Disainibüroode ja disainerite arengureis New Yorki


Aprillis toimus Eesti Disainikeskuse eestvedamisel ja Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi kaasrahastusel disainibüroode ja disainerite arengureis New Yorki. Reisi eesmärk oli luua kontakte ning tutvuda sealse disainivaldkonnaga, samas tutvustada New Yorgis Eesti disainibüroosid ja meie disainivõimekust ning arendada mõlemapoolset koostööd. Nädalasse oli mahutatud hulga kohtumisi erinevate disaini- ja brändinguagentuuridega, disainikõrgkoolidega, Ellen MacArthur Foundationiga, osalemine arutelul kohalike disaineritega teemal “Design Leadership amidst rapid change. Leading with purpose: Shaping what's next in a transforming world”, infovahetus strateegiate ja tulevikestsenaariumite osas, aga ka kohalik kultuuriprogramm.

„Valime reiside sihtkohta hoolega, otsides riike, kus on toimumas huvitavad arengud disainivaldkonnas, millest meil oleks õppida ning riike, kuhu meie disaineritel oleks endal midagi pakkuda, ja kus on huvi ja valmidus koostööks,“ avab seekordse valiku tausta Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand. New Yorgi reis oli suurepärane võimalus kuulda Eesti disainiettevõtetega sarnaste ettevõtete kogemustest ja ennast näidata. Vastuvõtvad disainibürood olid valitud arvestades reisil osalevaid Eesti disainiettevõtteid, nende tegutsemisvaldkondi ja huvi ning vastuvõtjate kogemusi, avatust ja valmisolekut võimalikuks koostööks. Muuhulgas otsisime kogemusi, kuidas on Euroopa ettevõtted sisenenud USA turule, kuidas toimub koostöö Euroopa partneritega, millised on väljakutsed NY-s ja kas on huvi võimalikuks koostööks. Teame, et disainiettevõtetel on raske siseneda teiste riikide turgudele otse, aga targad partnerlused kohalike disainiettevõtetega võiksid avada uusi uksi.


New York pakkus väga eripalgelist kogemust

Kuigi Ameerika turu konkurentsisituatsioon on meiega võrreldes hoopis tihedam, oli hea tõdeda, et USA turul toimivad pikaajalised koostööd. “Toimib omavaheline usaldus ja läbi selle töised, kuid inimlikud, klient-tellija suhted. Kui on raske, proovitakse koos leida alternatiivseid või uusi lahendusi ja viise. Soovitan rohkem usaldada kohalikke disainereid!”, kommenteerib Martin Veismann.

Karl-Egert Kartau, New Yorgis DE-YANis pikaajalisel praktikal olnud Eesti disainer, andis hea tunnetuse sellest, milline näeb välja tööelu New Yorgis noore disainerina. Karl rõhutas, et sealses konkurentsitihedas keskkonnas tuleb pidevalt ennast tõestada. Silma paistmiseks ja pildil püsimiseks on vaja olla nii kohal, aktiivne kui ka järjepidev.

Mõnusa stuudio õhkkonna ja leidlike projektidega mõjus kohtumine PENSAs: “See oli nagu sattuda disainilaborisse, kus ideed justkui kasvavad seintest välja ja prototüübid liiguvad omal tahtel,” muljetab Ranno Päi. Nende tootedisaini projektides oli näha nutikaid lahendusi ja ootamatuid pöördeid tõestamaks, et insenerlik täpsus ja disainiline mängulisus võivad väga hästi käsikäes käia.


Tulevike olulisus

Agentuuride külastustest jäi kõlama mõte tulevikuvaate olulisusest. Tööstusdisainis liiguvad protsessid aeglasemalt ja tootearendus võib võtta aastaid. On reaalne, et idee, mis tundus alguses uuenduslik, ei pruugi projekti lõpuks enam nii relevantne olla. Seepärast on tulevikustsenaariumid loomulik osa tööprotsessist – nii näitas kohtumine agentuuris MORMEDI: mõeldakse läbi, millised muutused võivad lähiaastatel kasutajakäitumises, tehnoloogias või turul toimuda ja püütakse neid juba lahenduse loomise faasis arvesse võtta.


Rahvusvaheline koostöö


Hea ülevaate tänapäevasest disainitööst rahvusvahelises kontekstis andis DE-YANi külastus. Põnevust pakkus nende globaalne koostöömudel: tiimiliikmed toimivad erinevates ajavööndites ning projektid liiguvad tööpäeva lõpus ühest kontorist järgmisse. Näiteks alustatakse New Yorgis ja kui sealne päev lõpeb, võtab töö üle kolleeg Euroopas või mujal. Selline ajavööndipõhine edasiandmine võimaldab kiirendada protsesse ning hoida projekte pidevas liikumises. “See oli põnev näide sellest, kuidas globaalne meeskond saab praktiliselt ja sujuvalt toimida,” toob välja Kristi Laanemäe Eesti Disainikeskusest.


Suurepärast inspiratsiooni pakkusid külastused ülikoolidesse

Seekordses programmis olid planeeritud külastused kahte New Yorgi ülikooli: PARSONS SCHOOL OF DESIGN’i ja SCHOOL OF VISUAL ARTS’i. Ülikoolide külastused jätsid osalejatele sügava mulje, eriti arvestades, et mitmed delegatsiooni liikmed töötavad muuhulgas ka aktiivselt EKA või Mainori õppejõududena. Need kohtumised tutvustasid New Yorgi disainihariduse taset ja metoodikat ning olid suurepäraseks inspiratsiooniks nii praktikutele kui õppejõududele.

Kokkuvõtteks kinnitab Ionel Lehari: „Need Disainikeskuse reisid on asendamatud ja suure väärtusega meie enda disianikogukonna ehitamise kontekstis!”.
Osalejate hinnangul annab koos veedetud aeg lisaks välismaisele kogemusele ka võimaluse omavahel ideid põrgatada ning reisil saadud teadmisi kiiremalt Eesti konteksti integreerida.

EDK poolt on suur rõõm tõdeda, et reis oli edukas! Saime kinnitust, et oleme oma teenustega täiesti maailmatasemel, lõime uusi suhteid, millest on juba mõni koostöö ka alguse saanud. Tiia Vihandi sõnul tõdesime ka, et peaksime eestlastena õppima ennast paremini müüma, olema enesekindlamad ja parandama oma suhtlemisoskusi ning enese presenteerimist.

















Pildid: EDK erakogu


Täname büroosid ja koole, kes meid vastu võtsid!

Eriline tänu meid võõrustanud organisatsioonidele ja reisi korraldamisel abistanud inimestele:

Jane Chudinov, Chair of IDSA NYC

Stephan J. Clambaneva, IDSA, WDO, Managing Director, PARK USA

Mariana Amatullo, PhD, professor, strategic design and management, Parsons School of Design

Miya Osaki, Chair, Design for Social Innovation, SVA

Madli-Liis Parts, Eesti Kultuurinõunik USAs

Richard Whitehall, Executive Director and Partner, Smart Design Worldwide

Mormedi 

Smartdesignworldwide 

Pensa 

DE-YAN 

School of Visual Arts 

Parsons School of Design 

Ellen MacArthur Foundation


Reisi tegid Eesti Disainikeskusega kaasa:

Aimur Takk, Tüpokompanii

Annemai Sepp, Division

Ants Lusti, Creative Union

Elisabeth Raidma, Bitweb,

Hegle Sarapuu–Johanson, Trinidad Wiseman

Ionel Lehari, Sõrmuste Emand, EKA

Martin Pütsep, Refleks

Martin Veismann, Ruum 414

Ranno Päi, Brandnew