Kuu disainer – Stefan Hiienurm

Kuu disainer ja ADC*Estonia Noor Püss ehk parim noor disainer Stefan Hiienurm (21) lammutab vaatamata oma vähestele aastatele digidisainimaastikul juba pikemat aega. Väga tugev portfoolio kui ka tugev esinemine põhivõistlusel tõid talle selle hinnatud auhinna.


Millega sa hetkel tegeled? 

Töötan ja vean Thorgate nimelise ettevõtte disainimeeskonda. Hetkel töötab minuga koos disaini- ja tootelahenduste kallal kokku kolm inimest, aga palkame jooksvalt inimesi juurde (kellel huvi, siis minu postkast ootab). Igapäevaselt tegelen kõikide probleemidega, mis seisavad teekonnal eduka toote loomiseni. Nimelt aitame erinevatel ettevõtetel turule tuua uusi ja põnevaid rakendusi alates metsandusest lõpetades moodsate tänavavalgustitega. Kõrgel kohal on meeskonnas prototüüpimine, mille abil me heade lahenduste poole pürgime. Eesmärk on kaardistada ja luua klikitav disain, mida saab testida kasutajate peal enne, kui see isegi arendusse jõuab. Sellega säästame me palju aega, mis kuluks hiljem valmis arendatud lahenduse muutmisele.Millised on sinu lemmikud viis disainieset?  

Hiirematt – kõige tavalisem pehmest riidest matt. Pean tunnistama, et 90% minu disainist on digitaalne ja tänu sellele tuleb palju hiirt vastu lauda nühkida. Et tegevus ei näeks välja nagu laua hööveldamine, kasutan ma ülipehmet matti. Lihtne, aga siiski nutikas ese. 

Kõhn Raalisekk (Tallinna Nahatöökoja läpakakott) – ajatu ja praktiline rüperaali hoidja. Kaitseb disaineri tehnikat igasuguste maailma murede eest. Pealekauba, näeb väga kena välja. 

Dotgrid.co punktiraamat/sketchbook – koht, kuhu ma kõik oma kiired mõtted üles kritseldan.Native Unioni iPhone kaabel  – koht, kus Apple on oma disainiga kogu aeg metsa pannud on iPhone laadimisjuhtmed. Ma olen vähemalt 4 tükki neist ära suutnud lõhkuda. Samas Native Unioni riidest ümbrisega kaabel on väga hästi vastu pidanud. Laualamp, roheline ja küürakas – hõõgab sooja valgust minu iMaci taustal. Tunnen ennast vahel nagu kärbes, kes tiirleb ümber valguse. Kuna Eesti kliimas on vähe päikest, siis kunstlik soe valgus on kohustuslik.Mis on hea disain? Hea disain on see, mida kasutaja kasutab ning ei panegi seda tähele. See on loomulik osa tema elust. Sageli pole head disainilahendused välimuselt üldse suured kunstiteosed, vaid pigem funktsionaalsed. Kuid arvestades tänapäeva kasutaja aina kasvavat nõudlust hea välimuse ja funktsionaalsuse sümbioosile, peab ka see pool hea olema. Minu jaoks isiklikult on disain kolm omadust üheskoos: kena, funktsionaalne ja lihtne kasutada. Mida vähem stressi, seda õnnelikum ma olen.Millise disaineri nahas sa sooviksid ühe päeva elada? Ja miks? 

Alustuseks pean ütlema, et üks päev inimese elus on väga väike osa tervest kulgemisest. Selle aja sees on väga raske kogeda midagi muud peale tema igapäevarituaalide. Mind on alati innustanud selline disainer, nagu Jonathan Ive. Huvitav oleks kogeda protsesse,  mis viivad ühe toote loomiseni.Millisele kohale sinu elus asetseb Noore Püssi tiitel 

Tagumises reas kolmandal kohal. Tunnustus motiveerib. Olles iseenese vastu alati väga kriitiline, annab see tunde, et suund on õige. Minu jaoks on tänane saavutus pigem väike, olen rohkem mures, et kas suudan üllatada ennast ja teisi siis kui 40 aastat täis saab. Elame näeme.


veebidisain, Noor disainer, Kuu disainer, disainiauhinnad