kraadini ning sai rahvusvaheliseks suurettevõtjaks. Tema lugu on erakordne – tagasihoidlikult öeldes.

Oma panuse Bring Hope’i kiiresse arengusse andis ka Eesti disainistuudio Bit Finer.

bit finer, veebidisain, eesti disain, heategevus

Bring Hope Humanitarian Foundation koos Eesti disainistuudio Bit Finer’i ja Sir. Georff Hurst’iga Liverpoolis Remembering Alan Ball’i galaõhtusöögil

Spämm või tõsine kõne?

Bring Hope’i koostöö Bit Finer’iga algas ootamatu telefonikõnega 2015. aasta kevadel.

„Nähes, et kõne tuleb Rootsist, oli minu esimeseks mõtteks, et helistab mõni klient, aga ei,“ meenutab Lauri Post, Bit Fineri asutaja. „Sõnad  nagu Iraq ja refugees üllatasid, ja esimene mõte oli, et kas see on mingi spämmkõne? Kuid Mariwani jutt tundus usutav ja kõne lõppedes leppisime kokku kohtumise Tallinnas.“

Kaks nädalat hiljem lendas Dr. Baker Copenhagenist Tallinna ja toimunud kolmetunnise koosoleku lõppedes sai Bit Finer ülesandeks ehitada üles tugev bränd selge sisu, kommunikatsiooni, ja veebiküljega, mis toetaks loodava humanitaarabiorganisatsiooni Bring Hope ambitsioone. Lühidalt oli neil vaja rääkida oma lugu tervele Euroopale, et inimesed ja ettevõtted oleksid valmis sõjapõgenike abistamiseks annetama.

bit finer, veebidisain, eesti disain, heategevus


Suhtevõrgustik ja tuhanded miilid

Lauri sõnul bränding õnnestus, veebikülg toimis ja Bring Hope sai tuule tiibadesse. Töö suhete loomisega, partnerite otsimisega ning turundusega käis täisvõimsusega – ülemaailmselt ja väga teadlikult. Bring Hope saavutas iga päev midagi uut – olgu selleks kas uued suurannetajad, koostööpartnerid või tiimiliikmed. Inimesed võtsid ideid ja koostööpakkumisi väga soojalt vastu, ja kiidusõnu sai ka Bring Hope digitaalne välimus. „See mõjus autoriteetselt ja usaldusväärselt“ ütleb Lauri.

Dr. Mariwan Baker esitles organisatsiooni isegi Brüsselis Europarlamendis. Kiiresti kasvas Bring Hope globaalseks organisatsiooniks esindustega Rootsis, Araabia Ühendemiraatides, Suurbritannias, Hollandis, Iraagis ja Lesothos.

Abi pakutakse kohapeal

„Aga mis kõige olulisem, sajad tuhanded inimesed said abi,“ räägib Lauri. Kurdistanis, mille abistamisega Bring Hope tegeleb, elab üle 2 miljoni sõjapõgeniku täiesti käsitamatult ebainimlikes tingimustes. Nende seas on üle 700 tuhande lapse.

bit finer, veebidisain, eesti disain, heategevus


Kindlasti peab välja tooma seda, Bring Hope saavutas edu paljuski enda põhimõttele hoida sõjapõgenikud võimalikult lähedal oma kodule ja päritoluriigile. Väljaränne Euroopa Liidu riikidesse ei ole parim lahendus. Seda ei soovi ka suurem osa põgenikke ise. Nende kodud ja unistused on küll hävitatud, aga enamus soovib kohapeal elu uuesti alustada.

Disain 2.0

2017. aastal tegi Bit Finer nii brändile kui veebiküljele täieliku uuenduskuuri. „Paari aastaga õppisime Bring Hope’i paremini tundma. Kliendi põhjalikum tundmine, ja ka organisatsiooni kasvamisega tekkinud uued vajadused viisid selleni, et võtsime kogu protsessi algusest peale uuesti ette,“ selgitab Lauri.

