Homme, 29. aprillil avatakse Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis kaks näitust

EESTI DISAIN. VALGUSTID

30.04.-07.08.2011

ETDM alustab näitustesarja eesti disainist läbi erinevate teemakäsitluste ja esemekujunduse valdkondade, seda eesti disainiajaloo erinevate tahkude paremaks kaardistamiseks kui ka laiemaks tutvustamiseks. Esimese väljapaneku keskmes on valgustid.

Kunstvalguse edastamise probleemide ja valgustite loomisega on Eestis lähemalt tegelenud suur hulk kujundajaid, lisaks on see valdkond Eestis toiminud ka tootmisharuna, pakkudes nii tänuväärset materjali laiemate kohalikku disaini puudutavate nähtuste esitlemiseks.

Eesti valgustitootmise ja -kujundamise arengu tutvustamise raames on eksponeeritud valik nii spetsiaalselt tootmiseks kavandatud kui unikaallahendusena sündinud valgusteid, ulatudes puhtfunktsionaalsetest äärmiselt mänguliste lahendusteni.

Ivar Sakk

LABORATTORI DI CARATTERE

30.04.-07.08.2011

Laborattori di carattere on eesti keeles kirjatähtede labotatoorium. Ivar Sakk on loonud oma uurimislabori, kus ta dokumenteerib meid igapäevaselt ümbritsevat tekstide kihti: tänavasilte, reklaame, infokirju. Peale tähenduse on neil kirjadel ka kuju: kirjatüüpe on tuhandeid ning neid tuleb iga päevaga juurde. Kas kirjade tähenduse ja kuju vahel on mingi seos? Miks nad on tehtud, kelle poolt ja millal? Milliste alateadlike valikute mõjul on kirjad sattunud Saki plakatitele? Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimuv näitus on ühtlasi sissejuhatuseks tema koostatud peatselt ilmuvale tüpograafia ajaloo ülevaateteosele.

Ivar Sakk on sündinud 1962. aastal ning lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (tollase ERKI) tööstusdisainerina 1986. aastal. Peale vabakutselise kunstniku staatuse on ta töötanud pikemalt Vaal galeriis disainerina ning õpetajana Eesti Kunstiakadeemias, kus täidab praegugi graafilise disaini osakonna professori kohuseid. Rahvusvaheliselt on ta enam tuntud plakatikunstnikuna, tema plakateid on eksponeeritud ülemaailmsetel biennaalidel Brnos, Varssavis, Moskvas, Colorados, Hong Kongis jm. Isiknäitusi on toimunud Vaal-galeriis (1994, 1996), grupinäitusi Helsingis, Berliinis, Viljandis, Rakveres jm. Sakk on avaldanud graafilise disaini ja tüpograafia-alaseid kirjutisi ning esinenud ettekannetega disainikonverentsidel Eestis ning välismaal. Laiemalt on tuntud tema koduloolised väljaanded „Eesti mõisad" ja Läti mõisad", ilmumas on „Eesti kirikud".

Kell 16.30 toimub kogumiku "Artikleid graafilisest disainist" esitlus.