Steinar Valade-Amlandi töötuba "Disain kui kasutamata potentsiaal rohepöördes"
29. ja 30. oktoobril 2024 toimub Eesti Disainikeskuses praktiline 2-päevane töötuba Disain kui kasutamata potentsiaal rohepöördes / Exploring the untapped potential of design as a lever for green transition (ENG below).
Töötoas keskendutakse eeskätt järgnevale:
- Mil moel saavad multidistsiplinaarsed meeskonnad välja töötada uusi tooteid, teenuseid ja süsteeme, mis mitte kohustaksid, vaid inspireeriksid tegema jätkusuutlikumaid valikuid,
- Kuidas disainmõtlemise, disainjuhtimise ja disaini tööriistade abil:
- koguda ja töödelda andmeid ning arusaamu
- tuvastada äriliselt toimivaid ja kasulikke võimalusi, mis tekitavad nii intellektuaalset, emotsionaalset kui ka esteetilist vastukaja ning
- kuidas muuta sellised võimalused mõõdetavateks tulemusteks jätkusuutlike toodete, teenuste ja süsteemide kujul.
Osalema on oodatud nii ettevõtjad erinevatest valdkondadest kui disainerid.
Töötoa päevakava:
Teisipäeva ennelõuna on pühendatud sissejuhatusele ja kontekstile, mis on jagatud kolmeks:
- poliitiline kontekst (nt New Bauhaus jne),
- disainikogukonna teekond rohelise ülemineku võtmeisikuks saamisel,
- väljakutsed, millega me silmitsi seisame.
Pärastlõunal selgitame välja kolm disaineritele väljakutseid pakkuvat teemat ning rühmatööna määratleme disaini ja disainerite rolli sellistes projektides ja väljakutsetes, millega moodustatud grupid saavad järgmisel päeval töötada.
Kolmapäeval keskendume täielikult gruppide valitud väljakutsetega töötamisele, kasutades erinevaid tööriistu, nagu ärimudeli lõuend, PESTEL-analüüs ja mõttekaardid. Töö tulemusena valmib tegevuskava, kuidas disaini rakendada tuvastatud väljakutsete lahendamisele kaasaaitamiseks, sealhulgas selgitatakse välja sidusrühmad, kaasatavad pädevused ning valitakse sobivad protsessid ja meetodid.
Töötoa toimumisaeg:
29.10 kell 10:00 – 15:30
30.10 kell 10:00 – 17:00
Töötoa toimumiskoht:
Eesti Disainikeskus (Telliskivi 60a/7, 2. korrus)
Töötoas osalemise tasu:
125 eurot + km
Disainibüroode võrgustiku liikmetele ja haridusasutustele 100 eurot
Töötuba toimub inglise keeles!
REGISTREERI SIIN
NB! Töötuppa mahub kuni 20 inimest
* Teenuses osalemine on ettevõtte jaoks vähese tähtsusega abi (VTA) ja eeldab ettevõttelt piisava VTA jäägi olemasolu. VTA-d arvestatakse kontsernipõhiselt, seega kui ettevõte kuulub kontserni, siis ettevõttele jooksva majandusaasta ja kolme eelneva majandusaasta jooksul antud vähese tähtsusega abi ei tohi ületada koos teenuse raames antava toetusega vähese tähtsusega abi ülemmäära 300 000 eurot. Kontrolli ettevõtte VTA vaba jääki Rahandusministeeriumi lehelt.
KOOLITAJAST
Steinar Valade-Amland (Steinar Mowatt Valade-Amland | LinkedIn) on tuntud ja tunnustatud Taani konsultant ja koolitaja, kellel on väga pikaaegne ettevõtete nõustamise kogemus. Ta on rohkem kui kümne aasta jooksul tegutsenud sõltumatu konsultandina oma asutuse Tjeinsj by THREE POINT ZERO kaudu, töötades nii paljude äriettevõtete, MTÜ-de ja avaliku sektori organisatsioonide heaks, samuti ka Euroopa Komisjoni heaks. Enne seda tegutses ta 12 aastat Taani Disainerite Assotsiatsiooni tegevjuhina.
