Disainibuldooser
Disainibuldooser on ettevõtjatele suunatud arenguprogramm, mille läbimine koos kogenud disainijuhiga aitab ettevõtetel disaini parimal moel rakendada.
Programm koosneb kahest suurest etapist:
1. Disainiaudit ja lähteülesande koostamine. Disainijuht viib ettevõttes läbi disainiauditi, rääkides ettevõtte võtmetöötajatega, võimalusel klientide ja koostööpartneritega. Auditi eesmärk on välja selgitada ettevõtte võimalused disainikasutusega edasi liikumiseks. Tulemuste põhjal koostatakse lähteülesanne esmaseks disainiostuks ning leitakse sobiv koostööpartner töö teostamiseks.
2. Disainitöö teostamine. Valitud koostööpartner teostab tellimuse ning kogu protsessis on ettevõttele toeks disainijuht. Disainijuhi roll on olla ettevõtjale nö advokaadiks ja tõlgiks disainibüroole kogu protsessis.
Ettevõtetel on võimalus teha koostööd Eesti kogenud disainijuhtidega, kelle leidmine koostööpartneriks ei ole tavaolukorras lihtne. Programmi õnnestumise võtmeks on ettevõtte valmisolek panustada ressursse – nii inimesi kui finantse, et head mõtted saaks kinni püütud ja teoks tehtud.
Mõned näited disainitöö tulemustest:
· identiteet, mis toetab ettevõtte strateegilist eelist
· disaini kaasamine toote/teenuse arendusse varajases faasis
· uus kasutajakogemus (protsessi innovatsioon)
· täpsem toote positsioneering
· selgem loo esitlus
· kaasaegsed visuaalsed lahendused
· korrastatud tooteportfell
Järgmine Disainibuldooser on ettevalmistamisel ning liitumisvõimalus avaneb loodetavasti 2017. aasta algul.
2015/2016 Disainibuldooser
2015. aasta sügisel algas programm viiele ettevõtjale
Osalevateks ettevõteteks on Wermo AS (mööblitööstus), Ritico OÜ (jalatsitööstus), Energiapartner OÜ (energiateenused), Sami AS (metallitööstus) ja Chemi-Pharm AS (keemiatööstus). Ettevõtetega teevad koostööd disainijuhid Kaarel Mikkin, Maarja Mõtus, Alari Orav, Katrin Kull ja Ants Lusti.
Programmis osalevate ettevõtete eesmärgid ja ootused on suured – alates tooteperekonna korrastamisest ja identiteedi loomisest kuni selleni, et uue programmis loodava tootegrupi käive peab aastal 2017 olema vähemalt 1 miljon eurot. Kõigi ettevõtete eesmärk on oma lisandväärust kasvatada läbi tootearenduse ja kliendikesksema toodete pakkumise. Eesti tööstus on murrangulises hetkes, kus efektiivsuse tõstmisest enam ei piisa, sest hinda see tõsta ei võimalda. Kõik Buldooseris osalejad on tootmise efektiivsuse poolest edukad ja see võimaldab investeerida toote- ja teenusearendusse, sealhulgas disaini.
Disainibuldooseri programmi toetab EAS läbi Euroopa Regionaalarengufondi.
2012/2014 Disainibuldooser
Esmakordselt startis Disainibuldooser 2012. aastal. 10 ettevõtja ja disaineri koostööpaari osales 2014. aastal lõppenud programmis.
Ettevõtjad: Advokaadibüroo SORAINEN, Baltika, Datel, Decoreter (Alpaka), Elvior, Meiren Engineering, Proekspert, Regio, Tallinna Sadam, Wendre.
Ettevõtjatega tegid koostöööd disainijuhid Markko Karu, J.Margus Klaar, Jukka Halttunen, Monika Järg, Hegle Sarapuu, Martin Pärn, Janno Siimar, Ionel Lehari, Jannus Jaska, Joel Volkov.
Marko Sverdlik Proeksperdist tõdes peale programmi läbimist: "Alustasime mõttega värskendada brändi, kuid jõudsime kogu ettevõtte struktuuri muutumiseni."
Ettevõtetes toimus juba programmi kestel palju sisulisi struktuurseid muutuseid, millest saate lugeda disainiblogist. Aasta peale programmi lõppu on mitme ettevõtte sisuline muutus jõudnud ka visuaalse väljenduseni. Kõige paremini väljendavad seda Proekspert, Datel, Wendre ja Alpaka uuendatud veebikeskkonnad.
Vaata ka Disainibuldooseri filmi.
Aastatel 2012 kuni 2014 kestnud Disainibuldooseri programmi toetas EAS läbi Euroopa Sotsiaalfondi.
Lisainfo:
Pille-Liis Milvere
pilleliis@disainikeskus.ee