Intervjuu näituse Secrets of Estonia disaineritega

Näitusel "Eesti saladused" esitlevad kaks Soome disainerit, Aamu Song ja Johan Olin, kes on tuntud ühise disainiettevõtte COMPANY kaudu, uusi, selleks näituseks valminud tooteid, mille disain on inspireeritud Eestist ja mis on toodetud siinsetes väikeettevõtetes.

Näitus "Eesti saladused" on jätkuks Aamu Song'i ja Johan Olin'i projektile "Soome saladused", mida nad alustasid koos Helsingi nüüdiskunsti muuseumiga Kiasma aastal 2007. Sarnaseid projekte on nad varem korraldanud ka Lõuna-Koreas, Belgias ja viimasena Venemaal. Disainereid võluvad erinevate riikide traditsiooniline tootmisprotsess, materjalid ning käsitöö. Tuntud meistreid kõrvalt jälgides ja nendelt õppides on nad omalt poolt lisanud uuenduslikku perspektiivi traditsioonilistele toodetele ja materjalikasutusele. Projektide tulemusena on sündinud terve hulk tooteid, mis on müügil nende kaupluses Helsingis ja mida saab osta ka valitud edasimüüjatelt Euroopas.

» Kui te võrdlete Eestit teiste saladuste riikidega (Soome, Venemaa, Korea jne) - millised on suurimad erinevused? Mida teised riigid võiksid Eesti tootjatelt õppida?

Aamu: Eesti tootjad on veel noored. Kuigi paljud alustasid vanavanemate jälgedes, on praegu esiplaanil väga noored tegijad. Me näeme siin väga helget tulevikku!
Soomes just otsitakse noort tööjõudu ja ka Venemaa käsitöömeistrid on peamiselt vanaemad.
Me loome tooteid lähtuvalt iga tootja eripära ja lugu, nii et tulemus kuulub nii meile kui ka neile. Kahjuks lõppeb tootmine siis kui firma oma uksed sulgeb. Loodetavasti on meil Eesti tootjatega pikk tulevik.

Johan: Meie jaoks kulges kogu protsess väga ladusalt. Kui me alustasime Secrets of Finland projektiga seitse aastat tagasi, ei olnud meil selget eesmärki, mida me saavutada tahtsime. Koreas käis kõik hästi suurelt ja kiiresti. Belgias oli meil jällegi raskusi tootjate leidmisega, sest seal ongi neid vähem. Ja Venemaal, seal oli meil kõigepealt raskusi ühise keele leidmisega. Nii et kõikide nende kogemuste baasilt tundus Eesti nagu kodu.

IMG 0167

» Mis on Eesti käsitöö ja väiketööstuse tugevamad küljed?

Aamu: Märkasime, et käsitöö ei ole Eestis paljudel ainult hobi, vaid seda ka turustatakse. Negatiivne on ainult see, et paljud tooted on üksteisele väga sarnased.
Rõivatööstus on siin uskumatult heal järjel. Ja Eesti tee on väga eriline. Te teete ise teed ja ka müüte seda ja mitte ainult maitseteid, vaid ka ravimteesid. Ma tean, et see on väga levinud ka Aasias ja Venemaal, aga Soomes väga vähe. Ma loodan, et Euroopa Liit ei ole erinevate regulatsioonidega liiga range.

» Kas oli mõni tootja, kellega te väga oleks tahtnud koostööd teha, aga mingil põhjusel ei saanud?

Aamu: Piiratud aja ja eelarve tõttu ei saanud me mitmeid alustatud projekte lõpuni viia. Me tahtsime väga midagi põlevkivist teha, aga selleks on veel rohkem aega vaja. Mõnedel tootjatel oli väga kiire ja me ei leidnudki aega neid külastada. Aga loodan, et saame nendega ikkagi tulevikus koostööd teha.

IMG 9882

» Kas Eesti ettevõtted olid teie ideedele avatud?

Aamu: Jah, väga avatud ja toetavad ning aitasid meil mitmeid probleeme lahendada.

Johan: Jah väga, eriti peale seda kui me olime paar tassi taimeteed joonud.

» Mis teid Eesti tootjate juures kõige enam üllatas?

Aamu: Mitmes ettevõttes olid näiteks väga toredad koduloomad, näiteks jalgpalli mängiv koer Tommi Moostes.

Johan: Just. Ja uskumatult toredad inimesed. Me saime palju uusi sõpru juurde.

» Kuhu teid teie järgmine saladuste projekt viib?

Aamu: Meil on pikk nimekiri kohtadest, kuhu me tahaksime minna. Aga meie unistuste sihtkoht on Põhja-Korea.

Loe Company kohta pikemalt siit. 

Projekti koordineerib Soome Instituut ning see on saanud toetust Soome haridus- ja kultuuriministeeriumist.