Piesta Kuusikaru talu Soomaal võlub õuntest erilisi maitseid ja kutsub külla igal viiel aastaajal

Turismiettevõtetele suunatud teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassi 4. grupi võitja Piesta Kuusikaru talu perenaise Külli Elleri sõnul oli meistriklassis osalemise eesmärk kaasata professionaali kõrvalpilk, arendada loovat mõtlemist ning omandada mõtteviis või tööriistad, mis aitaksid neid arengutes nii täna kui ka tulevikus.


Piesta Kuusikaru talu suvel


Mis täpsemalt on Piesta Kuusikaru talu? Millega tegelete ja kuidas tutvustaksite seda inimesele, kes teie ettevõtmisest väga vähe või üldse kuulnud pole?

Vändra metsas Pärnumaal asuval Piesta Kuusikaru talul on põnev ajalugu ja hea maitse. Algselt 1868. aastal rajatud peretalu nüüdne põhitegevus on eriliste õunatoodete valmistamine. Soomaa turismipiirkonna külastajad on Piestale teretulnud kõigil viiel aastaajal, olgu siis ekskursioonile, talukohvikusse või puhkemajja. Talu külastajad ja Piesta õunatoodete sõbrad on meid kirjeldanud nii: mõnusad maitsed, kena koht, lahke pererahvas.

Mis teeb teid eriliseks ja mida peate seni suurimaks saavutuseks? Mida veel arendada soovite?

Kõige rohkem tuntakse meid Piesta maitsete järgi, sealhulgas on enim loorbereid teeninud põnev maius ja maitseaine nimega Piesta õunastroop. Oleme muidugi väga rõõmsad, et meie tooted on võitnud erinevaid auhindu, aga kõige tähtsamaks peame siiski oma püsiklientide hinnanguid ja tagasisidet.

Algusest peale oleme olnud külalistele avatud talu ning ka selles valdkonnas on arengud lähtunud külastajate soovidest, mille tulemusena on algselt oma perele mõeldud saunast saanud puhkemaja, kunagine puukuur ehitatud ümber talukohvikuks ning maheõunaaias lustimiseks loodud õunaaiamäng.

Arendada soovimegi just külalistele pakutavaid võimalusi – inspiratsioonipäevad ettevõtete ja organisatsioonide tiimidele, eraldi sündmused lastega peredele, kooskokkamised ja töötoad jne. Mõtteid on palju, jõudumööda püüame neid ellu viia.


Piesta õunamahl


Mis oli teie jaoks Eesti Disainikeskuse korraldatud teenusedisaini ja teenuste digitaliseerimise meistriklassis osalemise eesmärk? Millist probleemi lahendada soovisite?

Öeldakse, et ettevõtluses tuleb ka paigalpüsimiseks kiiresti joosta. Meie aga ei taha pelgalt paigal püsida, vaid ikka edasi areneda ja sellest soovist lähtudes leidsime, et oleks tark kaasata professionaali kõrvalpilk. Ühtlasi soovisime arendada oma loovat mõtlemist ja omandada mõtteviis või tööriistad, mis aitaksid meid mitte ainult tänastes, vaid ka tulevastes arengutes.

Olles teenusedisainiga põgusalt kokku puutunud, uskusime, et see võiks olla midagi meie jaoks. Meistriklassi puhul võlus eelkõige muljetavaldav seltskond Eesti parimaid professionaale, kellelt õppida.


Teenusedisaini meistriklassi võitja Piesta Kuusikaru talu


Kirjeldage palun natuke osalemise protsessi ja tulemust.

Esmalt viis meie mentor Sofia (disainiagentuuri Velvet strateegilise- ja teenusedisani juht Sofía Vega Anza) läbi ettevõtte disainiauditi. Seejärel asusime läbi erinevate koolituspäevade ja mentorluse liikuma uue teenuse prototüübi loomise suunas. Kõige töömahukam osa protsessist oli kindlasti sihtrühma esindajate intervjueerimine – viisime läbi kokku 14 süvaintervjuud, mille käigus saime palju uut teadmist ja olulist taustainfot.