Taaskord alustati A-st ja B-st: mis on organisatsiooni eesmärgid, kes on sihtgrupp, mida tuleb edasi anda, kuidas kommunikeerivad oma sõnumit teised humanitaarabi organisatsioonid, millised on enimlevinud värvid ning psühholoogia nende taga, mida on kahe aastaga õpitud jpm.

„Veetsime üksjagu päevi puhtalt eeltööd tehes ,“ meenutab Lauri. Erilist rõhku pandi seekord värvipsühholoogiale.

Tulemuseks oli veelgi selgema kommunikatsiooniga bränd ja veebikülg, mis vastab Bring Hope’i rahvusvahelisele haardele. 2017. aasta oktoobris käis Bit Finer Bring Hope’i edu tähistamas ka Suurbritannias, kus osaleti ka suurel Bring Hope’i toetataval heategevusüritusel Liverpoolis.


bit finer, veebidisain, eesti disain, heategevus

bit finer, veebidisain, eesti disain, heategevus


Sõna levib, ja kiirelt

Tänaseks on Bring Hope’i juhatusega liitunud mitmed rahvusvahelised suurettevõtjad ja heategevusorganisatsioonid ning tiimi kuulub üle 30 inimese. Seda loomulikult peamiselt tänu Dr. Mariwan Bakeri usukumatule tööle, kes on selle saavutamiseks reaalselt pool maailma läbi lennanud, ning unikaalsele asjaolule, et annetused jõuavad otse abivajajateni. Paraku võtavad paljud heategevusorganisatsioonid ka vaheltkasu. Bring Hope on teerajaja oma täieliku läbipaistvusega, saates abi otse vajajateni.

Hea sõna levib heade inimeste seas kiirelt ja sõna jõudis see ka Campbelli’de perekonnani. Neist kuulsamaks võib nimetada endist Inglismaa jalgpallistaari Kevin Campbell’i (mänginud näiteks Arsenalis ja Evertonis), kes on tänaseks Bring Hope’i toetatavaid põgenikelaagreid Kurdistanis korduvalt külastanud ning aidanud kohalike noori, sealhulgas koos räppar K2Rhym-iga.

Kevin Campbell ja tema nõbu Thomas Cambell on Bring Hope eestvedajad Inglismaal. Lisaks veavad nad Bring Hope’i ambitsioonikat jalgpalliprojekti, mille käigus ehitatakse juba ainuüksi tänavu Iraaki viis jalgpalliväljakut, eesmärgiga anda kohalike noortele tegevust, jõudu eluga edasiminemiseks ning pakkuda väljapääsu.


bit finer, veebidisain, eesti disain, heategevus


Staadionite projekt tekitas nii suurt huvi, et Inglismaal populaarse telesaate Sputnik juht George Galloway kutsus Kevini ja Thomase enda saatesse Bring Hope’ist rääkima.

Dokumentaalfilm koostöös Bring Hope Dubai tiimiga

Lisaks digitaalse näo disainimisele sai Bit Finer Bring Hope’ilt üsna keeruka lisaülesande teha organisatsiooni filmitud videomaterjalidest lühike dokumentaalfilm, mis annaks ülevaate olukorrast Iraagis ning aitaks annetuste arvu suurendada.

Töö tegi keerukaks see, et filmimaterjali oli kümneid tunde ja selle kvaliteet ei olnud just kõige parem. Lõpptulemus pidi mahtuma vähem kui kümnesse minutisse. „Võtsime väljakutse vastu ja koostöös Bring Hope Dubai tiimi ja helitehnikutega pigistasime materjalist maksimumi välja,“ räägib Lauri.

Bring Hope’i esindaja lendas spetsiaalselt Dubaist Tartusse, et dokumentaalile väärikas lõppviimistlus anda. Kohapeal tehti kahepäevane maraton ja valmis ta saigi. Saadud kogemus oli hindamatu.


Film sai palju positiivset vastukaja, eriti just selle sihtgrupilt ülemaailmsetelt heategevuse katuseorganisatsioonidelt ja uudisteagentuuridelt. Bring Hope’i tegemisi kajastas isegi BBC South.


