Kuu disainer - Priidu Zilmer

Eelmise aasta lõpul esitleti Berliinis mitu aastat arendatud suhtlusplatvormi Wire, mis peaks just oma suurepärase ja kasutajasõbraliku disainiga kõik teised suhtlusäpid edestama.

Peamiselt eestlastest koosnevat disainimeeskonda juhib Priidu Zilmer, kes on muuhulgas disaininud Skype'i, Nokia, Vdio ikonograafikat ja kasutajaliideseid

Mis sa hetkel teed?

 Töötan Berliinis, Wire nimelist suhtlustarkvara loovas firmas. Ühe kaasasutajana oli minu ülesandeks luua ettevõtte disainitiim, kelle töö on tarkvara käitumise, väljanägemise ja kuvandi loomine. Tänaseks on sellesse tiimi koondunud oma ala parimad Euroopas — nemad teevad suure osa igapäevasest keerulisest disainitööst, minu kohustus on nõuga aidata, tiimi juhtida ja firma tooteprotessis disaini esindada.


Millised on sinu lemmikud viis disainieset? Ja miks?

 Lihtsad asjad, mis aitavad mul elu elada ja oma toimetusi teha. Mulle meeldivad mu käekell, auto ja arvuti. Tarkvara, mida kasutan igapäevaseks tööks, on väga praktiline ja ei sunni pead vaevama — see on minu jaoks hea disain. Eelmisel aastal lisandus lemmikute hulka kaasaskantav ja muusikat striimiv kõlar, mis õpib muusikamaitsest. Kõik need asjad leiavad igapäevast kasutust, see on nende kõige suurem väärtus ja asetab nad minu jaoks hästi disainitud esemete nimistusse.


Mis on disain? 

 Ratsionaalne, uuenduslik, kestev ja maitsekas lahendus probleemidele, mis lahendamist väärivad. Kusjuures — ei pea olema disainer, et neid probleeme leida ja ülaltoodud kriteeriume täita — praktika näitab, et seda suudavad ka nutikad inimesed ilma igasuguse formaalse disainitaustata.


Kuidas sa hindad Eesti disainiskeenet Berliinist vaadatuna?

 Tänu igapäevatööle ei jõua kõike kahjuks jälgida, aga põgusalt eemalt vaadates on üldmulje, et Eesti disainimaastikul ju ikkagi tasapisi toimub. Mõõtkava ei ole küll Berliin või London, aga Eesti parimad disainerid pole minu arvates küll viletsamad kui mujal Euroopas või maailmas. Minu soovitus oleks — arvestades tänaseid suhtluskanaleid ja -võimalusi, olge avatumad ja julgemad. Ka mujal elavad ja töötavad kõigest inimesed, täna on tänu uuele meediale kõigile maailm ühtmoodi avatud. Wire disainitiimis löövad kaasa inimesed Eestist, Hollandist, Rumeeniast, Hispaaniast ja Taanist. Nad kõik saavad väga hästi läbi, peavad teineteise tööst ja maitsest. Eesti disaineritel ei ole midagi häbeneda — minge ja näidake, mida teete. Ja kutsuge loovaid ja tarku inimesi enda juurde tööle, Eesti turg on selleks ammu valmis.


Kas on probleeme, mida disaini abil lahendada EI saa?

Maailmas on lugematul hulgal probleeme, mida võiks proovida lahendada nooblite disainiprintsiipide järgi, aga seda ei juhtu mitte kunagi. Selle eest kannavad hoolt poliitika, raha, inimeste iseloomuomadused… seda rida võiks jätkata. Teoreetiliselt peaks olema võimalik disaini kaasata paljusse, praktikas aga see tihtipeale nii ei käi — seetõttu ei ole sellele küsimusele ka vastust.


graafiline disain, veebidisain, Identiteet, Kuu disainer, Start-up