Disainiveduris uus disainijuht

Tarmo on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini eriala ning kogunud viimase kaheksa aasta jooksul erinevaid praktilisi kogemusi disainerina.

Tarmo Härmaorg on teinud koostöös eri meeskondadega tootedisainilahendusi keevitusseadmetele, valveseadmetele, lõppkasutaja elektroonikaseadmetele. Partnerina Eesti ühes suuremas tootedisaini büroos Ten Twelve OÜ (www.tentwelve.ee) on Tarmol olnud võimalus teha tööd nii suurtele kui ka väikestele Eesti ja rahvusvahelistele ettevõtetele nagu Defendec OÜ, Wallius Hitsauskoneet Oy, EATON Power Quality Oy ja Innohome Oy.

Disainijuht vajab ka kogemust ettevõtlusest, et mõista ettevõttes toimuvaid protsesse ja kohandada sellega disainivaldkonna soovitusi. Tarmo Härmaorg on olnud ise ettevõtja ning Ten Twelve'i partnerina osalenud ettevõtte juhtimis- ja arendustegevuses. Seega on Disainiveduris võimalik teha koostööd ja saada nõuandeid kogenud tootedisaineri taustaga disainijuhilt.

Palusime Tarmolt paar mõtet disainimaailmast, mis on olulised tundunud:

- Head asjad on sellised, mis töötavad täpselt niimoodi, nagu sa tahad ning veenavad sind selles juba peale vaadates.

- Kasutaja on vaid üks osa pildist – müüja, tootja jt huvigruppide iseärasuste ja vajaduste läbitöötamine aitab tagada selle, et toode jõuaks kasutajani sellise hinna ja omadustega, et see talle atraktiivne oleks.

Disainivedur on hea starter ettevõttele, kus ei ole olnud varasemat strateegilist disainikasutust. Vedur sobib nii teenus- kui ka tootmisettevõttele. Vaadates aga Eesti tööstuse statistilisi andmeid, oleks tegutsevatel tööstusettevõtetel disainist kõige rohkem võita. Eesti tööstuse eksportkäibe osakaal on keskmiselt 50% - väikestel ettevõtetel madalam, suurtel kõrgem. Kuid sektori rentaablus on eri suurustes ettevõtetes vaid 4-7%. See tähendab, et eksporditavad tooted on suures osas madala lisandväärtusega sektoris.

Disain on võimalus tõsta lisandväärtust. Eesti tööstusettevõtete arenduskulud on statistika põhjal päris suured, mis näitab, et ettevõtted on valmis investeerima arendusse. Arendustegevus peab aga olema suunatud lisandväärtuse olulisele kasvule, mille tulemusena on klient nõus rohkem maksma parema toote eest. Selles valdkonnas annab disainiga palju ära teha.

Loe Veduri kohta pikemalt siit.