Praegu fassiliteerib Steinar strateegia- ja muutuste protsesse, kasutades disainmõtlemist ja disaini metoodikad kui lähtepunkte, rakendades süsteemset lähenemist ja keskendudes tugevalt sidusrühmade kaasamisele, stsenaariumide ja narratiivide prototüüpimisele ning efektiivsetele muutuste elluviimise viisidele. Alates 2010. aastast on ta olnud EL projektitaotluste hindaja ja tegutsenud nii protokollija, aseesimehe kui projektide retsensendina mitmetes teadus- ja innovatsioonivaldkondades, eelkõige teemades, mis on seotud uute meetodite ja tehnoloogiatega, uute materjalide ja protsessidega, ning kultuuri- ja loomemajanduse valdkonna projektidega.
Steinar on kirjutanud arvukalt artikleid erinevatele ajakirjadele, teinud kaastööd mitmetele raamatute kirjutamisel, sealhulgas "Bloomsbury Encyclopedia of Design" ning etendanud aktiivset rolli disainipoliitikale, disainipraktikale ja disainiharidusele keskenduvates protsessides – eelkõige Euroopa tasandil.
Koolitajalt on ilmunud:
“INNOLITERACY – From Design Thinking to Tangible Change”, (2016, Taani, taani keeles, Business Expert Press, inglise keeles),
“Design: A Business Case – Thinking, Leading and Managing by Design” koos Brigitte Borja de Mozotaga (2020, inglise keeles) ja sellele põhinev käsiraamat “Strategic Design for a Responsible Future” koostöös designer Hervé Collignoniga (2024).
Raamat “Design: A Business Case – Thinking, Leading and Managing by Design” on ka üheks töötoa lähtepunktiks. Raamat käsitleb disaini rolli distsipliinideülestes keskkondades, olles täiendavaks kihiks mõnede kõige tunnustatumate „juhtimisgurude“ mõtlemisele innovatsiooni, inimkapitali, digitaalsete ja tehnoloogiliste võimaluste, konkurentsieelise ja kliendikogemuse valdkonnas, mis on PWC ülemaailmse uuringu põhjal 1079 tegevjuhi arvates 5 kõige kriitilisemat muudatuste tegemise komponenti. Lisaks käsitletakse raamatus väljakutseid, mis on seotud disaini kui täiendava ja süsteemse lähenemise aktsepteerimisega – nii ärilisest seisukohast kui ka jätkusuutlikuma toote, teenuse ja süsteemi loomisel.
/
Designing attractive incentives and trade-offs to reduce material growth, provide compelling solutions with reduced footprints, and to foster sustainable living.
The workshop focuses on how multi-disciplinary teams can develop new products, services and systems, which inspire more sustainable choices, instead of restricting – either by law or by social stigmatization – our access to less sustainable choices.
One point of departure for the workshop will be the book “Design: A Business Case – Thinking, Leading and Managing by Design” that Steinar wrote together with one of the world’s leading design management capacities, Brigitte Borja de Mozota. The book discusses the role of design in environments of cross-disciplinarity, as a complimentary layer to the thinking of some of the most recognized business management “gurus” within Innovation, Human capital, Digital and technological capabilities, Competitive advantage and Customer experience – the five most critical components of change-making, as identified by 1079 CEOs in a global survey made by PWC. And the challenges of having design accepted as a complimentary and systemic approach – both from a business perspective, and in the pursuit of more sustainable product, services and systems.
The workshop focuses on how we gather and process data and insights, how we identify commercially viable opportunities that trigger both intellectual, emotional and aesthetic resonance, and how we turn such opportunities into measurable results in the form of sustainable products, services and systems through design thinking, design management and design skills”.
Workshop schedule:
Tuesday (29.10) morning will be dedicated to presentations and context, split into three parts:
- political context (a.o. New Bauhaus etc.),
- the design community’s journey towards being a key player in the green transition
- the challenges that we face, including small “warm-up” exercises.
After lunch will be built around three group challenges related to identifying relevant challenges for designers to address, identifying the role of design and designers in such projects, and zooming in on a challenge that the groups will choose to work on the day after.
Wednesday (30.10) will be fully focused on working with the challenges chosen by the groups, using various tools such as the Business Model Canvas, PESTEL analysis, and mind maps. This will lead to a roadmap outlining how design can be applied to help solve the identified challenges, including identifying stakeholders, determining which competences to involve, and selecting the appropriate processes and methods.
Workshop date and time:
29.10 10:00 – 15:30
30.10 10:00 – 17:00
Workshop venue:
Estonian Design Center (Telliskivi 60a/7, 2nd floor)
Participation fee for the workshop:
125 euros + VAT
For members of the design agency network and educational institutions: 100 euros
The workshop will be held in English!
REGISTER HERE
PS! The workshop can accommodate up to 20 people