Index Awards 2011

INDEX: Disain, mis teeb elu paremaks

Septembri alguses jagati Kopenhaageni ooperimajas neljandat korda välja rahvusvahelisi INDEXi auhindu disainiprojektidele, mis on muutnud inimeste elu paremaks erinevates maailma piirkondades. Žürii annab auhindu välja viies kategoorias - keha, kodu, töö, mäng ja ühiskond ning iga võitja saab 100 000 eurot oma projekti investeerimiseks. See teeb INDEXist ka suurima auhinnafondiga disainikonkursi maailmas.

Lisaks on võimalus oma lemmik valida publikul – esimene ooperimaja lavalt välja kuulutatud auhind, Arne Jacobseni 1958. aastal loodud tool "Muna", läkski rahva poolt enim hääli saanud projektile Embrace Infant Warmer – soojendaja enneaegsetele vastsündinutele, mida saab kasutada ka haiglates ja kodudes, kus puudub elekter. Et igal aastal sünnib maailmas 20 miljonit enneaegset last, kellest 4 miljonit sureb, näitab INDEXile esitatud projektide probleemide skaalat ja potentsiaalset mõju.

Zürii poolt valitud võitjatest jäi iroonilis-nutika lahendusena silma sotsiaalmajade projekt ELEMENTAL Monterrey – Mehhikosse rajatud kolmekordsed hooned, kus korterite vahele on jäetud tühi ruum, kuhu elanikud saavad oma elupinda sissetulekute suurenedes laiendada. Mulle meeldis disainerite/arhitektide loogika – kui sotsiaalmajutuseks ette nähtud raha eest saab teha pool head maja, siis pool teemegi ja kuna tuhanded maailma slummid näitavad inimeste loomingulisust oma kodu rajamisel, jätame teise poole ehitamise elanike hooleks.

Kopenhaageni rattasõbralikkuse juures oli äge näha, et mängu kategooria auhind läks kahe noore rootsi disaineri poolt loodud rattakiivri alternatiivile Hövding. Hövding on kaelus, millesse on peidetud õhkpadi, mis õnnetuse hetkel pea ümber õhuga täidetud kapuutsi moodustab ning peatraumasid ära hoiab. Kaelust saab kanda erinevate riiete peal.

Teised võiduprojektid:

Kategoorias KEHA võitis See Better to Learn Better (VerBien) – lastepäraseks ja vastupidavaks kujundatud prilliraamid Mehhiko õpilastele jagatavate tasuta prillide programmi jaoks. Sama meeskond võitis auhinna INDEX: neli aastat tagasi lastele mõeldud lihtsa ja vastupidava XO sülearvutiga, millise on nüüdseks saanud tuhanded arengumaade lapsed.

Kategoorias TÖÖ võitis projekt Design for Change – Indiast alguse saanud kooliprogramm, mis pakub lastele võimaluse oma ideid väljendades ja neid rakendades maailma paremaks muuta.

Kategoorias ÜHISKOND võitis Design Seoul – esimene sidus disainipõhine lähenemine suurlinna elanike elukvaliteedi parandamiseks - tehnitsistlikust linnast inimsõbralikuks elukeskkonnaks.

Võidutöödest saab lugeda INDEXi kodulehelt ja kõik 60 finaalitööd on väljas Kopenhaageni kesklinnas kuningliku teatrimaja kõrval kuni septembri lõpuni ning edasi rändab ekspositsioon erinevatesse maailma linnadesse.

Järgmised auhinnad elu paremaks tegemise eest jagatakse välja 2013 aastal. Rõõm oleks seal näha ka Eesti disainerite töid.

Lisaks auhindade jagamisele on INDEX ette võtnud ka hariduse teema ning arendab, testib ja rakendab järgmise kolme aasta jooksul Øresundi piirkonna alg- ja keskkoolides uusi disainmõtlemisel põhinevad õppemeetodeid. Selleks koolitatakse õpetajaid ehitama programme üles sarnastel alustel, meetoditel ja mõtteviisil, mida disainerid loovprotsessides kasutavad. Disainikeskus hoiab arengutel silma peal ja vaatab, mida annaks katsetada ka ärksate Eesti õpetajate peal.

Tudengitele on endiselt käimas INDEX: Design Challenge ja Koreas toimuv iga-aastane suveülikool Yonsei INDEX: Summer University.