Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursi võitjad on selgunud

Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursil võidutses tänavu avaliku sektori innovatsioonitiim


18. septembri õhtul kuulutati Eesti Disainiauhinnad (EDA) 2020 virtuaalgalal välja konkursi võitjad. Kolmes kategoorias läks auhind avaliku sektori innovatsiooni-tiimile ehk Innotiimile, kelle väljatöötatud ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘ sai ka disainiteo auhinna. Auhinnatud töid saab näha Viru Keskuse aatriumis 21. septembril avataval näitusel, sealt edasi rändab näitus ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.

Sel aastal esitati konkursile kokku 235 tööd, neist 49 valiti žürii poolt edasi finaali. “Selle aasta töid vaadates hakkab silma, et eriliselt on kasvanud disaini rakendamine avalikus sektoris ja see on oluliselt laiendamas disaini mõjuvälja. Paljudel konkursile esitatud disainilahendustel on olemas tugev potentsiaal olla ka rahvusvaheliselt skaleeritud,” kommenteeris Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihand tänavust konkurssi.

“Eesti Disainiauhinnad konkursiga soovime tunnustada nii kaasaegseid disaini-kontseptsioone ja disaini mõistmise erinevaid aspekte kui juba traditsioonilist head disaini. Uute kategooriate tekkimisega ja vanade uuendamisega tahame esile tõsta disainivaldkonna laienemist, väärtusi ning disaini olulisust inimeste, majanduse ja muidugi ka keskkonna seisukohast,” selgitab Vihand.

Vihandi sõnul oli suureks üllatajaks sel aastal teenusedisaini kategooria. “Esitatud tööde suur hulk näitab, et teenusedisain on leidnud oma koha Eesti disainimaastikul ning viimastel aastatel on selle rakendamine edenenud jõudsalt, nii äriarenduses kui avaliku sektori innovatsioonis,” ütles Vihand.

Teenusedisain, disainimuutja ja disainitegu

Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris kategoorias kuulutati parimaks avaliku sektori innovatsioonitiimi (Innotiim) projekt ‘‘Patsiendikeskse raviteekonna disain‘‘ kui väga hea näide kvaliteetsest teenusedisainiprotsessist. Positiivne on see, et Innotiim noppis võidud veel ka Disainimuutja ja Disainitegu kategooriates. Žürii hinnangul on Innotiim oma tänuväärse tegevusega reaalselt toonud riigiaparaadi sisse disaini ning kaasanud ametnikke ja otsustajaid erinevatest ministeeriumidest, mis on erakordne ning väärib Disainimuutja tiitlit. Disainiteo auhinna pälvis Innotiim nn dirty hack projektiga ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘, mis leidis palju kajastust ka väljaspool Eestit ning on hetkel jõudmas ka seadusesse.

Fotol: Innotiimi ja Eesti politsei ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘


Fotol: Innotiimi ‘Patsiendikeskse raviteekonna disain‘‘ projekti töörühm

Teenusedisain erasektoris kategooria võit läks disainibüroole Brand Manual, Saarionen Eesti kahjumliku ‘‘Mamma‘‘ brändi plussi pööramise eest. Antud töö puhul hindas žürii selget strateegilist lähenemist erinevatel tasanditel, kus oli välja toodud ka reaalsed äritulemused.


 Fotol: Brand Manual, Saarionen Eesti ‘‘Mamma‘‘ brändi kliendiprofiilid.


Aasta disainer

Aasta Disaineri auhind läks jagamisele Martin Veismani ja Valter Jakovski disainitandemi vahel, kes tegutsevad ühiselt disainibüroos Ruum 414. Žürii kiitis, et Martini ja Valteri tööd on paistnud läbi aastate silma konkurssidel ühtlaselt tugeva kvaliteedi ja kompromissitute töödega, ning tõi neid eeskujuks teistele disaineritele oma uute paindlike töövõtete poolest. Samuti on nad tuntud kui disainerid, kes tulevad ka kõige keerulisemast olukorrast välja.

Fotol: ADC*E Aasta Disainer auhinna võitjad Valter Jakovski ja Martin Veisman


Disainiharidus

Disainihariduse kategooria kandidaadid olid tänavu väga eriilmelised, kätkedes nii haridusprojekte, õppevara kui ka inimesi, kes on oma südameasjaks võtnud disainivaldkonda vedada ja arendada. Auhinna pälvis Kristjan Mändmaa, kes žürii sõnul on sütitav ideedegeneraator ja andnud olulise panuse Eesti disainihariduse arendamisse. Kristjan vaatab ja tajub disainiharidust tervikuna ja on panustanud erinevate haridusastmete ning koolide koostöö suurendamisse, mis on eelduseks valdkonna arenguks.  

Fotol: Disainihariduse auhinna võitja Kristjan Mändmaa


EDA 2020 Graafilise ja digitaalse disaini kategooriad

EDA 2020 Graafiline ja digitaalne kategooria muutus sellest aastast ADC*E (Art Directors Club Estonia) kontekstis väärtuspõhiseks. Hinnati seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtuseid, ning ühes kategoorias sattusid võistlema pakendid videotega ning kodulehed raamatutega. Uuteks kategooriateks olid ‘‘Teadusarendus ja tehnoloogiline progress‘‘; ‘‘Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö‘‘; ‘‘Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus‘‘ ning ‚‚Jätkusuutlik areng‘‘ (viimases kategoorias võitjat välja ei kuulutatud). 

