Linnakunstisündmus Suur-Lasnamäe ootab ideid

 

Sündmus on jätk Soomes toimunud festivalile Oon kaupungissa, mis esmakordselt leidis aset 2011. aasta mai lõpus Helsingi südalinnas, kus linnarahval oli võimalik tutvuda ürituse tarvis valminud 26 teosega (installatsioonid, performance'id jm projektid) (oonkaupungissa.wordpress.com). Teine linnakunstisündmus toimus 2012. aastal Lahtis, kus elamusi pakkusid 16 kunstiteost Lahti turul ja selle ümbruses. Oon kaupungissa 2012 kuulus Helsingi Maailma Disainipealinna programmi.

2014. aastal kolib Oon kaupungissa üle lahe Tallinnasse, saab nimeks Olen linnas 2014 ja seab end sügisel sisse Eesti suurimal nõukogudeaegsel paneelelamualal Lasnamäel. Suurest territooriumist ja elanikkonnast hoolimata on Lasnamäe püsinud siiani suhteliselt passiivse magala-linnajaona. Linnakunstisündmus pakub uusi elamusi nii lasnamäelastele kui ka tallinlastele ning linna külalistele laiemalt. Kunsti toomine linnaruumi nihestab igapäevarutiini ja värskendab pilku, pakub anonüümses keskkonnas intiimset hubasust, harjumuspärastel radadel üllatusi ja kutsub linlasi märkama ümbrust ning teadvustama iseend selles. Sündmuse pealkiri rõhutab selle linnajao tähtsust, püüdes samal ajal luua kujutluste Lasnamäed, mille poole võiksime püüelda. Samasugusel visiooni- ja mõttejulgusel, mis kunagi pani aluse sellele tohutule keskkonnale, on nüüd aeg jõuda ka igapäevaellu ja väikestesse asjadesse, inimmõõtmetesse.

Korraldajad: Soome Tööstuskunsti Liidu Ornamo tütarühing Taiteilijat O ja Soome Instituut koos Eesti koostööpartneritega. Sündmuse kuraatorid on kunstnik Kaisu Koivisto Soomest ja arhitekt Kadri Klementi Eestist. Koostööpartnerid: Soome Suursaatkond Tallinnas, Eesti Disainerite Liit, Disainiöö, Kunstimuuseum KUMU, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Kultuurikeskus Lindakivi ja Linnalabor.

Konkursi tingimused

Konkursist võivad osa võtta disainerid, kunstnikud, arhitektid ja teiste looverialade esindajad. Oodatud on materjalipõhise kunsti, nüüdiskunsti, eksperimentaalse disaini, linnakunsti või sarnaste kunstivaldkondade teoste ideekavandid. Teos võib endast kujutada installatsiooni, aktsiooni, performance'it või muud kohaspetsiifilist projekti, mis on teostatav avalikus linnaruumis, väärtustab konteksti, keskendub kohalikule probleemile või unistusele, pakub publikule uusi elamusi ja vaatenurki. Tegu võib olla esialgse kavandiga, mis lõpliku kuju ja asukoha saab mai lõpus Olen linnas 2014 töötoas, kus koos Eesti kunstnikega osalevad ka Soomes sama projekti raames välja valitud autorid. Konkurss on mitteanonüümne.

Esitatava töö maht

Ideekavand kuni kahel A4 lehel koos illustreeriva materjaliga (skeemid, visandid, fotokollaažid vms).
Autori või autorite kollektiivi kokkuvõtlik portfoolio kuni viiel A4 lehel.
Autori või autorite kollektiivi CV(d) kuni ühel A4 lehel (inimese kohta).
Ideekavand peab sisaldama:

  • teose kontseptsiooni kirjeldust ja põhjendust,
  • teostamise lühikirjeldust ja vajalike materjalide ning töö(de) hinnangulist eelarvet,
  • teose asukohta (täpse asukoha puudumisel sobiva kirjeldust).

Töö esitamine

Konkursitöö palume esitada digitaalselt (pdf-failidena) aadressil: olen.linnas@finst.ee hiljemalt 20. aprilliks 2014.
Meilimanuste maht ei tohi ületada 5 MB.

Tööde valimine

Esitatud ideekavandite hulgast valivad linnakunstisündmusel Olen linnas 2014 teostatavad tööd Eesti kuraator Kadri Klementi, Soome kuraator Kaisu Koivisto ja Soome Instituudi programmijuht Ingrid Orman. Peamised kriteeriumid valiku tegemisel on teose kontseptuaalne taust, teostatavus ja autori(te) varasem kogemus. Korraldajad toetavad konkursil välja valitud tööde teostamist.

Ajakava

20. aprill: ideekavandite esitamise tähtaeg.
mai 1. nädal: väljavalitud ideekavandite avalikustamine.
mai: Soome ja Eesti kunstnike ühine töötuba. Samal üritusel tutvustab Linnalabor ka Lasnaidee algatuse raames kaardistatud linnaosa elanike probleeme ja unistusi.
september: Olen linnas 2014 algus, tööde valmimine.
november: sündmuse lõpetamine


Lisainfo:

Ingrid Orman, Soome Instituudi programmijuht (kultuur)
5770 4937
ingrid.orman@finst.ee