Tulevikeseire koolitus: Luues väärtust tulevikes


14. - 15. märts 2024

10:00 - 17:00
Eesti Disainikeskuses (Telliskivi 60a/7, 2. korrus)

Koolitajad: Johanna Vallistu ja Daniel Kotsjuba
Sihtgrupp: ettevõtjad, arendusjuhid, tootejuhid, disainerid


REGISTREERI SIIN


Milline oleks sinu ettevõtte strateegia täna, kui teaksid, et tulevikus on vaikus muutunud tasuliseks ressursiks või digiassistendid analüüsivad pidevalt inimeste emotsioone koosolekuruumis ja kodudes? Või kui tööl oleks vanemaealisi rohkem kui noori? Või kui inimesed saaksid hakata kronotöötama ehk tööaega valida oma loomuliku produktiivsusrütmi järgi ja ka meeskondi pannakse selle järgi kokku?

Meil ei ole andmeid tulevikust ja me ei tea, milline saab tulevikumaailm täpselt olema, aga meil on olemas tööriistad, et olla valmis erinevateks tulevikeks. Siiski usub Maailma Majandusfoorumi hinnangul vaid 40% juhtidest, et nende ettevõte on ka 10 aasta pärast olemas ja 70% näeb, et muutused on nende jaoks liiga tempokad - meie ütleme, et neil ei ole õigeid tööriistu tuleviku mõistmiseks!

Koolitusse „Luues väärtust tulevikes“ on kokku pandud praktilised tulevikemõtlemise ülesanded iga ettevõtte jaoks olulise küsimusega – millist väärtust tahame oma teenuste või toodetega luua tulevikus? Seekord on koolituse fookuses kõiki puudutav teema - töö tulevikes. Kuidas võivad praegused tehnoloogilised, ühiskondlikud, kliimaga seotud ja muud muutused mõjutada seda, mis hakkab tulevikus toimuma töökohal ja tööturul? Kuidas see mõjutab meie ettevõtte tegevust? Miks, kuidas ja mida me peaksime ette võtma, et olla erinevateks arenguteks paremini valmis?

Koolitusel valime osalejate hulgast ettevõtted või organisatsioonid, mille näitel hakkame koos tulevikke uurima. Anname Sulle praktilised tööristad, mille abil erinevaid pikaajalisi arenguid mõtestada ning enda tegevuste väärtuspakkumist tulevikes hinnata. Õpime, kuidas märgata ja mõista signaale ja arvestada alternatiivsete tulevikega.

Oled oodatud koolitusele üksi või paari kolleegiga, kellega oma ettevõtte või organisatsiooni tegevust pärast meistriklassi uudse pilguga vaadata ja tulevikud koos ette võtta!


Koolituse ajakava


Esimene päev:
9:40 kogunemine
10:00 sissejuhatus: milleks ja kuidas tulevikumõtlemine?
10:30 avastame tulevikke: milliseid trende ja signaale näeme täna? Milliseid küsimusi tulevike kohta praegu küsida?
12:30 lõuna
13:30 teekond tulevikesse: praktilise tulevikustsenaariumi loomine ja täiendamine
14:30 inimesed tulevikumaailmas - kes need on ja kuidas nad elavad?
15:30 üllatusharjutus
16:30 päeva lõpp

Teine päev:
9:40 kogunemine
10:00 kuidas aru saada, millist väärtust oma ettevõttega loome? Millist on meil võimalik luua tulevikku silmas pidades?
11:30 ideestame tulevikulahendust
12:30 lõuna
13:30 tulevikulahenduse edasiarendus
15:30 tänane strateegia tulevike suunal liikumiseks
16:30 päeva lõpp


Koolitajad:



Johanna Vallistu huviks on praktilised viisid tulevikku uurida ja need igaühe jaoks kaasahaaravaks muuta. Johannat sütitavad „Mis oleks, kui..“ küsimused ja võimalus tulevikke enda kasuks pöörata, kas nendeks paremini valmis olles, organisatsioonis visiooni osas samale lainele jõudmiseks või hoopiski uute ja pööraste lahenduste loomiseks. Praegu töötab Johanna tulevikega erinevates võrgustikes, aidates Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumil luua turismi pikka vaadet ja uurides koos Tallinna ja Tartu Ülikooli teadlastega võimalikke kriise aastani 2050. Johanna kogemus tulevike uurimisel on ligi 7 aasta pikkune, ta on juhtinud Riigikogu Arenguseire Keskuses mahukaid stsenaariumiprojekte (mh "Tööturg 2035" projekti) ja loonud kaasava tulevikeseire lähenemisi Riigikantselei Avaliku Sektori Innovatsioonitiimis. Johanna on ka TalTech Ragnar Nurkse instituudi doktorant tehnoloogia ja ühiskonna tuleviku fookusega.





Daniel Kotsjuba on töötanud viis aastat Riigikantselei Avaliku sektori innovatsioonitiimi (innotiimi) liikmena ja projektijuht-disainerina ning tema tegevus on olnud seotud kasutajakeskse disaini levitamise ja juurutamisega avalikus sektoris. Seda on ta teinud nii era- kui ka avalikus sektoris teenusedisaini projekte juhtides, disainialasel koolitamisel, võrgustiku ja koostöö edendamisel jpm. Disainerina on ta keskendunud lisaks ka kõiki kaasavale ehk kõigi ühiskonnagruppidega arvestavale disainile. Käesoleval hetkel juhib Daniel Eesti Kunstiakadeemias Sotsiaalse disaini magistriõppekava.