Teadusarendus ja tehnoloogiline progress kategoorias valiti võidutööks disainibüroo DUX ‘‘Hooli‘‘ päevakalender ja kell. Rakendus on mõeldud suhtlusvahendiks eakatele ning nende lähedastele - žürii kiitis selgelt ja põhjalikult läbimõeldud tööd, mis aitab inimeste elusid paremaks muuta.


Fotol: DUX ‘‘Hooli‘‘ päevakalender ja kell rakendus


Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö
kategooria võidutööks osutus Joonas Sildre „Alkoholi lapsed“ illustratsioonid, mille terviklik kontseptsioon ja laitmatu teostus tõi Levilas ilmunud Eero Epneri uurimusartikli valupunktid eriti valusalt välja.

Fotol: Joonas Sildre illustratsioon „Alkoholi lapsed“

Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus kategoorias hinnati parimaks selline töö, mis nii sisu kui vormi poolest aitavad paremini mõista meie minevikku ja vaadelda seda teed, mida pidi me siia tulime - ‘‘Vali parem minevik‘‘ näituse kontseptsioon, ülesehitus ja graafiline identiteet. Töö autoriks oli disainibüroo Velvet.

Fotol: ‘‘Vali parem minevik‘‘ näitus. Disainibüroo Velvet


Noor Püss

Uueks Nooreks Püssiks (noore graafilise disaineri auhind) pärjati Pauline Marie Korp. Žürii iseloomustas Paulinet kui julgelt oma stiili otsiv noort disainerit, kes katsetab võtete ja stiilidega ning kelle katsetusi saadab tavaliselt ka edu, ning julgustas teda jätkama seda joont ka edaspidi.

Fotol: ADC*E Noor Püss 2020 Pauline Marie Korp


SÄSI

SÄSI (parim noor toote-, tekstiili- või moedisainer) oli sel korral noorte moedisainerite jõulise rünnaku tunnistajaks, kelle sekka mahtus ka mõni ehtekunstnik. SÄSI auhinna pälvis Kadi Adrikorn ning kelle looming koondub Adrikorn Artefacts nime alla. Kadi võlus žüriid oma sügavuti mineva enesekindla lähenemisega, pakkudes mugavust ja nüansirikast eneseväljendust, väärtustades traditsioone ja kestlikkust.

Fotol: SÄSI 2020 Kadi Adrikorn


BRUNO

Tootedisaini auhind BRUNO 2020, mida annab välja Eesti Disainerite Liit, märksõnadeks olid sel aastal jätkusuutlikkus ja kohalikud materjalid.

BRUNO Elukeskkondliku tootedisaini kategooria esimene koht läks Pavel Sidorenkole ja Vitali Valtanenile ‘‘N30‘‘ multifunktsionaalse välimööbli seeria eest, mis on toodetud 100% taaskasutatud sega-plastikjäätmetest.

Fotol: BRUNO Elukeskkondliku tootedisaini kategooria võitja: Pavel Sidorenkole ja Vitali Valtanenile ‘‘N30‘‘ välimööbli seeria


BRUNO Elustiili tootedisaini kategoorias hinnati parimaks EGG Laura Saks ehted, mis on valmistatud bioloogilistest materjalidest.

Fotol: BRUNO Elustiili tootedisaini kategooria võitja EGG Laura Saks ehted.


BRUNO Insenertehnilise tootedisaini
kategooria võidutööks osutus nutikas Saunum Premium elektrikeris, mille autoriteks on disainibüroo iseasi tootedisainerid.

Fotol: BRUNO Insenertehnilise tootedisaini võidutöö Saunum Premium elektrikeris. Disainibüroo iseasi.


Elutöö preemiad 

EDA 2020 auhinnagalal anti välja ka kaks auväärset Elutöö preemiat - Prillitoos (graafilise disaini elutööpreemia) ja BRUNO Elutöö preemia.

Prillitoos 2020 auhinna pälvis Vladimir Taiger, kes on elu jooksul kujundanud kauneid marke, väärtpabereid ja on ühtlasi ka Eesti krooni autor. BRUNO 2020 Elutöö auhind läks Maile Grünbergile, kes on legendaarne Eesti disainer ja sisearhitekt, tuntud eelkõige oma kirgliku, bravuurika ja julge lähenemisega ruumidele ja objektidele, mis tema kujundada on olnud.

Fotol: BRUNO 2020 Elutöö auhinna saaja Maile Grünberg 


Fotol: ADC*E Prillitoos 2020 Vladimir TaigerIga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

 

Eesti Disainiauhinnad 2020 auhinnatud töid saab näha näitusel Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist 5. oktoobrini. Varasematest aastatest erinevalt ei piirdu näitus tänavu vaid Tallinnaga, vaid rändab edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva.
disainiauhinnad