Disainiagentuur BOND Tallinn stuudio 

Külastasime Disainikeskusega eelmise aasta lõpus nende stuudiot ning lobisesime disainist, Eestist, rahvus-vahelisest disainiskeenest ja paljust muust

Globaalse haardega BOND on alguse saanud Soomes, ent tal on stuudiod Tallinnas, Helsingis, Dubais, Londonis ning sellest aastast tegutsevad nad ka San Franciscos. Küsimustele vastab Nils Kajander (BOND Tallinn stuudio juhataja, strateeg ja partner).


Fotol: Nils Kajandrer


→ Alustame algusest – kuidas BOND Tallinnasse jõudis?

Nii nagu paljude asjadega elus - see juhtus ootamatult. Olin just kolinud elama Tallinnasse, ent sõelusin endiselt Tallinna ja Helsinki vahel. Ühel päeval kohtasin Helsinkis olles vana sõpra, kes on juhuslikult üks BOND agentuuri loojatest ning ta pakkus mulle välja, kas ma ei tahaks viia BONDi Tallinnasse. Ma tahtsin. Ja ülejäänu on 1,5 aastat ajalugu. 

Balticbest 2018.


→ Mis BOND Tallinna stuudiol hetkel teoksil on?

Üldiselt jagunevad meie projektid 50:50 kohalikeks ja rahvusvahelisteks ning ka hetkeolukord on täpselt selline. Toimetame paari uue kohaliku projekti kallal, kus meil on partneriteks head pikaajalised kliendid ning paari uue rahvusvaheliste projekti kallal. Rõhuasetus on brändingul, aga tegeleme ka digitaalsete ja ruumilise disaini projektidega. 


North Star Film Alliance

→ Kui palju teete koostööd teiste BONDi stuudiotega?

Väga palju. Kõik BONDi stuudiod töötavad koos nagu üks agentuur, eriti suurte projektide puhul, seega me oleme sõna otseses mõttes globaalne disainiaugentuur kuna meie stuudiod asuvad maailma eriotstes. BOND Tallinn stuudio teeb kõige rohkem koostööd Helsinki stuudioga (ja ka vastupidi!), sest me asume nii lähestikku. Mina näiteks külastan Helsinki stuudiot pea iga nädal, et osaleda kliendikohtumistel.
 

→ Teil on BOND Tallinna stuudios väga tore rahvus-vaheline seltskond koos. Kas kunagi on plaanis võtta tööle ka mõni Eesti disainer? 

Jaa! Teeksime seda hea meelega, aga Eesti on nii väike ja tipp-tegijad on üldjuhul juba kellegi teise poolt hõivatud või toimetavad iseseisvalt. Aga hoiame silmad lahti!

Eesti Disainikeskus külas BOND Tallinn stuudiol.


→ Mida peate disaini juures kõige olulisemaks? Kontseptsiooni, ideed, vormi, probleemi lahendamist või miskit muud?

Minu jaoks, üks ei saa toimida teiseta. Parim disain on see, kus kõik tuleb kokku, sujuvalt ja loogiliselt, tekitades tunde, et nii peabki olema ja ei teki kahtlustki, et midagi võiks olla teisiti. Usun strateegilisse loovusesse ja läheneme oma projektidele alati sellest vaatevinklist: strateegias endas, peab idee juba olema olemas ning strateegia peab ellu ärkama kontseptsiooni ja vormi kaudu. Töö peab andma edasi ideed, probleeme lahendama või looma uusi võimalusi, kuid ükski idee ei hakka lendma ilma tehnilise oskuseta, seetõttu hindame seda poolt sama palju kui suuri ideid.

Helsinki Filharmoonia Orkestri identiteet.

→ Lemmik BONDi projekt läbi aegade?

Raske valik kuna neid on tegelikult võrdlemisi palju. Üks lemmikutest läbi aegade on olnud Helsinki Filharmoonia Orkestri identiteet. Aga lahedad projektid on olnud ka Anton&Anton Kioski, North Star Film Alliance ja Balticbest 2018...samas on uued lemmikud on juba tegemisel.

Anton&Anton Kioski

→ On teil mõni unistuste projekt või klient, kellega kindlasti sooviksite koostööd teha?

Üks inspireerivamaid apsekte meie töö puhul on see, et meil on võimalus ennast kurrsi viia nii paljude erinevate sektoritega ja valdkondadega, seega igast projektist, millesse me sukeldume võib kujuneda unistuste projektiks. Aga kui nüüd natuke mõelda, siis tegelikult pole me Eesti turule teinud pakendidisaini projekti veel.  


Disainibüroode võrgustik