Piesta Kuusikaru talu külalistest suure enamuse moodustavad Soomaa piirkonda külastavad sise- ja välisturistid ning meistriklassi raames võtsime konkreetselt luubi alla lastega perede vajadused. Meie jaoks selgus üllatuslikult, et nende soov on Piestal pikemalt aega veeta, mistõttu esimese ideena sõelale jäänud iseteeninduslikust talutuurist arenes töö käigus tervelt neljatunnine elamuslik ja hariv teekond toidu kasvatamisest ja valmistamisest kuni põnevate maitseteni.

Et mõte ei jääks vaid paberile, viisime perepäeva reaalselt läbi ehk testisime oma ideed päris elus päris inimestega. Õppisime sellest väga palju ja oleme rõõmsad, et esmakordselt toimunud üritusel osalenute tagasiside oli positiivne ja toetav.


Kuidas plaanite tulemust juurutama ja ellu viima hakata?

Konkreetset prototüüpi kavatseme edasi arendada, luues igaks aastaajaks loogiliselt sobiva programmi, mille käigus pered saavad uusi teadmisi toidu kasvatamisest ja tootmisest. Samuti plaanime pakkuda võimalust korraldada Piesta Kuusikaru talus laste sünnipäevi. 

Veelgi suurem töö seisab aga ees teiste Piesta teenustega, et analüüsida neid kõiki läbi disainmõtlemise prisma.


Mida teie jaoks meistriklassi 4. grupi võit tähendab?

Ühest küljest oli see loomulikult väga rõõmustav, teisalt aga suur üllatus, sest häid ideid ja tugevaid tegijaid oli meie arvates mitmeid. Kahtlemata oli suur roll meie edus suurepärasel mentoril Sofial, kuid veelgi määravam tema toetusest oli hea tiimitöö.

Piesta väärtustes on koostegutsemine väga olulisel kohal ja seda joont tahame teenuste arendamisel ja osutamisel ka edaspidi hoida. Sealjuures mitte ainult kitsalt oma tiimis, vaid ka laiemalt – Soomaa piirkonnas, Pärnumaal tervikuna ning välisturge silmas pidades kogu Eesti tasandil.


Piesta õunad


Kuidas ja millistes kanalites talu turundate ning kas ja kuidas ka väljapoole Eestit?

Igapäevaselt kasutame kõige rohkem sotsiaalmeediat ehk Facebooki ja Instagrami, kuid kõige paremini toimivad ikka isiklikud kontaktid, nii Piestal kohapeal kui ka erinevatel suurematel sündmustel. Nende kaudu levib sõna meie tegemistest suust suhu reklaamina, mis on teadagi parim soovitus. 

Välisturundust oleme seni teinud koos oma heade partneritega – Soomaa piirkonna, Visit Pärnu või Eesti Maaturismi Ühingu egiidi all. Oluliseks veebikanaliks nii sise- kui välisturistini jõudmisel on Visit Estonia (ehk Puhka Eestis) platvorm.


Piesta jäätee


Kuidas hindate eestlaste teadmisi ise toidu kasvatamisest ja seda eriti noorte seas? Kuidas saaks seda parandada?

Ühtset hinnangut on raske anda, sest esineb väga erinevaid sihtgruppe – alates ülimalt teadlikest ja asjatundlikest inimestest, kelle jaoks kohalik toit ja selle kvaliteet kuulub oluliste väärtuste hulka, kuni teise äärmuseni, kelle huvid on hoopis teistlaadi ja toiduga seotud teadmised väga piiratud.

Meie omalt poolt püüame oma tegevuses olla võimalikult avatud, kutsume kõiki Piesta Kuusikaru talu külastama ning otsime erinevaid viise seda olulist teemat haaravalt ja igaühe jaoks huvitavalt tutvustada.


Millised on teie tulevikuplaanid seoses Piesta Kuusikaru taluga?

Oleme teekonnal väiketootjast teenusepakkujaks, mis tähendab, et edaspidi soovime heade maitsete kõrval panna rohkem rõhku erilistele elamustele. Loodame, et tulevikus on Piesta Kuusikaru talu Soomaa piirkonna külastajate seas tuntud ja armastatud paik, mis inspireerib ja pakub mõnusat äraolemist.


Piesta Kuusikaru talu talvelIntervjueeris: Laura Reiter