Tulemused ja disaini osa selles

Bring Hope’i edu on muljetavaldav ja üks on kindel, et oma suur osa on siin ka disainil. Juba esimene versioon oli edukas, analüütika näitas häid tulemusi ning kiidusõnu ütles nii tellija kui brändiga kokku puutunud inimesed.

Brändi ja veebikülje uuendatud versioon tõi veelgi rohkem positiivset tagasisidet. Tagasiside all mõeldakse reaalseid annetusi Bring Hopei’le. Organisatsiooni kuvand on usaldusväärne ja selle partneriteks on isegi valitsused.


Bring Hope’i saavutused võib lühidalt kokku võtta järgnevalt:

- Bring Hope alustas tegutsemist Rootsis ja on tänaseks avanud uksed veel Dubais, Inglismaal, Iraagis ja Lesothos. Laienemine jätkub.

- Kokku on saadetud 110 konteinerit humanitaarabi (riided, ravimid, söök, hügieenitarbed, mobiilsed haiglad jt), mille väärtus ulatub 80 miljoni USA dollarini

- Abisaanuid on üle 700 000.

- Et kohalikele tööd anda, rajas Bring Hope Iraaki õmblusvabriku.

- Tänaseks on rajatud Kurdistani Iraagi alale esimene jalgpalliväljak, pikema projekti esimene pääsuke.  

- Bring Hope’il on üle 30 koostööpartneri, nende hulgas ka riikide valitsuse tasandil.

- See kõik saavutati paari aastaga, alustades nullist.


Dr. Mariwan Bakeri sõnul on usaldusväärne ja selge disain aidanud tal esimesest päevast alates oma visiooni tutvustada. „Inimesi veenda on nii kordades lihtsam. Läbimõeldud sõnum ja seda toetav disain on meile olulise tähtsusega,“ räägib Mariwan.

“Bit Finer lifted Bring Hope Humanitarian Foundation to the next level by re-designing and developing our website and also editing a professional documentary, which was over my expectations. Bit Finer's personal is creative and professional, and they deliver more than they promise.” Dr. Mariwan Baker, Bring Hope asutaja

Lauri lisab, et sellest veelgi tähtsam on Dr. Bakeri pühendumus oma nägemuse elluviimisel. Oma visiooni presenteerimiseks on ta läbi sõitnud terve maailma ja veetnud lennukis sadu tunde. „Tema oskus inimestega, ja just mõjukate inimestega suhelda on Bring Hope’i suurim aare ning disain toetab seda,“ kinnitab ta.

Ta jätkab: „Bit Finer’il on äärmiselt hea meel, et oleme saanud aidata kaasa millegi suure sünnile. Hea tunde teeb see, et meie koostöö tulemusena on saanud abi sajad tuhanded sõjapõgenikud, kelle seas on väga palju lapsi. Meie koostöö on tugev ja tulevikuplaanid suured.“

Bring Hope

Rohkem infot BHHF dokumentaali loomisest

Rohkem infot brändingust ja UX/UI disainist

Dokumentaali loojad:

Producers – Paul Post (Bit Finer), Tarika Vara (Bring Hope)
Video Editing & Production – Franz Krusenberg (Bit Finer)
Voiceover – Tarika Vara (Bring Hope)
Voiceover Sound Engineer – MNK Studios, Dubai

Erilised tänud Bring Hope’i tiimist:

Dr. Mariwan Baker
Team Bring Hope
Kevin Campbell
Thomas Campbell
Nicholas Paillart
Peshraw Baker
Surkew Baker
AishWarya Joshi
Barzani Foundation
Dr. Michael-John Von Hörsten
Sam Zsac
Jemal Ali


Branding ja UX/UI disain:

UX/UI Designer, Illustrator – Lauri Post
Junior UX/UI Designer – Mathias Vain 
Branding Intern – Martin Allmaa
Project Management – Paul Post
Animator – Franz Krusenberg
Team Bring Hope – All the help

UX-UI, veebidisain, Bit Finer, graafiline disain