Kuu disainer – Marit Ilison ♥

Marit Ilison on disainer, multidistsiplinaarne kunstnik ja muuhulgas ka trummar, kes tegutseb rahvusvahelisel disainiareenil ja teeb seda sihikindlalt, teadlikult ja ka edukalt.

Ta on pälvinud mitmeid disainiauhindu (Kristjan Raua preemia, SÄSI), tema töid on eksponeeritud parimates moeajakirjades ning kutseid väga hea tasemega messidele ja väljapanekutele laekub tema postkasti sagedasti. Sügavad, läbimõeldud kontseptsioonid ja tunded läbivad nii tema eksklusiivseid mantlikollektsioone, teatrikujundusi, näitusi kui ka kohaspetsiifilisi installatsioone. 


Longing For Sleep Resort'16 kollektsioon, foto: Maiken Staak


♥ 
Millega sa hetkel tegeled?

Valmistume hetkel Milaanos toimuva Pitti Immagine poolt korraldatava Super messi SuperTALENTS väljapanekuks, kuhu Vogue Italia ja Pitti meid osalema kutsusid. Saatsime just valiku Longing For Sleep unikaalseid mantleid ühte ülilahedasse concept poodi Londonis ning tegeleme resort ja Black Heart kollektsioonide tootmisega, paari muu projekti ja igasuguste jooksvate asjadega. Lisaks taastan oma varasemate tööde arhiivi, kuna suve keskel murti sisse ja viidi minema mu arvuti ja tagavara kõvaketta koos 4 aasta tööga. Ja veel püüan end harida juhtimise ja müügi teemadel ning leida tervislikku tasakaalu töö ja jõudeaja vahel.

Kollektsioon Teine, foto: Riina Varol 

♥ Millised on sinu lemmikud viis disainieset? Ja miks?

Rattad – mulle meeldib, kui asju on võimalik liigutada vastavalt soovile, tujule ja vajadusele. Pelgan kõige rohkem mõtet seiskumisest ja võimalusest asju mitte muuta. Kavandasin ka oma stuudio suure juurdelõikuslaua ratastega – nii saab seda muidu suurt kobakat kergesti liigutada. 

Lee Broomi kristall-lambid – puhas ilu valgusest ja klaasist.

Hair-pin lauajalad – õhulised ja šikid. Eestist nt Warm Northi nüüdseks tootmisest maas Industrial Table Stand lauajalad. 

Mac Book Pro – väike, ilus, kerge ja funktsionaalne.

Küpsetusspaatel – see on lihtsalt nii mugav! Iga kord, kui süüa teen või küpsetan, õhkan õnnest, et selline funktsionaalne asi on välja mõeldud!

Näitus 7SILVERMENINCOATS "Mets" HOP galeriis

♥ Mis on hea disain?

Minu arvates on hea disain esteetiliselt harmooniline ja mugav kasutada.

♥ Millise disaineri nahas sa sooviksid ühe päeva elada? Ja miks?

Raf Simonsi. Miks? See on selline tunderesonants, mida ei saa sõnadesse panna.

Longing For Sleep kollektsioon, kingad valminud koostöös Kristiina Nurgaga. foto: Maiken Staak


♥ Millise hinnangu sa annad Eesti disainiskeenele?

Eesti disainiskeene on pulbitsev. Tegijaid, ideid ja potentsiaali on palju, kuid vahel on tunne, et kuna kõik on kõigi sõbrad, jääb esitluste puhul puudu liitudeülestest, suuremat pilti nägevatest autoriteetsest kuraatoritest. Kellestki, kes hoomaks maailmakonkurentsi, teeks valiku ja küsiks: „Miks ja kellele?“, kui disainerid seda ise ei tee. Tihti segunevad disain ja käsitöö ning pole arusaama, mis see disain kui selline ikkagi tegelikult on. Lahe on, kui sellest arusaamatusest saab tugevus - nt kui polümeersavist tehtaks lummavaid disainehteid.

Mida iganes aga keegi ei disaini või valmista, loodan, et üha rohkem tajutakse, et mängime kõik nö. globaalsel mänguväljakul. Seda, et me ei loo ainult endale ja Eesti turule, vaid kõik mida teeme, konkureerib kohe tuhandete sarnaste asjadega maailmas. Ja kas neid asju on sinna patta üldse juurde vaja? Meie stuudiole kirjutatakse tihti prantsuse keeles, kuna arvatakse, et olen pärit Pariisist – arvan, et see on kompliment.

Samas ei ole nende tuhandete kaasüritajatega võimalik „rinda pista“ üksinda ning üleöö edukaks saamine on müüt. Meil on vaja riigipoolset toetust, peame olema järjepidevad ja kõige olulisem on mitte alla anda. See tähendab, et ühest messikülastusest ühte kohta ei piisa – kui sind seal järgmisel korral ei ole, arvatakse, et sind pole enam olemas ning peale seda on tähelepanu tagasi võitmine kordi raskem. Tihti loobutakse, eriti institutsioonide poolt korraldatud ürituste puhul, peale esimest korda osalemisest, sest see ei toonud kohe mingit maagilist edu. Kuid see tee on pikk, kontaktid soojenevad aeglaselt ning viljad ilmnevad alles aasta paari pärast. 

EAS avas just uue loomemajanduse meetme. Loodan siiralt, et see on midagi sellist, mida on tõeliselt ühele noorele disainiettevõttele vaja, et konkureerida nende maade disaineritega, keda esindavad ja kellele loovad süstemaatiliselt esitlusvõimalusi riiklikud või eraalgatuslikud erialainstitutsioonid. 


Longing For Sleep Resort'16 kollektsioon, foto: Maiken Staak


Moedisain, Kuu disainer, disainiauhinnad