Õpilasleiutajate talvekool 2012 ehk kuidas teha pannkooke kosmosejaamas

·       1 muna
·       5 sl jahu
·       Piima
·       Veidi soola
·       Kahepoolne teip
·       Takjapael
·       Suletavad mini-grip kilekotid

Ülaltoodu on parim retsept pannkookide valmistamiseks kaaluta olekus, näiteks kosmosejaamas.

Jaanuari esimestel päevadel, 4.–6. jaanuarini kogunes 20 nutikat õpilast üle Eesti Tartu Kunstikooli ruumidesse leiutajate talvekooli, et teada saada, mismoodi leiutise ideest sünnib valmis toode. Miks aga pannkookidest pihta hakati? Sest seekordse laagri teemaks oli elu kosmoses ja pannkookide küpsetamine andis võimaluse omal nahal kogeda, kuidas kaaluta olekus ka lihtsad ja igapäevased tegevused hoopis erinevat lähenemist ja abivahendeid nõuavad.

IMG 4785_Large

Laagri jooksul töötatigi meeskondades uute tooteideede kallal, mis võiksid elu kosmosejaamas lihtsamaks, mugavamaks ja lõbusamaks teha. Tulemuseks olid ringihõljuv tolmuimeja, komplekt suletavast kausist, lusikast ja kilekotist, mille abil saab kuivaineid tõsta ilma, et midagi hõljuma läheks, kapuutsiga niisutatud ja juba pesuvahendit sisaldav vannilina ning interaktiivne ekraan, mille kaudu saab reaalajas kodustega maal ühendust pidada ja mänge mängida. Protsessi käigus õpiti ideid arendama, meeskonnatööd tegema, makette looma ja turundust planeerima.

IMG 5034

Leiutamise ja tootearenduse vahepeal käis külas mitmeid põnevaid tegelasi. Huvitava loengu tudengisatelliidiprojektist pidas lastele Teadusaasta saadik Mart Noormaa, kes päriselus on kosmoseteadlane ja õpetab ülikoolis füüsikuid ning Marek Viilol Põltsamaa Felixist, mis teatavasti oli ainus Eesti ettevõte, kus pikka aega toodeti kosmonautidele tuubitoitu - tuubiborši ja tuubikohvi sai ka ise katsuda! Kirss tordil oli Ahhaa planetaariumi külastus, kus selgitusi jagas peaplanetarist Margus Aru.

Talvekoolis osalemine oli osa preemiast neile 2011. aasta õpilasleiutajate riiklikul konkursil edukalt osalenutele, kes õpivad 4.–9. klassis.  Noori leiutajaid juhendasid disainikeskuse tootearenduse töötubade IDE: juhendajad. Programmi panid kokku Eesti Disainikeskus ja Sihtasutus Archimedes. 
Õpilasleiutajate konkurss toimub ka 2012. aasta sügisel, osaleda saavad kõik õpilased 1.–12. klassini.

Pannkookide küpsetamist ja noorte leiutajate Talvekooli toetas Haridus- ja Teadusministeerium.

Leiutajate laager meedias:

  • 07.01.12 Muna ja takjapael õpetavad leiutajaid | Tartu Postimees
  • 04.01.12 Noorte leiutajate talvekoolist Terevisiooni uudisterubriigis | ERR Terevisioon | lõik algab saates 37:49
  • 04.01.12 Noorte leiutajate talvekoolis on tänavu rõhk kosmosel | ERR Uudised
  • 04.01.12 Noorte leiutajate talvekoolis uuritakse, kuidas saavad ideedest tooted ja milliseid tooteid võiks olla vaja kosmoses | Delfi Noorte Hääl
  • 04.01.12 Tartus algas noorte leiutajate kokkutulek Vikerraadio uudised