EXPO Milano 2015 Eesti paviljonivõidutööks valiti avatud ja dünaamiline arhitektuurilahendus “Gallery of ___”

Paviljoni keskseks osaks saab olema avar ja valgusküllane hoov koos avatud väliköögiga, mida ümbritsevad puidust interaktiivsed „pesakastid" ning energiat tootvad kiiged. Paviljoni terviklahendus on loodud keskkonnaks, kus Eesti kultuuri-, loome- ja tööstusvaldkonnad saaksid end parimal moel näidata.

"Kogu arhitektuurne lahendus rõhub kergele ligipääsule, õhulisusele ja mobiilsusele. Paviljoni keskseks elemendiks 50-60 omanäolist puidust pesakasti, mis on kergesti transporditavad ning "rändavad" mini-paviljonidena ka Eesti paviljonist välja – EXPO alale ja Milano linna," kirjeldab võidutöö üks autoreid, arhitekt Ott Kadarik.

Paviljoni materjal on pärit Eesti metsadest - see hangitakse koostöös Eesti Metsa ja Puidutööstuse Liiduga ning pärast EXPO lõppu paigutatakse puidust moodulid koostöös RMK-ga Eesti metsadesse, kiigemoodulid jõuavad laste mänguväljakutele või linnaparkidesse Eestis.

Inspireerituna EXPO Milano 2015 peateemast Feeding the Planet, Energy for Life, on võidutöö missiooniks tutvustada ka Eesti kööki, lähtudes nii Eesti toidu traditsioonidest kui Uue Põhjala Köögi põhimõtetest. Ööbiku Gastronoomiatalu omaniku ja eestvedaja, peakokk Ants Uustalu sõnul on Eesti toiduvaldkonnal täna, mille üle siiralt uhke olla. "Sellise mastaabiga projekti puhul tuleb loomulikult ühendada jõud kõigil parimatel tegijatel ja võtmeorganisatsioonidel. Tahame pakkuda külalistele Milanos midagi head ja ehedat, oleme meeskonnaga unistanud ka Eesti paviljoni iganädalasest grillpeost, kus suurel elustulega grillil küpsetatakse meie rohumaadel kasvanud lihaveiseid ja joogiks pakutakse kodumaist käsitööõlut," kirjeldab Uustalu. Paviljoni avatud köögis astuvad üles parimad Eesti peakokad ning tänavale avanev müügilett pakub möödujatele hooajalisest Eesti toorainest valmistatud tervislikke toite ja ampse.

"Meie kavandi tehnoloogilised lahendused lähtuvad soovist luua paviljonis viibijaile Eestiga seonduvaid meeldejäävaid interaktiivseid elamusi. Pesakast-tubade lagedes paiknevatelt "taevaluukide" ekraanidelt saab otseülekandes jälgida stseene Eesti loodusest ja elu-olust. Pesakastide vahel asuvad "energiakiiged" toodavad kiikumise ajal elektrienergiat ning iga kiikuja saab kaasa võtta enda poolt genereeritud energiahulgaga "tšeki". Ka paviljoni graafiline identiteet pakub personaalsust ja dünaamilisust - hoone fassaadil, suveniiridel, veebilehel ja mujal on paviljoni nime võimalik muuta vastavalt teemale või esinejale. Näiteks "Gallery of You" nutirakenduse kaudu saavad kõik külastajad kuvada oma nime 60 sekundiks paviljoni suurele välisekraanile, omades nii üheks minutiks täiesti oma EXPO paviljoni," kirjeldab võidutöö loovjuht, disainer Uku-Kristjan Küttis.

„Gallery of ___" autorid:

Arhitektuuriline lahendus: Ott Kadarik ja Mihkel Tüür (KTA – Kadarik Tüür Arhitektid)
Graafiline disain: Uku-Kristjan Küttis, Kaarel Kala, Alari Orav, Jaan Sarapuu (AKU)
Meeskond ja kaasautorid: Kerli Kehman (Tallinn Music Week) ,
Karlo Funk (Eesti Instituut), Ants Uustalu (Ööbiku Gastronoomiatalu), 
Kadri Tamme, Tanel Trepp, Kristi Tuurmann, Andres Saarnak

Fotode autor: Margus Johanson

"Gallery of ____" paviljoni tutvustuse, fotode, jooniste ja videoga saab tutvuda

http://kta.ee/expo-milan-2015

"Gallery of ___" tutvustav video:

https://vimeo.com/79876984

Kontakt:

Ott Kadarik, arhitekt
Kadarik Tüür Arhitektid / "Gallery of ___" kaasautor

ott@kta.ee
+372 56 624 249

Pressikontakt:

Kerli Kehman
"Gallery of ___" projektijuht
kerli@tmw.ee
+372 520 4541