Eesti esimene hotell täiskasvanud külalistele

Mäetaguse mõisahotell- uue identiteediga von ROSEN spa- läheb 20. oktoobril 2022 üle täiskasvanute hotelli kontseptsioonile, täites sellega senimaani Eesti hotellimaastikul olnud tühimiku. Täiskasvanute spaasid ja -nädalalõppe küll pakutakse Eestis, kuid terve maja kontseptsiooni mitte. Seega kohtab alates 20. oktoobrist 24 toaga hotelli majutustiibades, restoranis ja spaas ainult täiskasvanud külalisi. Erand on tehtud pühapäeva ja esmaspäeva osas, kus on teiste hulka oodatud ka lapsed.

(Terje Rattur / Foto: erakogu)

Mehntack OÜ juhatuse liikme Terje Ratturi sõnul on liigutud täiskasvanute spaahotelli poole juba paar viimast aastat. Tõuke selleks andis aga mõisahotelli väiksus ja muinsuskaitse all olek- spaaosasse ei ole lubatud ehitada liutorusid ja majas pole ka ruumi lastemängutoaks või pallimereks. Seetõttu ongi lastega pered valinud pigem teisi spaahotelle ja 24 toaga Mäetaguse mõisahotelli valisid oma puhkuse veetmiseks enamasti täiskasvanud paarid. See määras ära ka sihtkliendi profiili, milleks said paarid 40.-nda eluaasta ümber ja korporatiivkliendid.

„EAS turismiturunduse meeskonna arvamus on, et taolisel tootel oleks kahtlemata Eestis turgu. Paljud Eesti turismitooted ei ole oma sihtgruppi täpselt määratlenud ning kiputakse pakkuma „kõigile kõike“. Üksikud näited sihtgrupi konkretiseerimisest ja toote väljadisainimisest vastavalt valitud sihtgrupi vajadustele on olnud pigem edukad ja näitavad, et turgu sellisele tootele on. Usume, et sihitud turunduse ning hästi läbimõeldud toote korral on kindlasti turgu ka lähivälisriikides“, ütles EAS ja KredExi ühendasutuse turismiosakonna juht Rainer Aavik

Esimene samm täiskasvanute kontseptsiooni poole oli 2018. aastal, kui senisesse talveaeda sisustati 18+ vaikne sauna tagatuba nelja maheda sauna, mullivanni, lamamispesade ja unisex riietusruumiga. Kodulehel, sotsiaalmeedias ja turunduslikes visuaalides ei kasutatud enam fotosid peredest ning ligi pooled pakettidest välistasid lisavoodivõimaluse (romantikapakett, 18+ tagatoapakett, maitsekohtunike pakett ja 8 sauna pakett).

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Killu Maidla tunnustab Mäetaguse Mõisahotelli tegevust: „Eesti spaakultuur on üsna tugevalt perede ja laste poole kaldu, ometi otsivad ka lapsevanemad paika, kus omaette ja lastest eemal puhkust ja head toiduelamust nautida. On väga tervitatav, et Mäetaguse sellise julge ja kindla otsuse tegi – jah, sihtgrupp sellega kitseneb, kuid selgelt eristuvatel toodetel ja teenustel on turismis oma koht.“


Kevadel 2022 osaleti kõnealuse ärimudelimuudatuse ideega EAS ja Eesti Disainikeskuse teenusedisaini meistriklassis, mis edukalt ka lõpetati. Hotelljuht Terje Ratturil oli plaan idee nimel edasi tegutseda, parendada ka füüsilist keskkonda, et siis aasta või pooleteise pärast uue profiiliga turule tulla. Energiahindade tõusust tingitud sisendid surusid senimaani edukalt majandanud hotelli pea iga kuuga kasumi poole pealt kahjumisse. 2021. aastal Äripäeva majutusasutuste TOP-is 6. koha hõivanud Mehntack OÜ aruanded prognoosisid 2022. aasta lõpuks ligi 100 000 € suurust kahjumit. Kujunenud olukord tingis unikaalse ärimudeliga koheselt turule tulemist.

Pärtel Vurma disainibüroo Velvet tegevjuht: „Oma teenuse sihtgrupi süvitsi mõistmine ja just nende ootustele keskendumine on teenusepakkujatele üks keerulisemaid ülesandeid. Instinktiivselt soovitakse sageli oma sihtgruppi hoopis laiendada ja pakkuda „kõigile midagi“. Selle tulemusena kaob aga fookus ja väärtuspakkumise unikaalsus. Mul on hea meel, et von Rosen spa on valinud kindla publiku ja sammub julgelt mööda oma rada. Olles Mäetaguse mõisahotelli mentoriks EAS ja Eesti Disainikeskuse meistriklassis, ennustan neile strateegilises plaanis kindlat edu ja soovin jõudu valitud sihtgrupile lisateenuste arendamisel.“

Olukorras, kus kõik Eesti elanikud tunnevad muret oma küttekulude tasumise ja muude teenuste ja kaupade kallinemisega, mida mõjutab veel inflatsioon, loobutakse esmajärjekorras lõbustustest ja spaapuhkustest. See toob kaasa hotellikülaliste vähenemise üle kogu Eesti, mis lisaks täituvuste vähenemisele mõjutab ka keskmist toahinda langema. Selle vältimiseks oli vaja koheselt eristuda.

Hotell avas uksed 2006.-ndal aastal ja on sisustatud kolme tärni vastavuses, lähitulevikus loodetakse Õiglase Ülemineku Fondi ja EAS-i ärimudelimuudatuse meetme avanemisele, et kontseptioonimuutus sisus lõpuni ellu viia. Teenuste hinnatõusu hetkel plaanis ei ole.

Artikkel on refereeritud moisahotell.ee uudistest