Veteranide toetussümboliks valiti sinilill

"Žürii leidis, et esitatud lahendustest on sinilill veteranide toetussümbolina kõige mitmekihilisem ja suurema üldistusjõuga," ütles žürii esimees Tanel Veenre.

"Võidutöö kerkis esile tervikliku ja läbimõeldud disainiga, mille puhul pälvis tunnustust ka pakutud materjali ning valmistusviisi lihtsus."

Veenre lisas, et loodava rinnamärgi kandmisele lisandub mitmeid teisi võimalusi, kuidas nii tänasel kui tulevastel veteranipäevadel meie kevade ühe esimese taimega välismissioonidel käinud mehi ja naisi tunnustada.

Võidutöö autori Heino Prunsvelti sõnul kasvas sinilille idee välja Kaitseväe mütsimärgist, mille ta 1992. aastal kujundas. „Toonasest kogemusest tekkis mõte ühendada mütsimärk sinilillega ja teha nendest stiliseeritud kooslus. Sinilill sobib toetussümboliks suurepäraselt, sest on üks väheseid lilli, mis veteranipäeval looduses õitseb, samuti teab seda lille iga eestlane," lausus Prunsvelt.

Kaitseväelase ja veterani nooremveebel Rasmus Penno sõnul on sinilill kaitseväelastele südamelähedane. „Kaitseväelased tunnevad hästi Vabadussõja-aegset laulu sõjamehe hauakünkal õitsvast kolmest sinilillest. Veteranina on mul väga hea meel, et sinilill toetussümboliks valiti," ütles nooremveebel Penno.

Sinilille sümboliga valmistatud rinnamärke saab näha ja osta täna õhtul kell 18.30 Vabaduse väljakul algaval Veteranirockil. Märkide müügitulu läheb vigastatud kaitseväelaste ning nende perede toetuseks.

Edaspidi saab igaüks väljendada sinilille ostmise ja kandmisega lugupidamist nii välismissioonidel käinud veteranidele kui ka kõigile teistele, kes kunagi on Eesti eest võidelnud.

Ideekonkursi žürii andis välja ka teise ja kolmanda koha preemia. Teise preemia sai Maie-Leppik Ojasaare töö "Lihtne ilu", kolmanda koha andis žürii alternatiivse lähenemisega silma paistnud Mari Prekupi ja Ott Pilipenko tööle "Terasliblikas". Žürii märkis eraldi Heiki Urbala tööd "Herbarium Hepatica", mis tõusis esile põneva kontseptsiooniga.

Konkursi žüriis olid lisaks ehtekunstnik Tanel Veenrele tekstiilikunstnik Mare Kelpman, Eesti Disainikeskuse juht Jane Oblikas, ettevõtte Roman Tavast tegevjuht Eivor Maiväli, Divisioni loovjuht Rain Pikand ning veteranide ja kaitseväelaste esindajatena kolonelleitnant Eero Kinnunen, staabiveebel Siim Saliste, vanemveebel Rando Randveer ja nooremveebel Rasmus Penno.