Kuu disainer – Mihkel Masso

Mihkel Masso kuulub alates eilsest, 30. märtsist Eesti disainerite viieliikmelisse klubisse, kelle loodu on pälvinud RedDot disainiauhinna. Kõrgeima tunnustuse pälvis Eesti firmale HUUM disainitud elektrikeris Drop, mis kandideeris vannitubade ja saunade kategoorias ning pälvis äramärkimise disainilahenduse meisterliku teostuse eest.


Mida sa hetkel teed?
Tegelen Taanis magistritööga – uurin inimeste kombeid ja harjumusi kodukeskkonnas, et näha, kas praegused disainilahendused end õigustavad ja kuidas oleks võimalik elu huvitavamaks ehk paremaks muuta. Aga sellest täpsemalt juba varsti! Teisi projekte on seetõttu laual vähe, vaid üksikud projektid on protüüpide-või tootjaotsimisfaasides ning tegelen ka enda disainibüroo Joon DB edendamisega nii sisus kui vormis.


Ööklubi Hoov

Millised on sinu lemmikud viis disainieset? Ja miks?
Püüan enda ümbruses hoida praktilise väärtusega esemeid, kuid ei saa ümber emotsionaalsest olulisusest. Siin minu isiklik lemmikesemete top 5 suvalises järjekorras ehk objektid, mis minu elu rikastavad, seda märkamatult või ennast eksponeerides: Eeames DSW. Optimaalne. On vähe mööblit, millest ma vaimustun, aga see on teos, kus materjalikasutuse loogilisus ja sihipärasus on viinud meeliülendava tulemuseni. Cafe Racer'id. Emotsionaalne disain, elustiilitoode. Alasti inseneritöö, mis on võimeline tekitama nii visuaalset kui empiirilist naudingut. MacBook. Kasutajasõbralik. Umbisikulise disainikeelega esteetiliselt nauditav vorm koos isikupärastatava mõttemaailmaga, mis käib mööda kasutajat silmas pidades loodud loogilisi radu, on igapäevase töö- ja eraelu lahutamatu osa. Naudin nii, et enamjaolt ei märka. Prantsuse TGV, Kopenhaageni metroo. Praktiline. Tööstusdisaini ja‐revolutsiooni vapimärke – raudtee, koos moderniseeritud süsteemidega pakub märkamatuid, kuid ülimalt kasulikke lahendusi, ja lubab kasutajal end öösiti tunda kosmoselaeva kaptenina. Muusika taasesitusvahendid. Hetk, millest saame nautitavat loomingut endale sobival hetkel taasesitada, väärib märkimist.


Tool koostöös Jan Dethlefseniga

Mis on hea disain?

Siin ei ole ühest reeglit. Hindan tööstus-ja tootedisaini kvaliteeti objekti-ja kasutajavahelise suhte ja eseme optimaalsuse põhjal, seda kogu toote elu-või kasutustsükli jooksul. Hea meel on, et disain suudab end teostada aina enam tööstuse ja ettevõtjate ja turu poolt seatavate piirganute väliselt läbi ühistrahastusplatformide, 3D tootekataloogide ja printimise jm., olles vabam suuremateks uuendusteks läbi sõltumatuse tarbimisühiskonnale loodud sisseharjutatud mehhanismidest. Hea disain on uuenduslik kas ökoloogilises, kasutajakogemuslikus või nt. funktsionaalses plaanis.

Millise disaineri nahas sa sooviksid ühe päeva elada?

Elon Musk – oleks huvitav näha tänapäevase tööstuse ühe tulevikkuvaatavama disaineri ja võimekaima ettevõtja silme läbi.


Maarjamõisa meditsiinikorpuse installatsioon, koostöös Sille Pihlaku ja Siim Tuksamiga

Millise hinnangu sa annad Eesti disainiskeenele?

Eesti disainiga olen kursis nii palju, kui seda valdkonnale suunatud eriüritustel olen näinud, kuid loodetavasti on minule peidusolevat rohkem. Eelmainitu põhjal tundub, et Eestis tehakse disaini peamiselt disainimise pärast, vähe lahendatakse sisulisi probleeme. Autoridisain on huvitav, kuid meil, tehnoloogilise ja tootmisvõimekusega (toorainet eksportival) riigil, oleks tark rakendada disaini tugiteenuse või algatava innovaatorina palju rohkem kui täna.


Ööklubi Hetk, koostöös Johan Tali ja Hetke meeskonnaga

Tootedisain, Noor disainer, Kuu disainer, Mihkel Masso Studio