Intervjuu disainiagentuuriga Platvorm



Platvorm on digitaalse disaini stuudio, mis loob uuenduslikke interaktiivseid andmelugusid ja -installatsioone. Platvormi tegemistest räägib lähemalt disainer Mikk Meelak.


Kes on disainibüroo Platvorm ja mis tüüpi disainialased väljakutsed on valdavalt teie töölaual?

Platvorm on digitaalse disaini stuudio, mis loob uuenduslikke interaktiivseid andmelugusid ja -installatsioone. Keskendume kasutaja genereeritud dünaamilise sisu ja reaalaegsete andmete visualiseerimisele digitaalse ja füüsilise ruumi koosluses. Väljakutse on avada uusi vaatenurki ja võimestavaid teadmisi, et pakkuda igas projektis selgeimat infot ja parimat kasutuskogemust.


Mis iseloomustab Platvormi tööd/töid, mis on teie tugevus?

Selgitame keerulisi teemasid ja muudame need sisukate andmejutustuste- ja visualisatsioonide abil kaasahaaravakslaiemale publikule. Loome sisu avamiseks sobivad tööriistad, mis annavad kasutajale vabaduse andmeid ja lugusidlähemalt kogeda ning uurida ja leida vastuseid ka ootamatult protsessi käigus tekkivatele küsimustele. Kvaliteetse andmeanalüüsi ja kaasaegsete visualiseerimistehnikate kombineerimine kasutajakesksesse ja ligipääsetavasse vormi on see, mis kõiki Platvormi projekte ühendab. Hoiame kätt pulsil ka sellel, mis parasjagu teadusmaastikul toimub ja rakendame oma tööprotsessides ning kasutajaliidestes kaasaegseid tehnoloogiaid: AI, AR, VR.


(Paksu Margareeta interaktiivne meedia. Foto: Tõnu Tunnel)


Millised on Platvormi kõige õnnestunumad projektid senimaani ja miks?

Võitsime eelmisel aastal Tallinna 2035 Arengustrateegia (https://strateegia.tallinn.ee) veebilehe eest European Design Awards’i hõbeda. See oli koostööprojekt Disainiosakonna, Stuudio Stuudio ja Inphysicaga. Rahvusvaheline tunnustus on kindlasti märk sisulise ja vormilise poole õnnestumisest, kuid selle projekti puhul võib kiita ka tööprotsessi ja sisukat usalduslikku koostööd tellijaga.

Paksu Margareeta interaktiivne meedia kompas mõneti kohaliku näitusedisaini piire ja harjumusi ja sai oma kaasavuse ja ligipääsetavusega taaskord rahvusvahelise tunnustuse osaliseks.

Rahvusvaheliselt põnevaim projekt on olnud Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ruumikujundus ja digitaalsete installatsioonide loomine Tallinnasse ja Brüsselisse koostöös Vaikla Stuudioga.



(Tallinn 2035 Arengustrateegia)


Mis teid inspireerib, kust ammutate igapäevaselt inspiratsiooni?

Oleme tihedalt seotud Eesti Kunstiakadeemiaga — Mikk Meelak õpetab arhitektidele ja graafilistele disaineritele loovkoodi-nimelist ainet ja Anneli Kripsaar juhendab kursust nimega veeb/digi1. Mikk Pärastiga oleme loonud linnaruumi jälgimiseks tööriistu suvekoolile Numbrid ja Tunnetus. Tudengite leidlikkus ja õppimiskiirus on hämmastav ja loodetavasti ka nakkav.

Käime stuudioga ka erinevatel konverentsidel ja näitustel — sügisel Kikk festivalil Belgias ja nüüd planeerime reisi Fiber festivalile Amsterdamis.


Milline on teie põhiline kliendiprofiil?

Töötame koos klientidega, kelle eesmärgiks on avatum, haritum ja laiema silmaringiga ühiskond.


Milline on teie tööprotsess kliendiga, sellest hetkest alates kui ta teie juurde jõuab?

