Jaan Naaber: ‘‘Praegu ei ole aeg püssi põõsasse visata!‘‘

Disain on väljakutsete mõistmise ja lahenduste väljatöötamise tööriist.

Kriisijärgsel ajal tuleb kohanemist juhtida, korrastada mõtteid ning leida uusi võimalusi, et teha ettevõte tugevamaks ja jätkusuutlikuks, kirjutab Neway disainiagentuuri juht Jaan Naaber. Keerulised ajad majanduses toovad reeglina välja kõige muu kõrval ettevõtete tugevused, aga ka nõrkused. See avab uksed uuteks võimalusteks ja suunab kohanema. Praegu klammerduvad paljud meediasse, lootuses sealt leida positiivseid uudiseid, abi ja lahendusi. Sootuks olulisem on otsustada ning tegutseda.


Disain saab sellistel keerulistel aegadel oma väärtuse ja tõelise abimehe staatuse. Disain ei loo eelarvamusi. Disain on väljakutsete mõistmise ja lahenduste väljatöötamise tööriist. Kõigepealt asjadest arusaamine, info kogumine ning kogu info mõtestamine ja seejärel vormiline lahendus. Vundament brändile, tootele ja teenusele luuakse seal, kus disainitakse kogemust ja strateegiat. See on sisuline töö, mis loob terviku.

Jaan Naaber.  Foto: Jaan Kullamaa


Toome välja Äripäeva arvamusrubriigis ilmunud artiklist olulisemad märksõnad:


- Kui sa ei saa kontrollida seda, mis ümberringi toimub, siis haara kontroll väljakutsete üle, kuidas sa reageerid sellele, mis toimub. Selge, et maailm ei ole pärast toimuvat kriisi enam samasugune, mistõttu on vaja kohanemist juhtida, korrastada mõtteid, leida uusi võimalusi, teha ettevõte tugevamaks ja jätkusuutlikuks. Praegu on selleks õige aeg.


- Koostöö on edu võti ja kui praegu on tunne, et üksi enam ei jaksa, siis parim lahendus on teha keeruliste olukordade ületamisel koostööd. Kaks pead on parem kui üks. Kümme pead on parem kui kaks. Kui ümber laua on rohkem inimesi, siis tekib ka rohkem küsimusi, mõtteid ja ideid. Just küsimuste küsimine on disaini juures äärmiselt oluline.


- See aeg on ammu möödas, kus uus logo või heas humoorikas kastmes telereklaam lõid brändile vundamendi. Nüüd teeb seda kogemus ja hoolimine. Kõige suurem krediit on soovitus ning selle nimel on vaja meeletult pingutada. Igapäevaselt. Inimesed saavad aru, kes neist päriselt hoolivad. Hoolima peavad kõik, kes on osa meeskonnast. See on ühine teekond. See on väärtus, mida on samuti vaja disainida.


- Praegu oleme olukorras, kus väga paljud ettevõtjad peavad ette võtma strateegilisi samme. Majandus on muutumas, situatsioon on kõigile uus ja kriitilisemad majandusprognoosid ennustavad, et ligi pooled praegu Eestis tegutsevatest ettevõtetest ei jätka pärast seda kriisi enam sellisel kujul ja halvemal juhul tabab neid pankrot.


- Oluliste sammude tegemisel tuleb luua endale väga konkreetne plaan ja pidada kinni protseduurilistest sammudest. Kui on kiire, siis see tähendab, et kõik peavad sellest aru saama. Inimese aju töötab kriisihetkel uskumatu kiiruse ja funktsionaalsusega. Tean seda omast käest.


→  Loe täispikka artiklit Äripäeva veebilehelt