Kärt Ojavee

Kärt Ojavee on tekstiilidisainer, kes on spetsialiseerinud tarkade tekstiilide arendamisele ja loomisele.

Peale seeriatoodete kaubamärgi KO! alt, arendab ta ka erinevaid kontseptuaalsemaid projekte ja avalikesse ruumidesse, näiteks haiglatesse, mõeldud tooteid. Ojavee nutitekstiilid on pälvinud laialdast rahvusvahelist tähelepanu ning ka disainiauhindu, muu hulgas on ta esinenud näitustega nii Euroopas, Aasias kui ka Põhja-Ameerikas, kus ta esitles installatsiooni SymbiosisO Issey Miyake Tribeca butiigis. Kärt Ojavee on ka noore disaineripreemia SÄSI laureaat.



Mis sul hetkel teoksil on? 

On põnev periood, sest jagan oma aega mitme praktilisemat laadi disainiülesande ja paari piiranguteta vabama eneseväljenduse vahel. Märksõnad on KO!, Kaun, põnevad tellimustööd, Köler Prize näitus, näitus Dublinis ja midagi veel. Esmapilgul üsna eriilmelised tegemised, kuid tegelikult omavahel seotud ning toetavad teineteist.


Millised on sinu lemmikud viis disainieset? Ja miks?

Kuidas piiritleda täpsemalt disainiese? Esialgu tundus, et mul ei olegi konkreetset lemmikeset põhjendatult välja tuua, aga panin kirja viis üldisemat teemat, milles toimuvat jälgin huviga.
3D printer – “ese”, mille abil on lõputult võimalik omakorda vorme ja esemeid printida. See võimaldab optimaalset materjalikasutust, väga täpset mudeldamist ja üsna keeruliste pinna- ja vormistruktuuride teostamist mateerias. Lemmik 3D prindid olen leidnud meditsiini valdkonnast (custom made implantaadid - näiteks kolju implantaat, tulevikus tüvirakkude printimine), arhitektuurist (linnamööbel ja esimesed majad) ning autotööstusest. Transport – transpordiga seonduv on läbi aegade põnevaid arenguid läbi teinud. Ühest küljest on huvitav logistika - kuidas kavandatakse mandreid kattev ja ühendav transpordi võrgustik. Teisalt - masinate disain. Näiteks biomimetismi printsiibil välja töötatud kiirrongid, luksuslikud ja funktsionaalsed autointerjöörid, mootorite ja mehaanika disain ning muidugi lennukid. Päikese energial töötav lennuk võib olla minu lemmik “disainese” natuke kaugemas tulevikus, kuid esialgu ei ütleks ära ühest mustast Tesla Model S-ist.
Energia – päikesepatareide skeemid ja tuuleparkide voolujoonelised tiivikud lähtuvad funktsioonist, kuid meeldivad mulle ka nö. esteetilistel põhjustel. Kommunikatsioon – meie igapäevaseid tegemisi mõjutab võimalus olla pidevalt ONLINE. See on nii tänu internetile ning seadmetele, mis virtuaalse võrgu ja pilve igahetkelist kasutamist võimaldavad. Minu taskus on seade, kuhu kõik vajalikud rakendused kokku jooksevad ja ära mahuvad. Viimaseks – ma ei ole olnud ülemäära suur spordihuviline, kuid väga huvitav on jälgida, kuidas on konstrueeritud tippsportlaste rõivad ja kuidas rakendatakse erinevaid tehnikaid hea tulemuse nimel. Viimase aja lemmiktoode on muidugi Nike Free Flyknit – silmuskootud jooksutossud. Eesti disainist – viimati ostsin Veiko Liisi naginupu Kuu.

Millise probleemi võiks disaini abil maailmas lahendada?

Sellele küsimusele vastates võib kirjutada terve artiklite sarja, nii filosoofilisest vaatepunktist kui ka praktlilselt lähenedes. Igale probleemile on hulk varieeruvaid vastuseid ja ma arvan, et disaini meetodeid rakendades leiaks päris mitmed probleemid lahenduse.


Millise Eesti või maailma firmaga sooviksid koostööd teha?

Mind huvitab koostöö teiste valdkondadega – koostöö mõne Eesti ettevõttega võib osutuda suurepäraseks väljakutseks ning sellest võib kasvada minu jaoks sama tulemuslik koostöö, kui mõne tuntud ettevõtte või brändiga mujalt maailmast. Antud hetkel võiks see olla mõni nanotehnoloogia või pehmete trükiplaatide ja pisielektroonikaga tegelev ettevõte. Mulle meeldiks töötada koos paindliku kõikvõimsa tootjaga.

Kas Eestist võiks saad disainimaa?

Mis on disainimaa? Kas disainimaade ühiseks nimetajaks on teatud mõtteviis? Meil on siin mitmeid häid ja väga häid disainereid, kuid see on vaid üks paljudest eeldustest. Disainimaa vajaks järjepidevat riiklikku tegevuskava selles valdkonnas (mis hõlmaks haridust, tööstust, kaubandust, teadust jne.). Algust on mingil määral tehtud, aga tulemus nõuab väga sihikindlat ja laiemalt läbimõeldud tööd.


Fotode autorid: Portree: Tanel Tepper Kultuurisõbra auhinna foto: Larissa Kondina Helendavate patjade fotod: Anu Vahtra ja Andris Feldmanis SymbiosisW: Anu Vahtra Kauna foto: Marti Laurimaa


Noor disainer, Kuu disainer, Tekstiilidisain, disainiauhinnad