Parimad tulemused on kasvanud välja sellest, kui me ei alusta nullist vaid pigem miinust ühest. Me tahame kohal olla enne kui tellijal algne ideevälgatus lähteülesandeks vormub. Head lahendused on need, kus tellija on avatud tegema 360 kraadi pöördeid kui analüüs seda toetab. Peab aga tõdema, et vahel on ka suurte piirangute (ajaliste, eelarveliste) raames tegutsemine põnev ja sütitav.


Mida peate disaini juures kõige olulisemaks? Kontseptsiooni, ideed, vormi, probleemi lahendamist või miskit muud?

Andmed on meie töövoo alus ja kõige olulisem on nende kaudu parima kasutajakogemuse loomine — seetõttu on protsessis olulisel kohal pidev prototüüpimine ja katsetamine.
Lisaks uutele tööriistadele meeldib meile liikuda erinevate meediumite vahel — veeb, näitused, 3D keskkonnad, ruumilised installatsioonid, disaini ja tehnoloogia vahelised piirid, erinevad materjalid.


Milliseid kliente sooviksite tulevikus enda juures rohkem näha, milliseid töid, mis valdkonnas tahaksite lisaks teha?

Meie juurde võiksid tee leida need kliendid, kelle teenus või andmestik saaks laiema fookusega kutsuda esile mõne olulise ühiskondliku muutuse, kuid on praegu oma keerulises vormis kasutaja jaoks infobarjääri taga.

Keerulised ülesanded inspireerivad meid! Usume, et maailma aitab parandada haridus, uudishimu ja laiem silmaring. Loodame, et meie praegused ja tulevased tööd tõstavad teadlikkust ja aitavad jutustada sisukaid lugusid.


(Eesti Rahva Muuseumi Regiraadio. Foto: Tõnu Tunnel)


Mis on Platvormi ambitsioon? Kus näete oma tegemisi järgmise viie aasta pärast?

Meie ambitsioon on luua kogemusi, mis mitte ainult ei lahenda probleeme, vaid mõjutavad ja inspireerivad kasutajaid teisiti mõtlema ja nägema. Andmete visualiseerimine on kiiresti arenev valdkond ja oleme põnevil, mida uus tehnoloogia nagu tehisintellekt ja masinõpe meile pakub. Andmete tarbimine saab olla kasutaja jaoks järjest intuitiivsem, mängulisem ja põnevam, kuid keerulistel aegadel võib meie tööpõld ulatuda ka tõsisemasse, nt kaitsevaldkonda.

Andmete visualiseerimine võib aidata desinformatsiooni avastamisel ja selle vastu võitlemisel, kuid seda saab kasutada mitteeetilisel kasutusel ka valeteabe levitamiseks. Soovime avatuma ühiskonna nimel inspireerida avalikku sektorit kasutama järjest kaasavamaid ja avatumaid valitsemisviise. Oma projektidega soovime pakkuda tööriistu inimeste suuremaks kaasamiseks ruumi- ja valitsemisotsuste tegemisel. Üldiselt toob andmete visualiseerimise tulevik meile nii võimalusi kui ka väljakutseid, sest näeme, kui oluline on neid tööriistu vastutustundlikult ja eetiliselt kasutada.



(Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumine. Foto: Agnes Ratas)


Mis on see üks asi, mis peab alati teie tööruumis olemas olema, mis annab selle õige tunde? Mida hindate oma töökeskkonna juures kõige rohkem?

Disainiosakonnalt laenatud hiigeltahvel ja 3D printerite surin.

Ja lõpetuseks… Mis on teie must-have playlist/filmid/sarjad, mis võiks ka teiste kõrvu jõuda?

Töötame parasjagu Vana Narva taastamisega virutaalreaalsuses (VR) ja liitreaalsuses (AR). Näitus avatakse sellel suvel Narva värskelt rekonstrueeritud Raekojas. Sellega seoses on meie playlistiks kõikvõimalik arhiivimaterjal kolmekümnendate Eestist. Virtuaalse ruumikogemuse inspiratsiooni otsimise nimekirjas on Love Death + Robots, Control, Grand Budapest Hotel ja imeline Sierra.




Platvorm, Disainibüroode võrgustik, Disainibüroo